Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 4023
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Estonia: Trzy medale Polaków podczas Mistrzostw Europy Karate Oyama

Niedziela, 22 maja 2011, 21:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 maja 2011, 18:55
Autor: red.
Estonia: Trzy medale Polaków podczas Mistrzostw Europy Karate Oyama
Fot. użyczone
Za nami Mistrzostwa Europy juniorów i seniorów w twardym Karate Oyama w konkurencjach Kumite (walki pełno–kontaktowe) i Kata (formy), które rozegrane zostały w dniach 14–15 maja w Estonii. Organizatorem europejskiego czempionatu, w których wystartowało około 200 karateków była Estońska Federacja Oyama Karate z sensei’em Valerym Savitskym na czele.

Patronat nad imprezą objął: burmistrz miasta Johvi, Firma Noorte Spordiselt Grand i Hanshi Jan Dyduch, prezes Oyama Międzynarodowej Federacji Karate. W Mistrzostwach Europy wzięli udział przedstawiciele takich krajów jak: Polska, Rosja, Czeczenia, Francja, Ukraina, Białoruś, Estonia, Niemcy, Irlandia, Azerbejdżan, Iran, Holandia. Liczni zawodnicy z Indii, Pakistanu, Nepalu, Armenii, Kazachstanu i Uzbekistanu niestety nie otrzymali wiz Unii Europejskiej.

Z Jeleniogórskiego Klubu Oyama do reprezentacji Polski na ten mocny turniej powołany został w kategorii lekkiej (- 70 kg) Piotr Cieśliński, m.in. zwycięzca Mistrzostwach Świata w Kanadzie i srebrny medalista Pucharu Polski Oyama TOP. Piotr z uwagi na start w mistrzostwach Starego Kontynentu nie wystartował tydzień wcześniej w Mistrzostwach Polski Oyama Karate w Białymstoku (z powodów zbyt późnego wycofania się z organizacji ME przez Białoruś nie można było już przyjąć innego terminu ME). Niestety naszego czołowego zawodnika zmogła poważna choroba, która uniemożliwiła mu start w tej prestiżowej imprezie. W związku z tym pod jego nieobecność naszego fightera zastąpił Dariusz Bartula, który po bardzo ładnych walkach eliminacyjnych w konfrontacji o trzecie miejsce uległ swojemu przeciwnikowi, ostatecznie plasując się na tak niewdzięcznej dla sportowców czwartej pozycji.

Pozostali zawodnicy konkurencji knockdown z Kadry Oyama PFK, która liczyła 5 osób, pod wodzą trenera reprezentacji - jeleniogórzanina Rafała Majdy zdobyli: złoto w kat. + 60 kg Anna Plewka, srebro w kat. ciężkiej Łukasz Łuczyński a brązowy krążek przypadł Dominikowi Rzepce w wadze średniej ( -80 kg). Czwarte lokaty przypadły wspomnianemu Darkowi Barteli oraz Katarzynie Koptyrze w kat. – 60 kg.

Mimo tylko trenerskiego akcentu z Jeleniej Góry podczas Mistrzostw Europy Oyama IKF w Estonii Polacy w starciu z najlepszymi zawodnikami ze wschodu (należy przypomnieć, iż Rosjanie to bezsprzecznie czołówka światowego kontaktowego karate) wypadli bardzo dobrze. Sporo medali przywieźli także nasi zawodnicy w konkurencjach juniorów i kata.

Ogromnie pouczające i widowiskowe natomiast były walki 11-12 letnich chłopców, którzy swoim poziomem wyszkolenia technicznego, zaciętością i wolą walki nie ustępowali swoim dużo starszym i zaawansowanym kolegom. Szybkie tempo walk, ich twardość oraz wysokie kopnięcia okrężne, obrotowe i tzw. kopnięcia z „przewrotki” wprawiały wszystkich widzów, trenerów i zawodników w zachwyt.

Już od następnego sezonu sportowego w polskim Oyama Karate zostaną wprowadzone dodatkowe kategorie wiekowe i wagowe dzieci walczących na zawodach rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, które już w tej chwili są przygotowywane i szkolone pod tym kątem w polskich klubach. Do tej pory polskie prawo pozwalało startować w formach pełno kontaktowych dopiero od 14 roku życia. Jeleniogórski Klub OYAMA należy do jednych z najlepszych w kraju oraz jest największym klubem sportów walki w naszym mieście i okolicach, to pod okiem jego szefa - sensei'a Rafała Majdy (4 dan) i kadry instruktorów już teraz bardzo duża ilość dzieci (w klubie ćwiczy łącznie około 250 osób w sekcjach dzieci, młodzieży i dorosłych, karate i muay thai/K 1 oraz w Kamiennej Górze i Lubawce) przygotowywana jest do startów w zawodach kontaktowego karate. Mają one swój program treningowy nie kolidujący oczywiście ze szkoleniem młodzieży i dorosłych zarówno do zawodów sportowych jak i ćwiczących rekreacyjnie. Taka polityka powinna szybko przynieść efekty w postaci medali naszych najmłodszych karateków, a w późniejszym czasie ich płynne przejście do startów w juniorach starszych i seniorach.

W najbliższym czasie zawodnicy JKO wezmą jeszcze udział m.in.:
- w Gali Walk Wschodu w Lubsku
- w pokazach w jeleniogórskich szkołach (gdzie demonstrowane będzie m.in. łamanie kija bejsbolowego gołą nogą)
- oraz w klubowym turnieju dla najmłodszych karateków, egzaminach na wyższe pasy i w XIV Letnim Obozie Oyama Karate i Muay Thai/K 1 w Tatrach, gdzie wybiera się dużą bo aż 90 osobowa grupa klubowiczów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group