Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 2435
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa Maraton Pisania Listów

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 grudnia 2015, 8:06
Aktualizacja: 8:08
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Aktywiście i aktywistki w ponad 200 krajach na świecie biorą udział w akcji Amnesty International pn. „Maraton pisania listów”, którą zapoczątkowano w 2001 roku w Polsce. Również w Jeleniej Górze trwa zmienianie świata przy użyciu słów przelanych na papier.

Od kilku dni w różnych miejscach naszego regionu młodzież i dorośli włączają się w szlachetną inicjatywę, w tym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. - W tym roku wykorzystałem dodatkowy kanał, jakim jest dziennik elektroniczny, którym mogę skomunikować się ze wszystkimi uczniami i rodzicami w szkole – powiedział nauczyciel z ZSO nr 1 Mariusz Kokotowski dodając, że reakcja rodziców była bardzo pozytywna i również wspierają inicjatywę, a zakup znaczków wsparła m.in. Izba Adwokacka z Wałbrzycha, bowiem bez wsparcia sponsorów ciężej by było o akcję z takim rozmachem.

Przed rokiem z jeleniogórskiego Żeroma „wyszło” ponad 500 listów, w tym roku ma być ich więcej, a decyzję co do spraw, jakimi chcą się zająć podjęli sami uczniowie. Wśród adresatów są władze afrykańskiego kraju Burkina Faso, w którym to dziewczęta poniżej 15. roku życia są zmuszane do małżeństw, współżycia i rodzenia. Inicjatorzy akcji chcą też pomóc 17-letniemu działaczowi na rzecz praw człowieka w Iranie. - To jest chłopak w ich wieku, wtedy podejmował działania promujące prawa człowieka, za co został aresztowany. Zarzucano mu morderstwo, odbył się proces, ale nie miał nic wspólnego z procesami w takim kontekście, jaki my znamy. Apelujemy, żeby proces jeszcze raz się odbył, również o to, aby nie brano pod uwagę zeznań wymuszanych torturami – dodał opiekun.

- Piszę w sprawie Samana Maseema, który popełnił niewielkie wykroczenie w wieku 17 lat, a został osądzony jak pełnoletni człowiek, a zeznania zostały uzyskane poprzez tortury i przyznał się do tego, czego nie zrobił – powiedział jeden z uczniów-koordynatorów Michał Szociński wierząc, że ogromna liczba listów wywrze wpływ na władze Iranu.

Akcja Amnesty International odbywa się w tym roku w dn. 4-13 grudnia. Kto chce przyłączyć się do akcji może to zrobić poprzez stronę organizacji, bądź udać się w piątek (godz. 16.00-20.00) lub w sobotę (10.00-18.00) do sali nr 15 jeleniogórskiego Ratusza (II piętro).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group