Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8193
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trujące ciepło

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 23 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 23 października 2007, 19:32
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Tysiące jeleniogórzan wciąż korzysta z tradycyjnego ogrzewania. W piecach wielu rozpala odpadkami.

Dymiące kominy i smog unoszący się nad miastem to nieodłączny widok jesienno-zimowego krajobrazu wielu miast. Tradycyjne ogrzewanie węglem (zwłaszcza brunatnym) oraz koksem stanowi duże zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców.

Zanieczyszczenia okien to najmniejszy problem. Znacznie poważniejszy stanowią toksyczne wyziewy ze spalania odpadów. Paleniska domowe wykorzystujące węgiel i koks mają ogromny udział w emisji dwutlenku siarki i azotu oraz pyłów. Do tego dochodzi niszczenie kominów.
Często bowiem w piecu lądują plastikowe opakowania, szmaty, stare buty, a nawet lakierowane meble. Kominiarze przestrzegają, że zarówno nowe i stare konstrukcje kominowe nie są przystosowane do przyjęcia tego typu spalin. Przewód kominowy w szybkim tempie ulega korozji i wcześniej czy później zostaje zatkany.

Stare kamienice i nowo wybudowane domki – piece można znaleźć w każdym zakątku Jeleniej Góry. Właściciele tłumaczą, że węgiel i koks to znacznie tańszy i bardziej ekonomiczny sposób, niż np. ogrzewanie gazowe lub elektryczne i nie zamierzają z niego zrezygnować.

Ale niektórzy wykorzystują nie tylko drożejący opał. Wielu mieszkańców do pieca kładzie zawartość koszy na śmieci, stare ubrania, buty, gumy i inne odpadki. Tłumaczą się biedą. Straż miejska jest bezsilna, bo – co prawda może zwrócić uwagę na palenie ognisk pod czyimś oknem – ale już do pieca ludziom zajrzeć nie ma prawa.

Bardzo uciążliwe dymy snują się nad Cieplicami, uzdrowiskową częścią miasta. – Co to za uzdrowisko, gdzie wdycha się duszące smrody? – pytają kuracjusze.

Bardziej ekologiczne w spalaniu drewno do modnych ostatnio kominków drożeje. Coraz częściej bywa też przedmiotem kradzieży. Sezon dla złodziei właśnie się zaczyna – przestrzega straż leśna, która ma za mało ludzi, aby skutecznie ścigać nieuczciwych „drwali”.

Do dbałości o środowisko i ekologicznego grzania namawiają władze miasta, ale odrzucają zapowiadane podwyżki cen gazu i prądu.

– Mamy świadomość szkodliwego wpływu na środowisko i od lat wspomagamy likwidację źródeł tzw. niskiej emisji. Na podstawie uchwały Rady Miejskiej z dnia 18.06.1996 roku dotujemy modernizację ogrzewania na system proekologiczny (gazowy, olejowy, elektryczny bądź podłączenie do miejskiej ciepłowni) w budynku lub lokalu mieszkalnym – wyjaśnia Ewa Tomera, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. O dotację w wysokości 500zł ubiegać się mogą wyłącznie osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Jeleniej Góry w roku, w którym została zakończona inwestycja.

