• Środa, 26 lutego 2020
  • Godz. 9:54
  • Imieniny: Aleksandra, Mirosława
  • Czytających: 6039
  • Zalogowanych: 13
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Uczniowie Norwida: Lekcje z mistrzem są super!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 września 2013, 7:58
Aktualizacja: Sobota, 28 września 2013, 8:19
Autor: Mea
Fot. Mea
Eustachy Rylski, pisarz nominowany m.in. do Nagrody Nike spotkał się z uczniami II LO im. C.K. Norwida w ramach cyklu „Lekcja z Mistrzem”. Opowiedział o swojej najnowszej książce „Obok Julii”, w której znalazły się postacie oraz miejsca inspirowane Cieplicami i Sobieszowem.

Książka „Obok Julii” to podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa, które autor spędził m.in. w Sobieszowie.
- Lato w 1963 r. było naprawdę wyjątkowe dlatego w tym okresie osadziłem moją powieść. Piękne, ale też z panującą wówczas czarną ospą. Pisałem o zamku Kynast, bo tak nazywany był wtedy Chojnik, o drodze do przejścia granicznego w Jakuszycach i przewożeniu drewna z ówczesnej Czechosłowacji, o wyprawach z kolegami do Parku Zdrojowego i Staw Sobieszowski - opowiadał pisarz.

Czytelnicy, którzy mieszkają w Jeleniej Górze mogą podążać śladami głównego bohatera do miejsc opisanych w książce. Dawni koledzy „odnajdą” się w bohaterach powieści.

- Byłem inspiracją, a nie pierwowzorem Funia, jednej z postaci. Eustachy Rylski opisał grupę starszej młodzieży cieplickiej, nasze lata młodości, gdy mieliśmy po dwadzieścia parę lat. Czytanie tej książki było ciekawym doświadczeniem – mówił Stefan Bałkowski z Cieplic.

W spotkaniu wzięło udział ok. 50 uczniów. Część z nich czytała pierwszą powieść pisarza „Stankiewicz. Powrót”. – Byłam bardzo ciekawa spotkania z tak świetnym pisarzem. Cieszę się, że są ludzie z naszych stron, którzy odnieśli sukces. Chciałabym, by organizowano więcej takich spotkań – mówiła Patrycja Zdyb z klasy III e.

Autorowi zadano wiele pytań m.in. o opisywaną w najnowszej książce „rasę”, która mieszkała na terenie Jeleniej Góry. – „Rasę” tę zdeterminowały trudne czasy lat 50 i 60 „wymieszanych” ludzi ze Wschodu. Tworzyliśmy wraz ze Stefanem Bałkowskim klan miłośników Hemingwaya. Byli w nim piękni i młodzi mężczyźni oraz niesamowicie ładne dziewczyny, szczególnie z Cieplic. Łączył nas powiew ogromnej elegancji i wytrwałości w czasach bardzo szarej rzeczywistości. Przechadzaliśmy się po Cieplicach charakterystycznym, długim krokiem, z rękami zaplecionymi na plecach. Oczywiście w książce inspirowałem się dawnymi czasami i kolegami, nie opisywałem prawdziwych wydarzeń – podkreślał Eustachy Rylski.

– Bardzo mi się podobało spotkanie, bo Eustachy Rylski ma ciekawe podejście do życia i otaczającego świata. Jest interesującym człowiekiem i mam zamiar przeczytać jego najnowszą powieść „Obok Julii” – mówiła Kinga Brzezik z klasy II f.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

rymcycymcy 27-09-2013 9:26
W '63 dziewczyny były piękniejsze ! :) ...nie miały tyle niepotrzebnych zwałków ! ...a i autor sprawniej reagował ! ;)
~tommy 27-09-2013 10:01
Genialny pisarz. Czytałem "Warunek" (znakomity!), chętnie sięgnę po "Obok Julii", zważywszy, że opowiada o naszych terenach.
~zzz 27-09-2013 11:31
I piękna Kalina na pierwszym zdjęciu :)
~Inna 27-09-2013 12:34
do rymcymcy- nie zgadzam się nadal są tam piękne dziewczyny!Pamiętaj,że Polki są najpiękniejsze!
~............ 27-09-2013 13:21
ciekawe czy pamięta jak w "Gencjanie" recytował poezje Jasnorzewskiej ?
~Tomek79 27-09-2013 17:32
"Obok Julii" - pięknie napisana, Rylski trzyma wysoki poziom !!! A dodatkowo jak się zna trochę Cieplice i Sobieszów to można próbować kojarzyć miejsca opisane w książce z realnymi .-) Polecam !
~ 27-09-2013 20:39
Bracia Bałkowscy wpisani w historię Cieplic.
~mkamiński 27-09-2013 21:25
Spotkanie w Książnicy Karkonoskiej, przy okazji którego E. Rylski pojawił się również w szkole - bardzo udane. Sala konferencyjna Książnicy pełna, publiczność żywo reagująca, a prowadząca pani dyrektor Raczek nie odpuszczała autorowi, z właściwym sobie urokiem wyciągając z niego mnóstwo wspomnień, poglądów na różne kwestie czy zwierzeń. Autor jak dla mnie ciekawszy niż ostatnia jego książka, jednak książkę z uwagi na wątek regionalny i tak trzeba przeczytać! Miłosz Kamiński
~ 27-09-2013 22:12
i tak wszyscy skończycie na kasie w biedAronce albo na zmywaku w Irlandii bo nie ma gorszego wyboru (a jednocześnie bardziej zachwalanego) niż liceum
Piipi Jelonkowa 27-09-2013 22:59
~OCH ! .. ta góra z obecnymi ruinami jest bardzo męska ! ... tam jest wszystko wyburzone i można swoją głowę przeznaczyc na myślenie
~Jan 28-09-2013 8:35
"i tak wszyscy skończycie na kasie w biedAronce albo na zmywaku w Irlandii bo nie ma gorszego wyboru (a jednocześnie bardziej zachwalanego) niż liceum" Niestety taka prawda, ale młodzież jest dalej ogłupiana prestiżem szkółek typu Norwid. Człowiek po zawodówce czy technikum lepiej poradzi sobie w życiu bo ma już fach. Natomiast dzieciaki po liceum zanim zdobędą jakieś doświadczenie minie co najmniej 8 lat. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group