Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7450
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Trwa śledztwo w sprawie zatrutej wody źródlanej

Poniedziałek, 24 października 2016, 8:14
Autor: V–N
Region: Trwa śledztwo w sprawie zatrutej wody źródlanej
Fot. Archiwum
Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu podczas śledztwa w sprawie narażenia Macieja Z. na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia po wypiciu z butelki z wodą źródlaną substancji chemicznych, które spowodowały poparzenia jamy ustnej i przełyku uzyskała opinię Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Z przeprowadzonych badań chemiczno-toksykologicznych wynika, że w butelce z etykietą ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany” wykryto: ftalan dimetylu (39,8% w/w), nadtlenek metyloetyloketonu (MEKP) oraz w niewielkich ilościach metyloetyloketon (MEK).

- Substancja w butelce nie była zmieszana z wodą, natomiast skład jakościowy płynu odpowiada składowi preparatów Butanox M50 lub Butanox M60. Są to produkty ogólnodostępne. Przeznaczone są do utwardzania żywic poliestrowych. Znajdują zastosowanie przy produkcji np. laminatów z żywic sztucznych – informuje Violetta Niziołek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Ponadto śladowe ilości ftalanu dimetylu wykryto w cieczy zawartej w dwóch butelkach z etykietą ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany” otwartych jeszcze przed zabezpieczeniem ich przez organa ścigania.

- W ocenie biegłych, jego obecność w wodzie mogła być wynikiem zanieczyszczenia wody, prawdopodobnie po jej otwarciu. Przy czym wchodzący w skład preparatów Butanox M50 lub Butanox M60 ftalan dimetylu nie jest wykorzystywany do produkcji butelek plastikowych – dodaje Violetta Niziołek. - W pozostałych butelkach nie wykryto substancji chemicznych, które nie powinny występować w wodzie źródlanej, ani substancji których obecność w wodzie źródlanej jest dopuszczalna, jednak w stężeniach przekraczających dopuszczalne normy – podkreśla.

Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło 21 września wieczorem w Bolesławcu. Maciej Z. wypił niewielką ilość płynu znajdującego się w butelce, na której widniała etykieta ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany. W jego mieszkaniu zabezpieczono 11 butelek, wypełnionych cieczą z etykietą ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany”. Z relacji ojca wynikało, że całą zgrzewkę tj. 12 sztuk wody mineralnej syn kupił tego samego dnia w jednym ze sklepów w Bolesławcu. Przy czym, jak później ustalono, 11 sztuk posiadało tożsamy numer seryjny, natomiast na 12. butelce był inny.

Obecnie trwają dalsze czynności dowodowe, zmierzające do ustalenia na jakim etapie doszło do wypełnienia butelki skażoną substancją.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
512
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
 
Aktualności
Dzieci wciąż się szkolą
 
Aktualności
Strzelają w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group