Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 4127
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Twarzą w twarz z katami z bezpieki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 kwietnia 2008, 15:30
Aktualizacja: Czwartek, 1 maja 2008, 8:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Fotografie wysokich funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, ich akta, osiągnięcia i zasługi zawisły w środę przed głównym wejściem do ratusza. – Zarzucali nam, że chcieliśmy ich powiesić, teraz – symbolicznie – uczyniliście to wy – mówił do organizatorów ekspozycji Twarze Jeleniogórskiej Bezpieki, Jerzy Nalichowski, pierwszy wojewoda po 1989 roku.

Wystawa wywołała niemało emocji. Już w trakcie montażu instalacji przechodnie z uwagą obserwowali, kogóż to zobaczą na planszach przed magistratem. Ciekawscy podnosili czerwoną zasłonę, która osłaniała ekspozycję do chwili jej oficjalnego otwarcia.

– Pokazujemy wszystkim twarze tych, którzy przyczynili się do cierpień mieszkańców Jeleniej Góry w latach PRL – mówił prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który zorganizował wystawę. Obok stał prezydent Marek Obrębalski i dwaj szefowie NSZZ „Solidarność”. Ten z okresu stanu wojennego, były senator Andrzej Piesiak, oraz dzisiejszy – Franciszek Kopeć.

Wśród oglądających – znane twarze jeleniogórskiej opozycji z czasów PRL: Ryszard Matusiak, Jerzy Nalichowski, Tadeusz Lewandowski (jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia), Marian Zagórny. Wielu z nich internowanych i represjonowanych przez reżim gen. Jaruzelskiego. Ale i są też i tacy, którym wystawa nie podoba się. Jednego „bohatera”, którego wizerunek widnieje na tablicach, uspokajała policja, bo żądał usunięcia swojego dossier.

A kto jest jeszcze na planszach? Przewijają się nazwiska, które większości jeleniogórzan niewiele mówią. To członkowie aparatu represji z Urzędu Bezpieczeństwa. – Jeden z nich, ppłk Zbigniew Sikora, brał udział w obławie na Alfonsa Jabłońskiego, działacza Wolności i Niepodległości, który osiadł w Jeleniej Górze. Mieszkał na ul. Panieńskiej. Nie przeżył tego zdarzenia – opowiada historyk i poseł zarazem Marcin Zawiła, który z uwagą ogląda te „tablice” pamięci.

Po otwarciu – panel dyskusyjny w gościnnym Biurze Wystaw Artystycznych. – Dobrze się stało, że mamy w mieście taką wystawę – chwali Marek Obrębalski. – Ci ludzie chodzili obok nas. Teraz wiemy, kim byli naprawdę – dopowiada.

Prezydentowi ripostuje później Jerzy Nalichowski. – Ci ludzie nie jeździli, tylko ich wożono. Pokazaliście tylko głowy, brakuje rąk i nóg – mówił obrazowo były szef województwa podkreślając, że na planszach zabrakło tych, którzy represjonowanym dali się szczególnie we znaki. Żyją do dziś. Mają się dobrze. Z sali padają nazwiska. – Ci oprawcy wciąż są wśród nas. Nie ma mowy o pojednaniu – dopowiada Marian Zagórny.

Krzysztof Szwagrzyk, naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu tłumaczy, że wystawa to tylko wybiórcze pokazanie funkcjonariuszy szczególnie „zasłużonych” dla aparatu represji PRL. Na pokazanie wszystkich nie starczyłoby miejsca. – O pojednaniu można mówić, kiedy winny wyciągnie rękę do represjonowanego i powie mu „przepraszam”. Jeszcze nie słyszałem o przypadku, kiedy ubek lub esbek by to uczynił. Za to jest odwrotnie. To właśnie ci ludzie uważają się dziś poszkodowani przez system – podkreślił K. Szwagrzyk.

Marcin Zawiła. – Mówi się o Jeleniej Górze, że to czerwona kotlina, a to nieprawda. Ta wystawa pokazuje pośrednio niektóre fakty. Że to właśnie tu ubecy i esbecy mieli co robić. To w stolicy Karkonoszy po wojnie osiedli członkowie narodowego ruchu oporu, Armii Krajowej i innych patriotycznych organizacji.

