Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7011
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Twoja krew ma moc! Podziel się nią w Jeleniej Górze

Niedziela, 25 września 2016, 7:16
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Twoja krew ma moc! Podziel się nią w Jeleniej Górze
Fot. Organizator
We wtorek (27 września) w godz. 10.00–14.00 mieszkańcy Jeleniej Góry i regionu będą mogli oddać krew. Zbiórka odbędzie się przy Galerii Nowy Rynek przy ul. Podwale. W ramach IX edycji kampanii „Zbieramy krew dla Polski” zorganizowali ją: Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż. Po raz pierwszy kampanię wspiera Drużyna#M.

Krew w Jeleniej Górze będzie można oddawać w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), wyposażonym w sterylny i bezpieczny dla Krwiodawców sprzęt medyczny. Obecny na miejscu lekarz zadba o bezpieczeństwo zarówno dawcy jak i biorcy.

- Do oddawania krwi zapraszamy osoby między 18. a 65. rokiem życia, choć, za zgodą lekarza, krwiodawcą można być nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg – tłumaczy Renata Kawka, sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed, nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Aby oddać krew i jej składniki niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.
Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz weźmie udział w losowaniu profesjonalnych apteczek samochodowych. Zbiórkom krwi oraz kampanii edukacyjnej towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy, pokazy strażackie, konkursy i quizy.

Patronat honorowy nad ogólnopolską kampanią objęło Narodowe Centrum Krwi. W ramach wspólnych działań Grupy Muszkieterów i PCK, na parkingach pod sklepami Intermarché i Bricomarché, przeprowadzonych zostanie łącznie 267 akcji zachęcających do regularnego oddawania krwi, w tym 201 połączonych z jej pobieraniem.

- Nasza kampania od lat realizowana jest w okresie około wakacyjnym, ponieważ właśnie wówczas w polskich szpitalach najbardziej potrzeba krwi. Honorowe krwiodawstwo ma jednak ogromne znaczenie dla systemu opieki zdrowotnej przez cały rok – średnio co minutę potrzebny jest bowiem litr krwi. Od 2008 r., kiedy to rozpoczęliśmy organizację akcji, wspólnie z PCK zebraliśmy ponad 11 600 litrów– podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Więcej informacji na temat kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, w tym harmonogram akcji, znajduje się na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group