Szczegółowe warunki znajdują się na stronie internetowej www.jeleniagora.pl/isieko oraz Biuletynie Informacji Publicznej (http://jelenia-gora.bip.info.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~niedowiarek 23-10-2007 14:13
ekologiczna kotłownia za 500 zł.pogięło ich chyba.mam wyburzyc piec i zainwestowac w cos mniej smierdzącego to niech dołożą więcej kasy.kupa papierów podan zdjęć i czekanie na zwrot kosztów po zakonczonej inwestycji cała Polska.Może Tusk wymysli cos lepszego.przeciez maja dziac sie cuda!?JESTEM ZA EKOLOGIA ALE MNIE NA NIĄ NIE STAĆ.
~wdzięczna 23-10-2007 14:35
Dziękuję za artykuł. Trzeba na ten temat pisać i pisać. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych i co roku jest ten sam koszmar. Łudziłam się, że po wejściu do UE coś drgnie, ale niestety. Czy to takie duże koszty wyposażyć odpowiednie służby w odpowiednie urządzenia i uprawnienia, bo nie wierzę już w inną edukację naszego społeczeństwa, jak tylko mandaty. Może sprawdzić jak z tym problemem radzą sobie inne kraje. Ta bezmyślność jest wszędzie – brudne ulice i chodniki, papierki i łupiny od słonecznika wszędzie (nawet w kościele). Kiedyś pokazywano uczniom taki film jak za plucie na ulicy policjant wręcza mandat, jeżeli rodzice nie potrafią, to szkoła powinna nauczyć, także dbania o nasze środowisko.
~rymcycymcy 23-10-2007 15:04
Znam miejsce gdzie gość pali starymi czapkami (odpady z produkcji). Syf robi na całą dzielnicę i w zasadzie można mu skoczyć. Nikt nie przyjmie zgłoszenia takiego problemu, nikomu nie uda się go ukarać. Znajomi, którzy tam mieszkają są bezsilni. Radziłem żeby mu podpalić Mercedesa, ale mówią, że będzie jeszcze większy smród, niż te czapki.
~Stańczyk 23-10-2007 16:00
zgl południe już 1,5 miesiąca trzyma moje pismo o instalacji ogrzewania gazowego (muszą "podjąć uchwałę"). Nie pytajcie czym w tym czasie ogrzewam mieszkanie bo sam wolę nie sprawdzać – ważne że się pali.
~Piotr 23-10-2007 17:17
Popatrzcie co jest bardziej energooszczędne i tańsze! Piec kaflowy, przy ktorym miło się siedzi, trzyma długo ciepło i nie trzeba wcale tak dużo węgla spalać, czy instalacja olejowa, gazowa bądź elektryczna? Z doświadczenia wiem, że znane mi osoby już sobie dogodziły takimi instalacjami i teraz siedzą w domu z 3 swetrami na sobie, bo szkoda im tyle pieniędzy tracić na ogrzewanie! POZDRAWIAM SĄSIADKI:)
~realista 23-10-2007 17:40
Ma rację autor – osobiście palę w centralnym czym się da. Mieszkam w Cieplicach, boczna przy ulicy "Wolności", chętnie bym założył ogrzewanie gazowe. Jest tylko mały problem, brak sieci gazowej na całej mojej ulicy. Śmieszne, ale prawdziwe. Więc dalej butelki i inne śmieci lądują w "ekologicznym" piecu CO.
~Sobieszowianin 23-10-2007 17:57
A ja znam faceta ,który rozwozi po całej okolicy odpady z płyt z Zorki.I jak wszyscy zaczynają palić to jest taki wielki smród i dym że lepiej wieczorem nie wychodzić z domu bo można się zaczadzić .Ciekawe czy te płyt nie powinny być utylizowane.Ale Dyrekcja ma spokój bo nie ma kłopotu z odpadami
~zloty666 23-10-2007 17:59
Ja mam ogrzewanie elektryczne i rachunki są naprawdę niskie. Temperatura w mieszkaniu może osiągnąć nawet 25C (choć osobiście wolę 18–20). A do tego wszystkiego włączam ogrzewanie wtedy kiedy chcę i płacę tylko za faktycznie zużytą energię, a nie przez cały rok jak właściciele CO.
~ciamciaramcia 23-10-2007 18:32
A może zamiast gazu panele słoneczne?Energia darmowa, koszt instalacji podobny do gazu(Dom 100m to koszt ok 11tys.), zero spalin, rachunków, więc dlaczego nie?
~obserwator 23-10-2007 18:40
A na ul. Kossaka jest +specjalista+ od zadymiania I chyba sprawia mu to satysfakcję bo czyni to regularnie i skutecznie na kilka sąsiednich ulic przez parę godzin dziennie. Wielka szkoda, że niektórzy nie mają wyobraźni.
~cezar 23-10-2007 18:44
Lepiej by było dotować rachunki za ogrzewanie ekologiczne.
~do Cezar 23-10-2007 21:31
Masz racje bo przy tych kosmicznych cenach gazu nikogo nie powinno dziwic,ze ludzie nawet powracaja do tradycyjnych piecow i pala czym sie da,zeby mniej placic za cieplo.W innych krajach Europy,jak ktos malo zarabia i mu brakuje kasy na ogrzewanie,to bez problemu mu doplacaja,tam nie ma smrodzenia bo od razu dostaje sie wysoka kare pieniezna za zanieczyszczanie srodowiska,czy doplacaja tym co maja kase to nie wiem,na pewno sa znizki jak sie instaluje ekologiczne ogrzewanie.Po wyborach zapomnijcie o doplatach,bo bedziecie tylko doplacac,szczegolnie jak wejdzie euro i wszystko podrozeje.Strach sie bac,ale to Polska wlasnie...Pozdrawiam z emigracji ;)))