Obecne na sali parlamentarzystki Elżbieta Witek i Marzena Machałek nie ukrywają satysfakcji z tego, że taka ekspozycja doszła do skutku. – To wielka zasługa IPN. Nie można zabierać środków tej instytucji, bo ma jeszcze dużo do zrobienia – podkreślają obydwie posłanki.

Wystawa przed ratuszem ma być pokazywana uczniom jeleniogórskich szkół. – W programach nauczania nie ma miejsca na wiedzę o współczesnej historii, a dzisiejsza młodzież myli II Wojnę Światową ze stanem wojennym – niepokoił się Franciszek Kopeć, szef NZSS Solidarność.

Tymczasem, póki co, sami młodzi ludzie nie wykazali większego zainteresowania ekspozycją. Pojawił się tylko Oliwer Kubicki, przedstawiciel Stowarzyszenia Stop Korupcji, który podziękował organizatorom za taką lekcję historii.
Nie było także ludzi z lewej strony sceny politycznej. Wystawę oglądał jedynie Jerzy Pleskot z SLD, radny i były przewodniczący rady miasta.

Ale wystawa nie wszystkim się podobała. Nawet ludziom, którzy niemile wspominają czasy PRL. – Jest tylu w mieście zasłużonych, którzy zrobili dużo dobrego, to ich twarze trzeba pokazywać, a nie tych bandytów – powiedział nam pan Grzegorz (prosi o zachowanie anonimowości).
Niewykluczone, że tak niebawem będzie. IPN przygotowuje właśnie ekspozycję poświęconą ofiarom represji komunistycznych w stolicy Karkonoszy i okolicach.

