Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2615
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uciekał przed policją, spowodował śmiertelny wypadek

Wtorek, 29 listopada 2016, 8:08
Autor: Prokuratura Okręgowa (komunikat)
Region: Uciekał przed policją, spowodował śmiertelny wypadek
Fot. Użyczone
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 17– letniemu Krzysztofowi Sz., któremu zarzucono spowodowanie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniosła Danuta K.

7 sierpnia w Mysłakowicach Krzysztof Sz., prowadzący samochód osobowy marki BMW, nie zatrzymał się do kontroli drogowej, dlatego policjanci rozpoczęli za nim pościg oznakowanym radiowozem z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi.

Krzysztof Sz. w trakcie ucieczki, jadąc ulicami Mysłakowic, poruszał się z nadmierną prędkością, momentami osiągającą nawet 160 km/h, nie stosował się do znaków: ostrzegawczych, ograniczających prędkość, ścinał zakręty i przekraczał oś jezdni zmuszając, co najmniej dwa jadące z naprzeciwka samochody osobowe do gwałtownego hamowania oraz co najmniej jedną grupę pieszych do ucieczki z trasy, którą się poruszał.

Następnie dojeżdżając do skrzyżowania nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Jeleniogórską samochodowi osobowemu marki Opel Astra i uderzył w jego prawy bok. Na skutek uderzenia opel został odrzucony, pokonał przeciwległy pas jezdni, chodnik i zatrzymał się na ścianie budynku numer 13 od strony ulicy Jeleniogórskiej w Mysłakowicach. W wyniku tego pasażerka opla Danuta K. doznała urazu wielonarządowego i zmarła 8 sierpnia. Natomiast kierujący tym samochodem Mariusz K. doznał poważnych obrażeń ciała.

- Jak ustalono, Krzysztof Sz. w chwili spowodowania wypadku znajdował się pod wpływem amfetaminy oraz metaamfetaminy. W oparciu o dokonane w sprawie ustalenia, w tym uzyskaną opinię biegłego z zakresu kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych, Krzysztofowi Sz. przedstawiono zarzut umyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób poprzez nie zachowanie szczególnej i należytej ostrożności, przekraczanie na całej trasie swojego przejazdu obowiązujących ograniczeń prędkości, przekraczanie zarówno osi, jak i krawędzi jezdni, wielokrotne nie zachowanie wymaganej szczególnej ostrożności przy wjeżdżaniu z drogi podporządkowanej na drogę główną, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu na innych uczestnikach ruchu – pojazdach i pieszych oraz doprowadzenia do zderzenia z prawidłowo jadącym samochodem osobowym marki Opel Astra, w wyniku którego pasażerka zmarła, a kierowca opla trafił do szpitala – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek.

- Krzysztof Sz. przyznał się częściowo do przedstawionego mu zarzutu. Wyjaśnił, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, potrafi jednak nimi jeździć. Nie zatrzymał się do kontroli drogowej ponieważ obawiał się policji. Postanowieniem sądu, Krzysztof Sz. Został aresztowany tymczasowo na 3 miesiące - dodaje.

Podejrzanemu grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group