~ciekawski 23-10-2007 21:42
Może jeszcze ktoś sprawdziłby gdzie podziewają się worki szmat z Poloniatexu w Cieplicach? Czemu rozwożą szmaty po okolicznych wsiach? Czym palą sąsiedzi (w okolicznych firmach)?
~Patol 23-10-2007 22:55
od ponad 100 lat wszyscy paląwęglem a teraz gadająze komin zatyka. Co wy wypisujecie ?? Dajcie ludziom zarobić na alternatywne źródła energii a potem wypisujcie te brednie. Jak mnie stać to palę węglem a jak nie to starymi oponami i plastikowymi butelkami.
~oberwator 24-10-2007 6:59
do Patol A jeszcze wcześniej mieszkali w jaskiniach.Zal mi ciebie Patol cofasz się w rozwoju
~PrYk 24-10-2007 7:44
hahaha 500 zl... na co to starczy ? waciki ?
~do rymcycymcy 24-10-2007 7:46
Jesteś niedoinformowany. Przypadek , o którym mówisz mozesz zgłosić ( nie anonimowo) do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze, ul. Warszawska 28. Natomiast fakt spalania odpadów w piecach osób indywidualnych należy zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta ( najlepiej pisemnie)lub do Straży Miejskiej.
~mieszkaniec Cieplickiej 24-10-2007 7:56
znam kogoś, kto regularnie pali odpadami ( w tym z tworzyw sztucznych) w piecu. Nie pomagają prośby i groźby oraz informacje o szkodliwości dla zdrowia. Nawet nie chodzi tu o oszczędności – kontener na śmieci jest ogólniedostępny. Co z takim kimś zrobić – pomóżcie!!!
~xxx 24-10-2007 10:51
A teraz kochani turyści zapraszamy do poodychania świeżym powietrzem w smierdzącej i zadymionej uzdrowiskowej kotlince
~ekolog 24-10-2007 12:38
A mnie rozpala moja żona i dzięki temu nie płacę za ogrzewanie :)
~D3m0l 24-10-2007 14:15
Kilka lat temu zainwestowałem w CO i przyłącze gazowe, dziś jestem na etapie projektowania drugiego obiegu przez wymiennik i decyzji o kupnie tradycyjnego pieca typu zębiec do palenia węglem, drewnem i ... śmieciami. Dlaczego ? Po pierwsze ceny ogrzewania gazowego i olejowego oraz wszystkie ekologiczne peletem, ekogroszkiem są nieekonomiczne. Wszędzie na świecie są dopłaty do tych paliw podobnie jak w Polsce było z olejem opałowym na który nie było akcyzy. Teraz kiedy różnice w kosztach między tymi paliwami są już nieznaczne a nasze żebracze pensje z z Jeleniej dziury mają się nijak do światowych cen paliw (bo one nie wybierają czy mieszkasz w W–wie czy w Bździnowie Górnym) stajemy przed koniecznością przejścia na źródła tanie, nie ekologiczne. Oczywiście można postawić znak równości pomiędzy tanie=ekologiczne ale wpierw ktoś musi dotować filtry węglowe do systemów kominowych i technologie np. Wiatraki, zgazowywanie węgla, czy też zgazowywanie drewna, (możliwe nawet na poziomie małych kotłowni) użytkownik końcowy otrzymuje czysty ekologicznie gaz, a dużego producenta stać w tym momencie na zainwestowanie w technologię bo częściowo mu zwróci Fundusz Ochr. Środowiska z pieniędzy które nawiasem mówiąc są z UE tylko nie umiemy ich wykorzystać. Skoro Banki i instytucje do tego celu powołane nie robią nic w tym kierunku, to dlaczego niby ten mały użytkownik końcowy miałby cokolwiek zrobić.
~realista 24-10-2007 14:51
Cała ulica na której mieszkam pali w piecach. Powód ? Niemcy nia założyli gazu to i do dzisiaj nie ma. Osobiście chętnie założę ogrzewanie gazowe.
~Do ekologa 24-10-2007 15:39
Mnie też nie stać na opał. Może Twoja Żona i mnie rozgrzeje?
~Do zloty 666 25-10-2007 8:35
To ty chyba masz mieszkanie 2/2mkw Co ty z abzdury wypisujesz mam ogrzewnaie elektryczne na grzejnikach conwectora od 10 lat 3 lata temu wymienilem grzejniki na nowsze nuby oszczedniejsze bo przy starych szlo zbankrutować !!!!! mieszkanie w starej kamienicy mam 110mKw i płace co miesiac rachunki spisuje licznik w zimie wychodzi 600 zł na miesiac okna wszystkie wymienione sufity obnizone z 3,30m na 2.60m mieszkanie całe wylozone regipsami a pod nimi styropian lub wata !!!! malo mam tez taryfe z energetyki i takich co gadaja ze Elektryka jest tania to Wyśmiewam !!!!!! Bzdury chłopie gadasz i tyle !!!!!! ogrzewnaie ELEKTRYCZNE to najwiekszy bład i najdroższa zabawa !!!!!!!!
~do D3m0l – Pi 26-10-2007 23:27
Z ekogroszkiem /groszkiem/ to się rozpędziłeś – nadal się opłaca. Tylko nie należy opału kupować na 'renomowanych' składach jeleniogórskich – które mają zmowę cenową.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group