Ekspozycję „Twarze Jeleniogórskiej Bezpieki” można oglądać przed ratuszem do końca maja. Czy organizatorzy nie obawiają się, że zostanie uszkodzona lub zniszczona? Ekspozycji będą strzegły specjalne patrole straży miejskiej. Baczenie też będą mieli policjanci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~czytelnik 30-04-2008 16:37
"dzisiejsza młodzież myli II Wojnę Światową ze stanem wojennym – niepokoił się Franciszek Kopeć, szef NZSS Solidarność" - ciekawe - pierwsze slysze... nie wierze
~neutralny 30-04-2008 16:53
Widać , że historia powojenna składała się z działań UB i niezłomnej walki jej ofiar.To więcej niż uproszczenie- to po prostu kłamstwo!!
stachu 30-04-2008 17:28
Część żyjących do dziś w Jeleniej Górze "bohaterów" tejże wystawy ma ponad 10 tysięczne emerytury.
~MalkomiX 30-04-2008 17:51
Chyba misio z Solidarności przesadził z tym porównaniem. Jestem za poznaniem historii i to również tej trudnej i krwawej, natomiast takie spłaszczenie jak również wnioskowanie to już przesada. Nie spotkałem się jeszcze z młodzikiem, który nireodróżnia roku 1939 od 1981. Z reguły i tak naprawdę im to .... ale bez przesady. Dla nich to i tak jak czasy dinozaurów. Lecz mamy również przykałdy młodzieży kochającej swoją historię. Proszę więc bez uogólnień
~ Maruda 30-04-2008 18:15
"Bidny" (błąd celowy) majprawdopodobniej miał cos do czynienia z sowietami, ze stosuje ich metodę juz dawno wyśmianą przez "Radio Erywań" - A U WAS BIJĄ MURZYNÓW" czyli za zasłoną innych spraw ukryć swoje ZBRODNIE..Jest to przecież wystawa tematyczna - i jak wynika z zapowiedzi być może wkrótce zobaczymu np wystawę "Przodowników Pracy", czy też budowli socjalizmu, nie mówiąc o realizacji hasła " Kobniety na traktory" z aktualnym wcieleniem w postaci Adriany R. kierowcy MZK, Nie zdążyłem jeszcze objrzeć wystawy, ale z dotychczasowych enuncjacji wynika, ze sa to yu;ko TWARZE i nazwiska... Twarze zmienił czas, a i nazwiska, jak i okładki i byc może fragmenty niektórych akt. A zatem jest to lizanie cukru przez szybę... Celowym byłoby wydanie tego w formie ksi.ążkowej.
~Do Neutralnego z16.37 30-04-2008 18:23
To co Pan napisał nie jest kłamstwem.Dowody archiwalne oraz żyjący świadkowie wskazują,że tak było.Treść pańskiego komentarza jest g ł o s e m w o b r o n i e P R L!!!. Obiektywny.
~Sorry 30-04-2008 18:50
Ale autor pisze bzdury cyt: "nie bylo ludzi z prawej strony" Machałek, Witek, Lewandowski, Mróz i Łojek - PiS Sajnog, Wachowicz Makieła - Wspólne Miasto Zawiła - PO (ale on to raczej czerowny) do tego cała plejada aktywnych działaczy Solidarności z dawnych lat. Tylko Tejo, nie chciało sie rozejrzeć!! <br><br> <i> Sam bzdury piszesz i stron nie rozróżniasz, miły Czytelniku, rozglądałem się więcej niż Ty i napisałem, że nie było lewej strony, a nie prawej :-) Kłopoty z lateralizacją? Pozdrawiam TEJO </i>
~SB 30-04-2008 19:19
A mnie to zwisa kalafiorem, podobnie jak kruchtowy ideowo, a gospodarczo komunistyczny związek pt. Solidarność (przepraszam za wulgaryzm). A na zdjęciach widać, że ta "wystawa" podnieca głównie emerytów i solidurni (chyba JKM tak nazywał działaczy tego jedynie słusznego związku) Winą SB było, że ich wszystkich zawczasu nie wysłali na białe niedźwiedzie.
~Sorry 30-04-2008 19:21
A to przepraszam, ale dal bym sobie uciac obie rece i noge, ze wczesniej bylo "z prawej strony" <br><br> <i> ok, zapewniam, że było z lewej, wiem, że zdarzają mi się błędy, ale lewicy z prawicą to na 100 procent nie pomylę :-) zwłaszcza u nas </i>
~luis 30-04-2008 19:46
a mi na tych tablicach brakuje jeszcze dwóch zwyrodnialców -misia uszatka i telebumisia
~luis 30-04-2008 19:56
~Obsarwator 30-04-2008 20:22
Na otwarciu wystawy nie było radnych z lewicy na czele z p.Józefem Kusiakiem.Widocznym przedstawicielem SLD był p.Jerzy Pleskot.Jak należy tłumaczyć tę nieobecność ?.
~luis 30-04-2008 20:27
