Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3938
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uff, jak gorąco! Tak będzie do czwartku

Sobota, 3 sierpnia 2013, 8:54
Aktualizacja: 9:01
Autor: Angela
Nawet do 35 stopni Celsjusza ma być w ten weekend oraz przez niemal cały kolejny tydzień (do czwartku 8.08) – ostrzegają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dla wielu takie temperatury mogą być niebezpieczne. Jak się chronić przed żarem z nieba?

Lekarze przypominają, że w upalne dni trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, czyli złożone przede wszystkim z warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu.
Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu.

Szczególnie w godz. między 10.00 a 16.00 warto ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi.
Osoby, które w upalne dni w godz. 10-16 przebywają na zewnątrz, powinny często wchodzić do chłodnych pomieszczeń i brać regularne chłodne kąpiele lub prysznice. Gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.

Jak się ubierać? W luźne, bawełniane rzeczy w jasnych kolorach. Nie wolno zapominać o nakryciu głowy.
Osoby, które w czasie upałów odczują ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Podczas przebywania nad wodą warto pamiętać, że nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Nie wolno korzystać z niestrzeżonych kąpielisk, gdzie kąpanie jest zagrożone karą grzywny 250 zł. W zamian polecamy o wiele bezpieczniejsze baseny przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze oraz w Miłkowie.

Nie zapominajmy też o zwierzętach, dla których upały są jeszcze bardziej uciążliwe niż dla ludzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group