Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3268
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie „Żeroma” debatowali o segregacji śmieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 kwietnia 2013, 8:04
Aktualizacja: Sobota, 6 kwietnia 2013, 9:21
Autor: Mea
Fot. Mea
Sposoby segregacji odpadów i tzw. nowa ustawa śmieciowa były tematami debaty, która odbyła się wczoraj (04.04.) w I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze. Inicjatorami spotkania byli uczniowie pierwszej klasy, startujący do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

- Żeby móc kandydować do Sejmu Dzieci i Młodzieży trzeba przeprowadzić projekt edukacyjny i społeczny, stąd ich pomysł na debatę – powiedział Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO.

Ernest Obaz wraz z koleżanką z klasy Eweliną Kalinowską zorganizowali więc debatę pt. „Czy potrafimy segregować śmieci”. - Chcemy 1 czerwca uczestniczyć w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Musieliśmy wybrać temat związany z ochroną środowiska - podkreślił Ernest Obaz, uczeń I klasy humanistycznej z elementami prawa.

W spotkaniu uczestniczyli również goście: Robert Obaz, prezes Stowarzyszenia Goduszyn, jeden z twórców Karkonoskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych i sekretarz Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Paweł Gluza, prezes Stowarzyszenia Młodzieży Jeleniogórskiej All-Terantywa.

Na początku przedstawiono dotychczasowe sposoby segregacji śmieci, następnie zadano pytania gościom m.in. o to czy jeleniogórzanie potrafią segregować odpady. – Obecnie jedynie ok. 22 proc. mieszkańców miast segreguje śmieci. Ale nie same chęci się liczą, bo mieszkańcy muszą też mieć zapewnioną odpowiednią ilość pojemników na odpady – powiedział Paweł Gluza. – Widać, że pojemniki na plastik czy szkło są często zapełniane, więc mieszkańcy już przyzwyczaili się do dotychczasowych zasad segregacji – dodał Robert Obaz.

Kolejne pytanie to, jak przekonać mieszkańców do segregacji? - Musimy segregować śmieci, bo inaczej będziemy płacić kary Unii Europejskiej – mówił Paweł Gluza. - Kiedyś nie było plastikowych butelek recykling polegał na tym, że za każdą pustą otrzymywało się pieniądze, a żeby mieć papier toaletowy trzeba było zbierać makulaturę. Obecnie w Niemczech za zwrot plastikowych butelek otrzymuje się zapłatę, więc może i u nas powinny być trochę inne sposoby na zachęcenie mieszkańców do segregacji niż kary – dodał Robert Obaz.

Następnym poruszanym problemem była nieścisłość co do segregacji niektórych śmieci np. gdzie według nowej ustawy powinno się wyrzucać kości, a gdzie obierki z jabłek. – Ostatnio we Wrocławiu była głośna debata, bo okazało się, że te same przepisy różnie się interpretuje. O ile w Jeleniej Górze od lipca obierki po jabłku będzie można wrzucić do śmieci organicznych, to już we Wrocławiu do odpadów zmieszanych. Paradoksów jest znacznie więcej – podkreślił Robert Obaz.

Ponadto nie wiadomo, jak wygospodarować miejsca we wspólnotach na pięć osobnych pojemników, czy zamykać je na klucz i co w sytuacji, gdy posortowane już śmieci zanieczyści ktoś odpadem, który nie powinien znaleźć się w tym pojemniku? – Miasta i gminy powinny przyjąć np. że jeżeli śmieci są posegregowane np. w 90 proc. to idą do pojemnika do segregacji, by nie było tak, że praca mieszkańców zostanie zmarnowana jakimś jednym niepożądanym odpadem – zaznaczył Robert Obaz. Ponadto np. we Wrocławiu od dawna zagrody na pojemniki są zamykane.

- Jak ma wyglądać segregacja w szkołach? – pytała jedna z uczestniczek debaty. – Segregacja zarówno w placówkach oświaty, jak i w urzędach czy firmach będzie na takiej samej zasadzie. Szkoły też będą miały różne pojemniki – powiedział Robert Obaz. - Wątpię jednak, czy np. właściciele restauracji, które już teraz dopłacają do częstszych wywozów śmieci, będą mieli czas na taką segregację – dodał Paweł Gluza.