~Iwa 30-04-2008 20:40
Z wielkim zainteresowaniem obejrzałam zdjęcia zwyrodnialców i jakież było moje zdziwienie, gdy wśród tych zdjęć poznałam 2 swoich sąsiadów.Cholera brak mi słów. Bez komentarza !!!!!!!!!
~X 30-04-2008 21:04
A cóż taki chłoptaś jak Oliwer K. może mieć do powiedzenia? PS. Cieszy mnie ta wystawa.
~neutralny re 30-04-2008 21:46
Panie obiektywny. Jestem świadomy swej racji.W kontekście PRLu wiele aktualnych przejawów demokracji i wolnego rynku wskazuje że nie wszystko wtedy było be.Zakłamywać faktów nie ma sensu-ludzie to pamiętają.W mojej opini ta wystawa, a także sposób jej prezentacji to typowy temat zastępczy wobec obecnych problemów życia ,a i tych ,które nas oczekują.Obiektywizm zobowiązuje do prawdy.
~nielubiący SB 30-04-2008 21:52
brakuje mi tu dwóch SB-ów chyba byli pionkami, nazwiska już zapomniałem jeden pochodzi z Wojanowa i obecnie mieszka w Cieplicach, drogi "dziobaty" jak po ospie mieszkał w Łomnicy , nie wiem czy żyje
~meander 30-04-2008 21:55
A co będzie jak jeszcze raz historia zatoczy koło? Przecież jak widać nic nie jest stałe. Jak wówczas będą się czuły dzieci czy też wnuki tych obecnych inkwizytorów z IPN-u, w tym śmiesznym kraiku nieustającego rewanżyzmu i nigdy nie zaspokojonych frustratów?!
~URZĄD PRACY 30-04-2008 21:57
Wirtuoz pilnie poszukiwany, specjalność: organy bezpieczeństwa.
~Beton 30-04-2008 22:08
Czy ta wystawa jest umacnianiem władzy w JELENIEJ GÓRZE.
~JELEŃ 30-04-2008 22:15
Za rok proponuję wystawę tych wszystkich którzy popełnili samobójstwo z biedy , braku pracy , grzebiących w śmietnikach i tych wszystkich którzy do tego doprowadzili. / po roku 1989 /
~analityk 30-04-2008 22:24
Gorszego pomysłu na 900 -lecie Jeleniej Góry, jak ta wystawa trudno wskazać.
misiekjg(konto usuniete) 30-04-2008 22:36
Mam nadzieję, że sumienne zaangażowanie Straży Miejskiej i Policji w ochronę tej wystawy nie zaskutkuje tym, iż np. w innej, mniej patrolowanej części miasta dostanę po głowie od ziomków urodzonych już w wolnej od SB Polsce.
~ja wiem 30-04-2008 22:41
Wszystko wydaje się być w porządku, winni i zdrajcy a na przeciw bezbronne ofiary. Kto był katem ten teraz zawiśnie przed ratuszem. Kojarzy mie się to nie ze sprawiedliwością dziejową lecz z Chińską Republiką Ludową, tam winni też wiszą z tabliczkami na szyi, na których wipisano przewinienie za które zawiśli... Oczywiście my jesteśmy w porządku, a tylko Chiny nie są godne organizacji Igrzysk Olimpijskich... Nic dodać nic ująć...
~STARY 30-04-2008 22:48
Ne oglądałem wystawy i nie będę jej ogladał. Dla mnioe mało dydaktyczna - cóż młodzież - gimnazlalisc licealiścki nie mówiąc o uczniach podstawówki wyniosą z tej wystawy? Nie wychylaj się. Nie popieraj Prezydenta bo cię wcześniej czy później przed ratyszem "powieszą". Profesorow i inni utytołoani naukowcy znajdzie inny sosób przyswajania wiedzy młodym i nam starym o czsach nie tak dalekich. Nie przeżyłem wojny, ale wiedzę o jej okrutnosciach nie poznawałem z z fotosów, lecz czytająć wspomnienia o0sób które ją przeżyli. Jezeli jesteście bohaterami "czasu wojennego" w Polsce to napiszccie wspomnienia - ale prawdziwe. Nie o tym jak Wam się dobrze żyło w izolacji, ale także o czym rozmawialiście przed izolagją. Kto był Waszym 'guru'. Dlaczego nie poparliście go w wyborach drugiej kadencji? Wywołujecie obecie burzę pomiedzy ludźmi - popatrzcie na Francuzów - jak oni rozwiązli problem zdrady narodu w czasie II wojny śwatowej. Wśród otwiersjących wystawę byli historycy. Powinni być świadomi, że ta wystawa jest, albo stanowi satysfakcję niewielu, przeciwko niewielu. A może za 30 lat zobaczymy podobną wystawę z wizerunkami osób będacych honorowymi goścmi na otwarci dzisiejszej "galerii' Jest powiedzenie na ten temat. Polacy uważają się za KATOLIKÓW. Czytajcie więc słowo pisane, chodżcie na rekolekcje i zachowujcie się w duchu chrześcijaństwa, P.S. Czekam na pamiętniki upokarzanych, zamykanych w okresie działalności przed 1989 rokiem. Mogą byc publikowane w internecie. Nijak się nie ma słowo pisane wobec wygadanego. W gatce można być bohaterem, słowo pisane można sprawdzić . Cześć Wam bohaterowie tamtych czaów. Ale prawdziwymbhaterom..
