Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2882
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stara Kamienica: Trwa remont zamku

Poniedziałek, 21 lutego 2022, 5:48
Autor: WAC
Stara Kamienica: Trwa remont zamku
Fot. WAC
Kolejne prace planowane są w tym roku przy renowacji ruin zamku w Starej Kamienicy. Inwestycje obejmą również otoczenie jednej z największych atrakcji turystycznych gminy.

Przypomnijmy. Datowany na przełom XIV i XV w. obiekt zyskał drugie życie po staraniach władz gminy oraz grona pasjonatów. W ramach prowadzonych od 2010 roku prac udało się doprowadzić do odbudowy i zadaszenia wieży zamkowej, która pełnić będzie rolę wieży widokowej. Większość terenu zamku wraz z piwnicami odgruzowano. Kulminacyjnym elementem rewitalizacji była odbudowa czteroprzęsłowego łukowego mostu prowadzącego na zamkowy dziedziniec. Po jej zakończeniu, w październiku ubiegłego roku zabytek został udostępniony dla zwiedzających. Całość dotychczasowych prac kosztowało łącznie ok. 2,5 mln zł. Środki te pozyskano m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Na ten rok złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie końcowego etapu robót przy zamku - mówi wójt gminy Stara Kamienica Mariusz Marek. - Chcemy dokończyć odbudowę murów zewnętrznych budowli, tak aby można było w pełni bezpiecznie korzystać z tego obiektu. W tym roku też dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozpoczniemy przy zamku budowę parkingu na 30 aut osobowych oraz autobusów. Ogłosiliśmy też przetarg na wybudowanie w pobliżu miejsca do rekreacji i wypoczynku. Oczkujemy, że dzięki temu przy zamku powstanie ciekawy teren zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Twoja reakcja na artykuł?

51
85%
Cieszy
4
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group