Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7255
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ulewa narobiła sporo szkód

Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 10:48
Aktualizacja: 11:14
Autor: Angela
Kilkanaście zalanych piwnic i mieszkań, kilka zniszczonych dróg, pożar lasu i sześć rodzin odciętych od świata – to wynik wczorajszej (27.04) ulewy, którą najdotkliwiej odczuli mieszkańcy gminy Stara Kamienica, w tym miejscowości Wojcieszyce i Kromnów. Z usuwaniem wody oraz zabezpieczaniem domów strażacy walczyli niemal całą noc.

Zaczęło się około godz. 20.30, nie powodzią, a pożarem. Od uderzania pioruna zapaliła się ściółka leśna w Starej Kamienicy na terenie należącym do Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Ogień udało się ugasić w ciągu dwóch godzin. Dzięki sprawnej akcji strażaków, zagrożenie nie rozprzestrzeniło się i ostatecznie spłonęło 0,2 ha lasu.

O godzinie 21.30 strażacy zostali zaalarmowani przez mieszkańców Kromnowa i Starej Kamienicy, że woda spływająca z rzek wdziera się do piwnic, garaży i mieszkań. Straż pożarna z workami z piaskiem ruszyła na ratunek. Po godzinie 22.00 podtopionych zostało kilka piwnic i mieszkań w Wojcieszycach, a po godz. 23.00 woda wystąpiła z koryt rzek i płynęła całą szerokością jezdni. W tym czasie wójt gminy Stara Kamienica ogłosił alarm przeciwpowodziowy, który odwołany został dzisiaj o godz. 8.30.

- Strażacy wypompowywali wodę, układali worki z piaskiem oraz informowali ludzi o zagrożeniu do godziny pierwszej w nocy – informuje st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – Łącznie udział w akcji wzięło 36. strażaków. Na tym się jednak nie skończyło. Dzisiaj o godz. 7.30 otrzymaliśmy zgłoszenie, że skarpa ziemi osunęła się na jezdnię w Starej Kamienicy odcinając dojazd do sześciu posesji. Ziemię usunęła już wezwana na miejsce koparko – ładowarka – dodaje strażak.

Ile domów zostało podtopionych i jakie są straty wczorajszej nawałnicy? – Tego jeszcze nie wiemy – mówi Marta Weraksa, insp. ds. zarządzanie kryzysowego Powiatowego Centrum Zarządzanie Kryzysowego w Jeleniej Górze. – Trwa szacowanie strat i zbieranie danych – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group