Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 5377
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tu był zajazd i katownia UB

Wtorek, 21 lipca 2009, 20:42
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2009, 7:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tu był zajazd i katownia UB
Fot. TEJO/Archiwum/K.Piotrowski
Gospoda „Stara nadzieja” (Alte Hoffnung) mieściła się przed 1945 rokiem w budynku na zdjęciu naszej Fotozagadki z AD REM. Nagrodę wylosowała pani Elżbieta Wiązowska. Gratulujemy!

To nie byłe Archiwum Państwowe jak sugerowała większość Czytelników, którzy odpowiadali na zagadkę. Prezentowany na fotografii wykonanej pewnego wiosennego dnia w 1991 roku budynek przy ulicy Kasprowicza (Sandstrasse) – choć wygląda bardzo niepozornie – jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Jeleniej Górze. Powstał w 1733 roku z przeznaczeniem na gospodę i był nią aż do końca niemieckiego panowania w stolicy Karkonoszy. Wyszynk, który tam się znajdował, nazwano od początku XX wieku „Starą nadzieją” (Alte Hoffnung) dla rozróżnienia od hotelu „Nadzieja” (Hoffnung) zbudowanego w pobliskim gmachu (dziś siedziba Sanepidu).

W 1945 roku „Starą nadzieję” przejął Urząd Bezpieczeństwa. Jak wspomina Ivo Łaborewicz, były tam nie tylko biura UB, lecz także cele dla więźniów. Do dziś podobno w piwnicach zachowały się napisy wyryte przez osadzonych w murach wiekowego budynku.

Dopiero po 1956 roku został przeznaczony na mieszkania komunalne. Nieremontowany podupadł i został przez lokatorów opuszczony. W latach 90. XX wieku urządziły się tu firmy handlowe, w tym sklep motoryzacyjny nazwany adekwatnie do stanu „Starej nadziei” – Ruiną. Gruntownego remontu doczekał się kilka lat później i dziś w niczym już nie przypomina rudery, jaką był. Szkoda jedynie tylko, że część miasta, w której się ten budynek znajduje – choć bardzo ciekawa historycznie – jest w katastrofalnym stanie technicznym. I nie zanosi się na poprawę.

Gratulujemy raz jeszcze pani Elżbiecie Wiązowskiej i zapraszamy po odbiór nagrody od wydawnictwa AD REM, patrona naszej zabawy, do redakcji przy ulicy Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16. Dziękujemy za udział w dzisiejszym konkursie i zapraszamy na kolejny odcinek za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group