Niedziela, 29 marca
Imieniny: Eustachego, Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8837
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tysiące za porzucone auta. Zapłaci właścicidel

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 czerwca 2017, 7:48
Autor: UM
Fot. Archiwum
Ile może kosztować przerdzewiały do cna i rozlatujący się „maluch”, czyli fiat 126p, który nawet po najdłuższym remoncie nie będzie w stanie ujechać nawet 100m? Dokładnie… 59.967,90 zł. Taka jest bowiem wartość obsługi tego pojazdu przez 5 lat – jego odholowania i przetrzymywania na parkingu strzeżonym.

O zwrot tej kwoty MUSI absolutnie wystąpić Miasto, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami takie poniosło koszty. To znaczy ponieśliśmy je my – mieszkańcy-podatnicy.

- Żeby wyjaśnić sedno problemu: służby miejskie i policja są zobowiązane do odholowania na parking strzeżony samochodów, które blokują wjazdy i wyjazdy, stoją na skrzyżowaniach czy zakazach i zagrażają bezpieczeństwu w ruchu, zostały zaparkowane bez uprawnień na miejscach dla inwalidów, były zatrzymane do kontroli, kierował nimi „szofer”, który nie miał do tego uprawnień, w trakcie kontroli okazało się, że nie ma na nie ważnego OC, itp. W tej sprawie obowiązują jasne przepisy i z nimi nie ma co dyskutować – tłumaczy rzecznik Urzędu Miasta Cezary Wiklik.

Auto trafia na parking strzeżony – zgodnie z przepisami – i zgodnie z nimi naliczana jest dzienna stawka opłaty, która (w zależności od wielkości pojazdu wynosi teraz od 39 do 190 zł). Służby miejskie (głównie Straż Miejska) występują do właściciela i użytkownika (bo zdarza się, że autem nie kieruje właściciel) z informacją o tym wszystkim i czekają na odbiór auta. W przypadku wielkich ciężarówek taki odbiór, po spełnieniu wymagań następuje w kilka dni, w przypadku osobowych – bywa różnie.

- Właściciel uznaje bowie, że nie ma sensu płacić za holowanie, jeśli auto jest stare i niewiele warte. Nie reaguje na wezwanie o odbiór – wyjaśniają strażnicy. – Tyle, że nie przewiduje, że i tak będzie musiał zapłacić, bo takie jest prawo. – Miasto bowiem musi domagać się kwot, które zapłaciło właścicielowi parkingu z pieniędzy podatników. Im dłużej zwleka właściciel z odbiorem, tym zapłaci więcej.

Czasami sprawa jest bardziej skomplikowana, bo auto przechodzi z rak do rąk w krótkim czasie, a właściciel nie dba o zachowanie umowy sprzedaży. (rekordowe auto zmieniało właściciela dziewięć razy w ciągu jednego miesiąca). Tyle, że wymagalność spłaty ciąży na ostatnim ujawnionym formalnym właścicielu. I fakt, że on nie pamięta nawet komu i kiedy sprzedał samochód nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie zachował umowy.

Zdarza się więc, że do jakieś redakcji przychodzi udręczony wezwaniami o zapłatę staruszek na emeryturze i narzeka na Straż Miejską i Miasto, że każe mu płacić za bezwartościowy „złom” 20 - 30 tys. zł, który zresztą sprzedał dawno temu i już go nawet nie pamięta. Redakcja – co się też zdarza – podejmuje interwencję, żeby ulżyć niezamożnemu staruszkowi w jego walce z bezlitosną, bezduszną windykacją.

