Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 9989
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Trzy nowe auta dla KPN

Czwartek, 26 listopada 2009, 7:57
Aktualizacja: Piątek, 27 listopada 2009, 7:35
Autor: Angela
REGION: Trzy nowe auta dla KPN
Fot. Angela
Dzięki 6,5 mln zł z unijnej kasy, które w tym roku udało się pozyskać Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu na realizację projektu „Kompleksowa ochrona ekosystemów leśnych”, zakupiono trzy nowe auta. Samochody umożliwią realizację projektu i podniosą bezpieczeństwo pracowników. Stary tabor tego nie gwarantował.

Sześć i pół miliona złotych przyznane w czerwcu na realizację projektu „Kompleksowa ochrona ekosystemów leśnych”, na który KPN złożył wniosek do Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego w 95 procentach zostało przeznaczone na usługi. Pięć procent przeznaczono na zakup sprzętu, m.in. trzech samochodów.

Celem tego zakupu jest zapewnienie niezbędnej infrastruktury do funkcjonowania całego projektu czyli zapewnienie obsługi zadań ponieważ 95 procent tego projektu są to usługi leśne – mówi Dariusz Kuś, główny specjalista ds. ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze.

Są to zadania, które rozrzucenie są na dużym terenie i wykonywane są w krótkim czasie. Przykładem może być sadzenie sadzonek jodły, które odbywa się w ciągu dwóch – trzech tygodni, gdzie prace są bardzo intensywne, a służby terenowe muszą przebywać w różnych miejscach. Stąd też zakup samochodów.
Z pojazdów już korzysta dziesięć osób na trzech obwodach ochronnych. Dotychczas pracownicy KPN musieli pracować na przestarzałym i niebezpiecznym sprzęcie.

– Chciałbym podkreślić, że pieniądze, za które kupiliśmy te samochody nie były nam przyznane jakoś ekstra, sami własną pracą musieliśmy się o nie postarać składając wniosek – mówi Dariusz Kuś. – Ostatni samochód z pieniędzy z budżetu państwa dla KPN zakupiono w 1994 roku. Do tej pory służby terenowe korzystały z ponad dziesięcioletnich samochodów Niwa czy Ułaz czyli z bardzo przestarzałego i niebezpiecznego sprzętu, który często się psuł. Nie mogliśmy więc pozwolić by pracownicy korzystali z pojazdów, które mają dziesięć lat, były eksploatowane w ciężkich warunkach, i które są zawodne.

– Wychodzimy z założenia, że jeśli możemy kupić sprzęt to wolimy kupić go mniej, ale dobrej klasy i taki, który będzie spełniał nasze warunki. Samochody typu pikap mają zapewniać przemieszczanie ludzi czyli obsługę obwodu ochronnego, a z drugiej strony mają przewozić materiały, które są związane z projektem, czyli m.in. sadzonki – usłyszeliśmy.
Zakupione pojazdy to Mitsubishi L 200. Cena każdego z nich to 107 tys. zł.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
697
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group