Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6609
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uciekali przed policją – popełnili przestępstwo

Piątek, 2 czerwca 2017, 13:01
Aktualizacja: 13:06
Autor: 112
Region: Uciekali przed policją – popełnili przestępstwo
Fot. Archiwum
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 czerwca br., za przestępstwo, a nie za wykroczenie odpowiedzą kobieta oraz młody mężczyzna, którzy nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Oboje uciekali i zostali zatrzymani po pościgu przez policjantów z powiatu jeleniogórskiego.

Jeleniogórscy policjanci wspólnie z policjantami z powiatu lwóweckiego zatrzymali w Jeżowie Sudeckim 25-letnią mieszkankę powiatu lwóweckiego. Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po północy 1 czerwca w Gryfowie Śląskim.

Policjanci na jednej z ulic w mieście zauważyli pojazd marki VW Golf. Kierująca widząc radiowóz gwałtownie przyspieszyła. Policjanci postanowili zatrzymać ją do kontroli drogowej i sprawdzić, co jest powodem takiego zachowania kobiety. Kierująca pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymała się i uciekała w kierunku Jeleniej Góry. Policjanci ruszyli za nią w pościg, o którym poinformowali oficerów dyżurnych we Lwówku Śląskim oraz w Jeleniej Górze.

- Podczas jazdy kierująca dopuściła się szeregu wykroczeń w ruchu drogowym. Kiedy pojawiła się na terenie powiatu jeleniogórskiego i skręciła w kierunku Jeżowa Sudeckiego, do działań włączyli się jeleniogórscy policjanci, którzy na trasie ustawili posterunek blokadowy. Tam też auto zostało zatrzymane, a kierującą okazała się 25-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego. Kobieta podróżowała z 39-letnim pasażerem – informuje podinsp.. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna posiadał dokumenty innej osoby, które mogą pochodzić z kradzieży. Aowodem nie zatrzymania się do kontroli drogowej był fakt, że kobieta nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami.

Do kolejnego zatrzymania kierowcy, który wcześniej nie zatrzymał się do kontroli drogowej doszło 1 czerwca około godziny 21.20 w Jeleniej Górze na ul. Wrocławskiej. Kierujący pojazdem marki Opel na widok radiowozu i wyraźnych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych wzywających go do zatrzymania, gwałtownie przyspieszył, próbując uniknąć kontroli. W trakcie ucieczki, po przejechaniu kilkunastu metrów, kierowca stracił panowanie nad autem i zjechał na pobocze. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Był to 22-letni jeleniogórzanin, a powodem nie zatrzymania się do kontroli drogowej było fakt, że nie posiadał on ubezpieczenia OC, aktualnych badań technicznych pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego.
Kobieta i mężczyzna odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Zgodnie z nowym przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina nowe przepisy:
• Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
• Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
• Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
• Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
• Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group