Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8780
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trzy żywioły kulturowe nie tylko w teatrach

Poniedziałek, 4 grudnia 2017, 15:23
Aktualizacja: 15:35
Autor: Danuta Mysłek
Jelenia Góra: Trzy żywioły kulturowe nie tylko w teatrach
Fot. Grażyna Domagalska
W sobotę (2.12) w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze zakończyła się edycja programu realizowanego w ramach trójnarodowej współpracy – JOŚ (Jestěd–Oybin–Śnieżka).

Ludzi spragnionych kulturowych wrażeń organizatorzy projektu, w ramach jednego abonamentu, wiedli przez: trzy miasta, trzy teatry, trzy inscenizacje. Podróż kulturową rozpoczęto wyjazdem z Jeleniej Góry 11 listopada, do Zittau, po drodze zabierając czeskich, a 18 listopada jadąc do Libereca niemieckich uczestników. Teraz Niemcy i Czesiu gościli u nas.

W Zittau Polacy, Niemcy i Czesi obejrzeli sztukę Joanny Mazur pt. „Plama” w Teatrze im. Gerharta-Hauptmanna, reżyserowaną przez Jurgena Essera. W Libercu najnowszą inscenizację zespołu baletowego, opartą na dramacie psychologicznym czeskiego pisarza Jaroslava Havlicka pt. ”Lamy naftowe”, w inscenizacji Libora Vaculika, wystawioną pod tym samym tytułem w Teatrze Šaldovo divadlo Liberec. W Jeleniej Górze, jedną z najbardziej frywolnych komedii Aleksandra Fredry pt. „Mąż i Żona” w reżyserii Wiesława Cichego. Za każdym razem scenicznym kunsztem aktorzy wzbudzali zachwyt widzów. W Jeleniej Górze: Marta Kędziora, Iwona Lach, Anna Ludwicka – Mania, Jacek Grondowy oraz Tadeusz Wnuk.

Do każdej sztuki wprowadzono uczestników w ojczystym języku, ponadto w trakcie spektaklu na scenie pojawiały się napisy w dwóch językach, w zależności, od miejsca wystawiania sztuki. W każdym z tych miast uczestnikom pokazano ciekawe miejsca i kulturowe zabytki, inspirując do powrotu jako, że czasu na zwiedzanie było niedosyt. A także goszczono, podając tradycyjne dla każdego z państw potrawy.

Korzyści płynące z efektu synergii (trójnarodowej współpracy) leżą po każdej ze stron, ale największe płynęły do uczestnika - bogaty wachlarz oferty – który przekładał się na wiele radosnych i niezapomnianych doznań.

Zainteresowanie tego typu rozrywką wzbudziło duże zainteresowanie i - jak zapowiadają organizatorzy - następna edycja niebawem, już z nowym scenicznym programem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group