~STARY - II P.S. 30-04-2008 23:16
Przytoczę starą - ale wielu znaną anegdotę. Członkowie Związku Bojowników o Wlność i Demokrację(ZBOWiD) cieszyli się wieloma uprzejewilniami. Byli tacy, którzy występowali o te przywileje, ponieważ ich matka zanosiła patyzantom w ich pieluchach granaty.Czy ten który czytał zakazana bibułę ma dzisiaj bohaterem tamtych czasów
~T-tryk 30-04-2008 23:27
Wystarczy poczytać posty i wyraźnie widać ,że to jednak "czerwona dolina"
~Do misiekjga 1-05-2008 8:10
A dziwisz im się, że pilnują, niech jakiś k...n pomaluje to farbą i będzie echo na całą Polskę. Niestety, żeby tam stać, muszą zejść z innego miejsca.
~Romek 1-05-2008 9:29
Byłem, widzialem. Zobaczyłem zdjecie znanej mi osoby, o której nie wiedziałem że tak się zaslużyła... Podziekowania dla pomysłodawców i organizatorów wystawy. Po dykusji na forum widze ze Jelenia to jednak czerwona dolina. A dodatkowo tak sobie myslę.. Może szefowa miejscowego SLD, radna i zarazem kanclerz Kolegium Karkonoskiego pani Malczuk przyprowadzi wycieczkę swoich podopiecznych, żeby im pokazac jak było...
~Do Jeleń 1-05-2008 9:37
masz rację jestem pewny że za kilka lat ktoś zorganizuje wystawę tym wszystkim cwaniakom darmozjadom złodziejom co rozwalili ten kraj i zmusili do wyjazdu miliony ludzi nie ma żadnej różnicy między nimi a SB działają na szkodę ludzi są nawet gorsi bo przy okazji realizują swoje prywatne interesy
~gostek 1-05-2008 10:02
Wystawę należy uzupełnić o portrety sekretarzy PPR, PZPR dodałbym jeszcze portrety aktywistów ORMO - jakoś wszyscy szybko o nich zapomnieli .
piipi 1-05-2008 10:34
...czy Stanislaw Ciosek umieszczony...bo on 02.maja ma urodziny.~Fajny prezent,bo wiadomo w pamieci nam pozostal !!.
~por. Borewicz 1-05-2008 10:50
Czy na zdjęciach pod artykułem to naprawdę twarze bezpieki ? Pokażcie wystawę , bo jestem skłonny uwierzyć , że Obrębalski , Malczukowa i pozostali to agenci są. <br><br> <i> zapraszamy na plac Ratuszowy - wystawa ma prawa autorskie, nie możemy jej reprodukować </i>
~lustro hetmana 1-05-2008 11:02
Nie tych ,którzy pobili mnie na komendzie w 1969 roku ,nie tez tych z okresu stalinizmu najgorszych z lat piędziesiatych, których znalem z opowiadań starszych ludzi, którzy mieli z nimi do czynienia.Większość z tych lat osiemdziesiątych to byla niegrożna , wręcz uprzedzali , ostrzegali i tez byli pomocni. Pan Wojciech Kempa ścigal glównie mordercow i bandytow i mial dobre wyniki w przeciwieństwie do dzisiejszych policjantow, ludziom politycznym , postepowym ,pomagal , uprzedzal i rozumial sytuację. Komu zaszkodziL? Niech się odezwie.Natomiast wielu z tych dzisiejszych bohaterów dobrze egzystowala za komuny- Pan Lewandowski ukończyl szkoly wieczorowe ,korzystal ze skróconego dnia pracy a fampa dawala wyjatkowe profity od wczasów do mieszkan prawie za darmo ,Nalichowski korzystal z dobrodziejstw zakladu pracy w Kowarach R-1- niezle zarabial , mieszkania i inne profity, pracę mial na tzw.luzie ,Zawila chodzil w latach 60 - 70-tych w krótkich spodniach i coś podsluchiwal, a w póżniejszym czasie doroslości zawsze mial cieple posady budzetowe..Zagóny robil to co robi - czyli szkodzil i fruwal.Piesiak posiadal posadę w Tel.Kom- wcześniej w szkole przejąl przewodniczostwo ZMS- od Jerzego W. Wielu ludzi w obecnym czasie zazdrościloby takich mozliwości zdobycia zawodu ,bezstresowej pracy , mieszkania jak posiadali niektorzy w tamtym okresie .Dziwi natomiast fakt , że zmieniliśmy system na kapitalistyczny , ale żaden z tych dzialaczy nie odważyl sie i