Pytano też o sposoby weryfikacji deklaracji, tzn. czy urzędnicy będą sprawdzać podaną ilość mieszkańców danego budynku, a co za tym idzie wysokość opłat za wywóz śmieci? - Segregujemy nie dla oszczędności czy pod przymusem, ale dla samych siebie i naszej planety - zaznaczyła Ewelina Kalinowska, również z I klasy humanistycznej. Chodzi o rzetelną segregację, nie o próbę oszukania samorządów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~wstyd 5-04-2013 9:01
Drodzy mieszkancy,jestem za segregacja smieci.Kazdy powinien to robic!Ale dla czego te posegregowane odpadki sa wrzucane razem do tej samej smieciarki.A potem skladowane na wspolnym smietniku?My mamy segregowac i placic.To jest skandal na caly kraj.To jest temat dla prokuratury.....
~Biedronka 5-04-2013 9:27
Co tu debatowac , trzeba sie wziac do roboty i zrobic to . Co za wiocha !
~Baba 5-04-2013 9:46
Segregacja śmieci? W Cieplicach (na początku ul. Cieplickiej, niedaleko przystanku mzk) przyjeżdża śmieciara i wrzuca w siebie wszystko co mają kontenery z posegregowanymi odpadami. Brawo.
rymcycymcy 5-04-2013 9:55
Ta blondynka z 9 fotki chyba dałby radę ...oczyścić pojemniczek z jogurtu ? ;)
~zenek111 5-04-2013 9:57
po co segregowac smieci, miec 5 kubłuw jak maszyna moze to zrobic lepiej taniej i efektywniej????
~killbill 5-04-2013 10:00
No jak zwykle ten koleś z dziwną japą co się wszędzie pcha ,jakoś debaty z jego udziałem do mnie nie przemawiają i on mnie jakoś nie przekonuje .
~grabiamiwpo 5-04-2013 10:21
Platforma Obywatelska przegłosowała podwyżki, wszak włodarze miasta potrzebują coraz więcej kasy na premie, nagrody, dla znajomych lub powiązanych organizacji itd. A opłaty za zagospodarowanie są dogodnym instrumentem do kolejnego łupienia obywateli. To
~ad 5-04-2013 10:22
pan na foto 3 w Ryanair powinien wykupić 2 miejsca siedzące,...ile trzeba burgerów zjeść by tak sie utuczyć ?
~ 5-04-2013 10:30
Stowarzyszenie NSZZ WYZWOLENIE jednak apeluje o kontynuowanie akcji mailowej do obu instytucji. Szczegółowy wzór na stronie http://serwis21.blogspot.com/2013/03/warszawa-doacz-do-akcji-o-uniewaznienie.html. Niech rządzący wiedzą, że nie damy się „okraść” na śmieciach.
~AA 5-04-2013 11:19
Piszcie konkretnie, gdzie sie kupuje pojemniki. Na ul. Ptasiej sa od dawna. Segregacja, to oczywistość.
~i co z tego 5-04-2013 11:45
i co z tego wszystkiego sortowania wyniknie? Często tylko trochę krzyku, większe opłaty i jedno wielkie g. A dlaczego? A to dlatego, że wiele wspólnot mieszkaniowych, a dokładniej ich zarząd, podejmuje decyzje za mieszkańców, że NIE BĘDĄ SORTOWAĆ ŚMIECI i tym samym płacić większe rachunki, pomimo, że mieszkańcy chcą sortować i oszczędzać pieniądze. Jelonko, zainteresuj się tym tematem, dobry artykuł można napisać.
Piipi Jelonkowa 5-04-2013 15:03
..do - [~Rymcycymcy] ..a ten *chłopak na fotkach nr.03,06,07,08,12 jest bardziej fotografowany,bo ..chyba potrzebuje większej objętości !
~śmieci 5-04-2013 15:26
najpierw trzeba je uprzątnąć z naszego Magistratu!!!
Niggers™ 5-04-2013 16:38
BLONDYNCE Z DZIEWIĄTKI PODAŁ BYM .... CHOCIAŻ NA PIERWSZYM ZDJĘCIU WYDAJE SIĘ MĄDRZEJSZA :)
~kris 46 5-04-2013 18:58
to nie chodzi o selekcję śmieci, bo i tak jak firma wywożąca śmieci znajdzie nieprawidłowości w segregacji / mają robić zdjęcia/ to będzie obciązać wspolnoty wyższą ceną za wywóz. Zawsze znajdzie się ktoś kto nie będzie czynił tego procederu więc z reguły czy opowiemy się za segregacją 18 zł/os czy nie 28zl/os na jedno wyjdzie.Powinno zostać po staremu. To jest wybieg ..na ukrytą drastyczną podwyżkę.. nie o kilkanaście procent jak dotychczas co roku a o kilkadziesiąt od razu.. a problem będzie istniał
~ 5-04-2013 20:37
zdaje się, że wiecej rozgłosu na temat debaty niż samych zainteresowanych - hmm
~ 5-04-2013 21:37
przyslano jeleniogorzanom deklaracje, mamy sie zdeklarowac czy segregujemy smieci,czy nie.Skad wiadomo juz teraz ile bedziemy placic? 28 zl lub 18 zl ?. nie bylo przetargu nie wybrano firmy odbierajacej smieci. Ta deklaracja to jakis kit .Co o tym wiecie?
~xyz 5-04-2013 23:43
Piszecie tu, by krytykować czy żeby jeździć po młodych ludziach? Chcą coś zrobić dla miasta, coś zorganizować od siebie, a zostają obrzucani mięsem. Jasne, bo najlepiej narzekać i nie robić nic. Zastanówcie się czasem nad tym, co piszecie, bo nie każdy ma ochotę i chęć organizowania czegoś pożytecznego, a najłatwiej przecież usiąść z boku i krytykować ile wlezie. Gratuluję :).
~ 6-04-2013 23:53
A do czego może się pchać taki duży chłop DO KORYTA ot i cała prawda wszędzie go pełno
~Bambo 6-04-2013 23:55
Co za głupota. Żerom schodzi na "medialne psy" (dno), albo osoba redagująca ten artykuł nie wie co pisze.... Segregacja odpadów jest nakazana przepisami prawa. Nie ma tematu segregować, czy nie segregować?... Jest temat za ile i dlaczego jesteśmy okradani stawkami ustalonymi przez Radę Miasta (Prezydenta). To jest temat do ratusza, anie do Sejmu!!!!!... Może zamiast napus...ć młodzież na Sejm (robić jej wodę z mózgu), warto by Panowie z Partii pomyśleć o tym aby samemu przejść się do Ratusza na ul, Plac Ratuszowy, a nie na Wiejską do Warszawy. UWAGA!!! To różne miasta - to piszę tak na wszelki wypadek....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group