• Czwartek, 19 lipca 2018
  • Godz. 7:56
  • Imieniny: Marcina, Wincentego, Wodzisława
  • Czytających: 2451
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Uczniowie Szkoły Muzycznej w Czechach i we Włoszech

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 maja 2012, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
Trzy koncerty: w sali Senatu Parlamentu Czeskiego w Pradze oraz dwa we Włoszech zagrali w minionym tygodniu uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze. Uczestniczyli oni w III zjeździe projektu Comenius „Children play symphonic music to children”.

W orkiestrze symfonicznej, w której grali nasi skrzypkowie i absolwenci brali również udział uczniowie z Czech (ZUŠ Liberec) oraz Słowacji (ZUŠ Presov). Partnerzy projektu byli zaskoczeni wysokim poziomem gry oraz wzorową dyscypliną naszych jeleniogórskich młodych muzyków.

Koncerty we Włoszech odbyły się w ramach XI Europejskiego Festiwalu Muzycznego - Emilia Romana – Allegromosso 2012. Pierwszy z nich miał miejsce 18 maja w Teatrze Bouci w Cesenie, drugi 19 maja 2012 w Teatro Alighieri w Ravennie. Uczestnicy grali utwory kompozytorów swojego kraju.

- My promowaliśmy naszą rodzimą kulturę muzyczną grając utwory Wojciecha Kilara – Walc z filmu „Trędowata”, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” oraz Perpetum mobile Bogusława Klimczuka – mówi Wiesława Tobiasz, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze

Wspaniała atmosfera pracy, wzajemna pomoc i radość ze wspólnego muzykowania nie byłaby możliwa bez zaangażowania się dyrygentów Anity Mirossayovej ze Słowacji, Graziano Sanvito z Czech oraz Moniki Frąckiewicz – Motyki z Polski.

- Wyrażam przekonanie, że unijne projekty są motywacją do nieustannego zdobywania wiedzy i ciągłego poszerzania umiejętności w sztuce muzycznej – dodaje wicedyrektor Wiesława Tobiasz.- Myślę, że to właśnie w przyszłości nasza uzdolniona młodzież wniesie znaczący wkład do nauki i kultury europejskiej, bo jak mówił Jan Paweł II: „świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 30-05-2012 10:38
może jakies zdjecia?
~ira 30-05-2012 12:05
i tak trzymać
~uczestnik 30-05-2012 19:02
ja chce jeszcze raz!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
5 tysięcy na dziecko?  19
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 18.07.2018 r.  
Miej świadomość
Czego bałbyś się w średniowieczu?  7
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  73
Aktualności
Skwer "Radiowej Trójki" zrewitalizowany  1
Aktualności
Wojtuś czeka na pomoc!  
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group