nie zadbal o dobro kraju , nie zalozyl wlasnej firmy,nie wypracowywal podatkow tak potrzebnych ojczyżnie na cele spoleczne i przyszlośc nowego pokolenia.Dziwnym trafem wszyscy zakotficzyli sie na posadach budzetowych [wyjatek chyba Piesiak] , żyją na plecach podatnikow produktywnych i cupią na innych cieplych posadach.Wielu z nich nie wie jakie dzisiaj czają się niebezpieczeństwa w postaci obecnych urzędow. Ja coś wiem na ten temat. O- le ! Zawsze staralem podchodzić do tych spraw z rozwaga i zrozumieniem pomimo doznania wielu krzywd w obydwu tych systemach, choć mialem zasade nie wspierania się w życiu żadną partią i jej względami jak to dziala do chwili obecnej, jak korupcja i kumoterstwo.
~m13 1-05-2008 11:40
widac co zrobila wglowach komuna i relatywizm co dobre a co zle koaboracja w okresie rozbiorow czy granatowa policja w czasie wojny tez byla dobra dla niektorych szczegolnie jesli mieli z tego korzysci...a przy okazji dbali o \ojczyzne bo przeciez ktos musial ja po wojnie rozwijac...itp. a stan wojenny to mniejsze zlo i temu podobne bzdury...na szczescie miejsce krolow polski z rosjii /a byli/w 19 wieku tak jak tych obroncow prl i komuny jets i bedzie na smietniku historii i nikt zakilka lat o nich nie bedzie pamietal...ps. a moze jakis dawny dzialacz sb.ub napisze jak dzielnie bronil ojczyzny bo to powod do dumu dla niekktorych
~tomek 1-05-2008 11:58
wielikie brawa dla prezydenta i wszystkich autorow tej wystawy...nalezy zbrodnie nazwac zbrodnia a walke o polske nagrodzic...pamietajcie malkontenci ze kiedys podobnie sie mowilo a raczej nie mowilo o katyniu o 17 wrzesnia ..i co ktoz z was bohaterow jednego wpisu bedzie bronil tezy ze katyn to zrobili niemcy..czekam na popisy bo to ten sam styl utrwalaczy wladzy ludowej...piszcie
~popo 1-05-2008 12:44
zdjęcie nr 20 i nr 22 niezły kontrast dwoje ludzi dla których dobro Polski jest najważniejsze oczywiście każdy z nich dobro Polski interpretuje na swój sposób na jaki to chyba wszyscy wiemy
~Prorok 1-05-2008 13:25
Za kilka,może kilkanaście lat, będzie tam wystawa sylwetek posłów i współczesnych władz miasta,ktorych nietrafione decyzje szkodziły mieszkańcom. Tak to historia zakpi sobie,co już nieraz czyniła.
~x 2-05-2008 8:56
żenada i la masakre gratuluje pomysłu
~Lata 60-te i wspomnienia 2-05-2008 11:37
Niech historia zapisze ten wynaturzony okres z naszych czasów , ale gdzie są Ci ludzie plutonowi i sierżanci którzy nas , bez możliwości obrony palowali w pomieszczenich zamknietych, na komendzie i na ulicy, jak tylko stala grupka wieksza niż trzy osoby . Dostalem w plecy tylko za to , że zamruczalem "lanca do nogi szabla w dloń - bolszewika goń, goń " A co bylo pod europą jak przyjechali "niebiesko-czarni" wszyscy byli zaliczani przez milicje za wrogow socjalizmu i wywrotowcow. Na tej wystawie z lat 70-ytch i póżniej są oddani oficerowie slużbie partii i socjalizmowi , zapewne najgrozniejsi byli Ci z lat stalinowskich po wyszżych kursach palowania , często prymitywni z wysokim wskażnikiem oporow na wiedzę ,ale potrafili torturować nieludzko. Natomiast przy wywieszonych postaciach na tablicach nie są podane ich wyczyny , tylko życiorysy,posady i podania o robotę. Dzisiaj jest inny system ,metody i nowonarodzone wynaturzenia rządzących i nowobogackich decydentow - też dzialających w urzędach - mamy świeżą sprawę P.Olewnikow której zamordowano syna a w tej zbrodni na podlożu materialnym , korupcyjnym biorą udzial politycy , urząd" bezpieczeństwa" jak policja w tym oficerowie , prokuratorzy, ludzie wiary i etyki katolickiej - ilu jest jeszcze takich zwyrodnialcow i szubrawców wśród naszego otoczenia obecnie , być może groźniejszych od tych socjalistycznych bo bezwzględnych bandytow- to z czasem tez historia ujawni o tej nowej odmianie naszego systemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group