Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5533
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ubezpieczyciele obniżą opłaty likwidacyjne?

Wiadomości: Polska
Piątek, 1 kwietnia 2016, 8:17
Aktualizacja: 8:20
Autor: UOKiK
Fot. UOKiK
Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zakończył ostatnie z postępowań dotyczących opłat likwidacyjnych w polisach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Skandia Życie zobowiązało się do ich obniżenia.

UOKiK zarzucił towarzystwom ubezpieczeniowym, że stosując opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie zakończonych postępowań ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.
Wcześniej UOKiK przyjął zobowiązania od: Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie (d. Nordea Życie), PZU Życie, Axa, Europa, Pramerica, Sopockiego TUnŻ Ergo Hestia, UNIQA TUnŻ, TUnŻ WARTA, TUnŻ Aegon SA, Compensa TUnŻ SA, Generali Życie TU SA oraz Open Life TUnŻ SA. Teraz do tej grupy jako ostatnie dołączyło Skandia Życie TU SA. Ubezpieczyciel obniży opłaty likwidacyjne w umowach zawartych na podstawie 67 wzorców umownych. W przypadku polis opłacanych składką regularną koszty nie przekroczą 29 proc. wartości umowy i w każdym kolejnym roku umowy będą maleć o 1 lub 2 proc. Natomiast klienci, którzy zdecydują się na wcześniejsze zakończenie umowy ze składką jednorazową, poniosą koszty nie wyższe niż 6 proc. Skandia Życie wyśle każdemu konsumentowi objętemu zobowiązaniem list polecony z propozycją aneksu do umowy.

Wszyscy ubezpieczyciele mają obowiązek poinformować klientów, że skorzystanie z warunków rozwiązania umowy wynikających z decyzji UOKiK nie zamyka drogi do dochodzenia dalszych roszczeń na drodze cywilnoprawnej.

W ocenie UOKiK, przedsiębiorcy powinni umożliwiać konsumentom bezkosztowe odstąpienie od umowy zawartej w wyniku nieuczciwej sprzedaży - bez ponoszenia opłat likwidacyjnych.

UOKiK monitoruje wykonanie wszystkich decyzji w oparciu o sprawozdania złożone przez ubezpieczycieli. Informacje oraz formularz dla konsumentów, umożliwiający przekazanie informacji, które mogą być pomocne w monitorowaniu realizacji zobowiązań oraz rynku polis z UFK - w szczególności dotyczących możliwości zaistnienia nieuczciwej sprzedaży - dostępne są na specjalnej stronie www.finanse.uokik.gov.pl/ufk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Hania242 2-04-2016 9:46
Niestety, ja także należę do ludzi, którzy zostali nabrani na polisolokaty... Zamiast zyskania pieniędzy, straciłam je. Na szczęście w walce z ubezpieczycielem pomogła mi bardzo Kancelaria Invictus z Wrocławia. Szybka i fachowa pomoc. Serdecznie polecam wszystkim nabranym na polisolokaty! Dla chętnych zostawiam namiary. Warto sprawdzić i zacząć walczyć o swoje. www.pozew-ubezpieczenia.inwestycyjne.com.pl 71 307 04 84
~Choniek 25-01-2017 12:57
Mój brat dał się nabrać i niestety ale mógł stracić bardzo dużo pieniędzy... Został jednak w odpowiednim momencie skierowany do pana Igora Suchodolskiego z kancelarii LEX. Z jego pomocą udało się odzyskać wszystkie pieniądze w perfekcyjny sposób. W takich sytuacjach potrzebna jest pomoc fachowców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group