Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2779
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tylko ona jedna

Sobota, 11 stycznia 2020, 11:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 stycznia 2020, 16:07
Autor: MZK
Jelenia Góra: Tylko ona jedna
Fot. MZK
Maria Pieczuro prowadzi autobusy jeleniogórskiego MZK już prawie od roku. Jest jedyną kierowczynią, bo tak się to teraz modnie nazywa, w firmie. Jak sobie daje radę?
Bardzo dobrze - twierdzi Michał Palewicz, główny ekonomista MZK. - Wszyscy lubimy ją za koleżeństwo, uśmiech i empatię.

Te ostatnią doceniają także pasażerowie.

Zawsze są dla mnie mili, nigdy nie krzyczą i nie kłócą się - opowiada Maria Pieczuro. - Zdarza się, że wysiadając częstują mnie cukierkami. Ja staram się być zawsze uśmiechnięta i pomagać im, gdy wymaga tego sytuacja.

Kierowcą był jej tato, nic więc chyba dziwnego, że o pracy w miejskich autobusach marzyła w zasadzie od dziecka. Marzenie zrealizowała jednak dopiero w zeszłym roku.

Najgorsze jest dla mnie wczesne wstawanie - przyznaje. - Później już jednak nie mam na co narzekać. Koledzy nie dają mi żadnych forów i traktują jak jedną z nich, ale… Jeżdżę hybrydą, więc może to jest jakiś przywilej? (śmieje się).

W MZK pracuje około 160 kierowców, wśród których jest jedna kobieta i dwóch Ukraińców. Warunki pracy mają coraz lepsze.

To prawda - przyznaje Michał Palewicz. - Kierowcy części autobusów mają już w kabinie osobną klimatyzację, w wielu autobusach są także do ich dyspozycji lodówki. Każdy kierowca ma stałą umowę o pracę, może liczyć na trzynastkę, co pięć lat dostają specjalną gratyfikację; posiadają ubezpieczenie medyczne indywidualne i grupowe, kartę multisportu, kartę wejściową do Term Cieplickich… Wachlarz dodatków jest naprawdę duży.

Mieczysław Wójtowicz, przewodniczący zakładowego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej pracuje w MZK już prawie 40 lat. Nie ma wątpliwości, że obecne warunki pracy kierowców są nieporównywalnie lepsze niż jeszcze dziesięć lat temu:

Teraz autobusy spełniają normę Euro 6, są nowoczesne - mówi. - Mamy ładne pomieszczenia socjalne. W ogóle, bardzo poprawiła się atmosfera w firmie i pracuje się dużo lepiej niż kiedyś. Tę pracę można nie tylko lubić, ale po prostu kochać. Ja przyszedłem tu na chwilę, a jestem już kilkadziesiąt lat. To fach dla wszystkich, którzy lubią kierować samochodem i pracować z ludźmi - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

87
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
2
2%
Złości
4
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group