Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 1909
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie Szkoły Muzycznej w Czechach i we Włoszech

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 maja 2012, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
Trzy koncerty: w sali Senatu Parlamentu Czeskiego w Pradze oraz dwa we Włoszech zagrali w minionym tygodniu uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze. Uczestniczyli oni w III zjeździe projektu Comenius „Children play symphonic music to children”.

W orkiestrze symfonicznej, w której grali nasi skrzypkowie i absolwenci brali również udział uczniowie z Czech (ZUŠ Liberec) oraz Słowacji (ZUŠ Presov). Partnerzy projektu byli zaskoczeni wysokim poziomem gry oraz wzorową dyscypliną naszych jeleniogórskich młodych muzyków.

Koncerty we Włoszech odbyły się w ramach XI Europejskiego Festiwalu Muzycznego - Emilia Romana – Allegromosso 2012. Pierwszy z nich miał miejsce 18 maja w Teatrze Bouci w Cesenie, drugi 19 maja 2012 w Teatro Alighieri w Ravennie. Uczestnicy grali utwory kompozytorów swojego kraju.

- My promowaliśmy naszą rodzimą kulturę muzyczną grając utwory Wojciecha Kilara – Walc z filmu „Trędowata”, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” oraz Perpetum mobile Bogusława Klimczuka – mówi Wiesława Tobiasz, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze

Wspaniała atmosfera pracy, wzajemna pomoc i radość ze wspólnego muzykowania nie byłaby możliwa bez zaangażowania się dyrygentów Anity Mirossayovej ze Słowacji, Graziano Sanvito z Czech oraz Moniki Frąckiewicz – Motyki z Polski.

- Wyrażam przekonanie, że unijne projekty są motywacją do nieustannego zdobywania wiedzy i ciągłego poszerzania umiejętności w sztuce muzycznej – dodaje wicedyrektor Wiesława Tobiasz.- Myślę, że to właśnie w przyszłości nasza uzdolniona młodzież wniesie znaczący wkład do nauki i kultury europejskiej, bo jak mówił Jan Paweł II: „świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 30-05-2012 10:38
może jakies zdjecia?
~ira 30-05-2012 12:05
i tak trzymać
~uczestnik 30-05-2012 19:02
ja chce jeszcze raz!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group