Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7416
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczą się języka sąsiada

Wtorek, 23 stycznia 2018, 7:29
Aktualizacja: Środa, 24 stycznia 2018, 5:51
Autor: TAB
Jelenia Góra: Uczą się języka sąsiada
Fot. TAB
O korzyściach, jakie przynosi znajomość języka i kultury sąsiada na obszarach przygranicznych i o tym, czy warto uczyć języka sąsiada już w przedszkolu – o tym w najbliższy piątek (26 stycznia) będą dyskutować uczestnicy międzynarodowej konferencji organizowanej w jeleniogórskiej filii DODN.

Od września w Jeleniej Górze trwa projekt „Groß für Klein – Duzi dla małych: Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Projekt realizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu – Filii w Jeleniej Górze w partnerstwie z Saksońską Placówką ds. Wczesnej Nauki Języków Krajów Sąsiedzkich w Görlitz. Działania mają charakter lustrzany. W ciągu pierwszych kilku miesięcy po polskiej stronie rozpoczęto naukę języka niemieckiego, a po saksońskiej – języka polskiego. W najbliższym czasie rozpocznie się realizacja zadań na terenie przedszkoli, z których rekrutują się uczestnicy, a także wspólna praca nad publikacją metodyczną, wyjazdy studyjne do przedszkoli po obu stronach granicy oraz szereg innych ciekawych zdarzeń.

Jednym z najważniejszych będzie zaplanowana na 26 stycznia specjalistyczna konferencja. - Zaproszenie na nią – mówi pracownik biura projektu z Jeleniej Góry - kierujemy do przedstawicieli lokalnej społeczności, szczególnie do nauczycieli wychowania przedszkolnego, dyrektorów przedszkoli, organów prowadzących przedszkola, pracowników wydziałów edukacji urzędów gmin i miast na obszarze wsparcia, a także rodziców i wszystkich zainteresowanych taką tematyką z większości gmin leżących na terenie obszaru wsparcia INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.

Konferencja odbędzie się w języku polskim i niemieckim z tłumaczeniem. Dużym wsparciem dla organizatorów będzie pomoc studentów III i II roku filologii germańskiej – wolontariuszy z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group