- Otóż każdy właściciel jest odpowiedzialny za swoją własność – wyjaśniają strażnicy. - Ma do niej pełne prawa i ciążą na nim pełne obowiązki. Jeśli ma dokumenty, komu sprzedał, wystarczy je okazać. Ale trzeba o nie zadbać. Miasto bowiem, wzywając do odbioru i płatności poniosło już koszty parkowania i holowania. Nie ma więc żadnej możliwości, żeby ktokolwiek uznał, że można odstąpić od egzekwowania. To są pieniądze publiczne, pieniądze mieszkańców, które powinny być zwrócone. Ich wydatkowanie podlega szczególnemu nadzorowi różnych służb. Gdyby ten wspomniany „maluch” został odebrany po kilku dniach, to opłata za holowanie i parking nie przekraczałaby kilkuset złotych, ale po pięciu latach sięga 60.000 zł. Warto o tym pamiętać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~przez 5 lat 27-06-2017 8:14
Należy poczekać z 50lat to kwota będzie jeszcze większa. Po 3 miesiącach powinno się znaleźć właściciela i z nim rozliczyć. 59.967,90zł pewnie biedny emeryt nawet nie jest w stanie ogarnąć takiej sumy. Ile kawy wypili w tym czasie urzędnicy za to odpowiedzialni. Trzeba znaleźć winnych tej sytuacji albo chociaż odpowiedzialnych :)
~III sort 27-06-2017 8:26
To świadczy o bałaganie ,o braku wiedzy prawnej i kompetencji urzędników.
~pytanie 27-06-2017 8:34
Ja sie pytam na jakiej podstawie naliczana jest stawka dzienna za parking? Nawet dobrze strzezone prywatne parkingi nie maja takich kosmicznych kwot. Czy jak zwykle chodzi o wydarcie jak najwiekszej kasy od obywatela?
~wertykuł 27-06-2017 9:28
Ciekawe spostrzeżenia. A ja się pytam gdzie jest właściciel? Jak dba o swój majątek? Na co liczy porzucając wrak na drodze i czy myśli o tym że na tym się skończy? Dobre prawo, bo narzekać to sobie można ale jak ja wyrzucę swój wrak samochodu na środku drogi to za sprzątnięcie go płacą wszyscy.
~wertykuł 27-06-2017 9:29
Dlaczego nie odbierają? Czy naiwni sądzą, że ja mam bulić za czyjeś śmieci? Bardzo dobrze-niech spłacają w ratach do końca życia.
~xxx 27-06-2017 10:31
w normalnym kraju jeśli właściel sie nie znajdzie po 2-3 miesiącach auto przechodzi na skarb państwa jest licytacja takich pojazdów i może je kupić.
~59.967,90 27-06-2017 10:45
Wam sie to wydaje normalne? Prawie 60 000 za to ze ktos nie odebral auta z parkingu? Te przepisy sa absurdalne. Za tyle to sie idzie do salonu po nowe auto. Ilu z Was jezdzi autem z salonu? Nadal Wam sie ta kwota wydaje normalna? Gdybym dostal taki rachunek to bym uciekal z tego chorego kraju.
~gkr 27-06-2017 12:10
ceny wyzszsze niz u zachodnich sasiadow. a zarobki 5 razy nizsze złodziejski kraj i wszystko w temacie . uciekajcie stad jak najdalej
~gość 27-06-2017 13:10
jako kwota za złom nie jest normalna ale to raczej ma być kara i ostrzeżenie dla innych żeby tak nie robili.
~Le1k 27-06-2017 14:31
Do 10.45. Droga wolna i nie zapomnij kłamać jak tu źle.
~ 27-06-2017 14:42
Te chamy auto komisu za samochód na chodzie dali 400 zł za papierek do urzędu ,za komuny zgłosiłem że samochód skasowałem i tylko tyle samochód sprzedałem na złom a teraz jeszcze muszę dopłacać żeby wyrejstrować
~rysiek w swetrze 27-06-2017 15:21
Złodziejski skok na kase.. Odbije się to czkawką jak płatne parkowanie... Dlatego tylko Galerie
~ 27-06-2017 17:24
Powinni odholować samochody stojące na Placu Ratuszowym- oczywiście te na zakazie też- i obciąży kosztami właścicieli. Aż ciężko przejść pomiędzy samochodami !!!!!!!
~D 27-06-2017 21:44
Jest taki film "Dług".....
rymcycymcy 28-06-2017 1:04
Porzucone samochody są ...jak porzucone kobiety ! :) ..żadnego pożytku, ale mogą jeszcze sporo wyciągnąć ! :)
~ 28-06-2017 8:56
Nie rozumiem tego, jak ktoś sprzedał auto i nie pozostawił auta na parkingu , to dlaczego ma płacić za holowanie i postój parking, nawet mimo to że zgubił umowę sprzedaży llub po prostu jej nie sporządził po jakiś cwaniak zrobił go w wała i teraz biedny emeryt ma płacic za jakiegoś buraka który porzucił auto, urzędnicy powinni to jakoś rozwiązać a nie walić kary, wiadomo najlepiej d..ebać słabszemu, a sami tracą miliony na nie słusznych i nie przemyślanych decyzjach , tak jak z ta galerią co miała powstać przy ul.1 Maja co kiedyś był rynek, i co urzędnicy tacy cwani jesteście a płacicie grube miliony cwaniaką co mają armię prawników? ale co to dla was milion złotych to tak jak splunąć przecież to nie wasze pieniądze tylko podatników, ważne że macie ciepłe państwowe posadki i wypłaty spore
~ 28-06-2017 9:34
Na parkingu pod Biedronką na osiedlu Orle stoi zaparkowany Maluch. Nie ma tablic rejestracyjnych, stoi na "flakach", blokuje miejsce parkingowe, których na osiedlu i tak brakuje. Straż Miejsca niejednokrotnie przejeżdża w pobliżu tego miejsca, jeździ też Policja. Nikogo to jednak nie interesuje. Zastanawiam się, jak długo jeszcze potrwa taki stan.
~Drugie sedno 28-06-2017 22:17
Czytam i nie wierzę....boi już nie chodzi o absurdalny przepis, zawyżone koszty - to jest bandyctwo, które zafundowano nam wiele lat temu. Za to ton w jakimś został napisy artykuł (Autor: UM) jest karygodny i pokazuje jak stosunek do obywatela ma NASZ URZĄD MIASTA w JELENIEJ GÓRZE! Za stwierdzenie że UM nie interesuje że "staruszek[...] musi zapłacić 20-30 tysięcy złotych za złom" ktoś powinien zostać wyp****y z pracy. Arogancja i chamstwo streszczone w kilku zdaniach. Beton w UM JG. Pier***e o "byciu dla obywatela" o tym że "urząd jest otwarty dla mieszkańców" podsumowuje ten jeden artykuł. Brawo Wy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group