Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4004
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trudna sztuka ożywiania lalek. Harmonia wyzwaniem

Środa, 17 sierpnia 2011, 16:56
Aktualizacja: 22:56
Autor: Zdrojowy Teatr Animacji
JELENIA GÓRA: Trudna sztuka ożywiania lalek. Harmonia wyzwaniem
Fot. Zdrojowy Teatr Animacji
W arkana specyficznej animacji stosowanej w japońskim teatrze bunraku weszli dziś uczestnicy warsztatów „Śnieżka jak Fudżijama”, które trwają w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach.

Uczestnicy przygotowują spektakl oparty na jednej z japońskich legend, a jego realizacja oparta będzie na założeniach lalkowego teatru buraku, niezwykle popularnego w Japonii, mało znanego w Polsce. – To dla nas także nowe doświadczenie – mówi Lidia Lisowicz, aktorka Zdrojowego Teatru Animacji, a zarazem jedna z instruktorek.

W Kraju Kwitnącej Wiśni przedstawienia teatralne trwają kilka godzin, co nikogo nie dziwi. W naszych realiach taka długość sztuki nie wchodzi w rachubę. Jednak realizatorzy i adepci sceny wykorzystają w swoim warsztatowym spektaklu technikę stosowaną w Japonii. Będą więc narratorzy, którzy opowiedzą historię, a „odegrają” ją lalki z pracowni Grzegorza Łoznikowa.

Lalki będą oczywiście animowane przez warsztatowiczów. Jak trudna jest to sztuka wie tylko ten, kto spróbował ożywić japońską lalkę. Potrzebne są do tego trzy osoby, które muszą ze sobą ściśle i harmonijnie współpracować. Jedna animuje nogi, druga ręce, trzecia – głowę i korpus lalki. I tak jest w przypadku postaci męskiej. Lalka żeńska nie ma tradycyjnych „nóg”, które w sztuce są zastępowane rękoma animatora.

– Czeka nas mnóstwo lalkarskiej roboty – zapowiedziała Dorota Fluder, aktorka ZTA i instruktorka warsztatów. – Animacja wymaga wiedzy z zakresu anatomii człowieka, ale przede wszystkim świadomości jego naturalnych ruchów, które trzeba nadać lalce, aby nie stracić wiarygodności. Lalka musi zachowywać się tak jak żywy człowiek, a to jest bardzo trudne zadanie – dodała. Do tego ruchy lalek muszą ściśle zgrać się z treścią narracji, co jeszcze bardziej całą sprawę komplikuje.

Jednak realizatorzy z ZTA są pewni, że młodzi adepci sceny z Teatrzyku Jelonka Górskiego, którym dziś wstępnie przydzielono poszczególne zadania (narracja, animacja i taniec) poradzą sobie i z nundawej opowieści stworzą ciekawe wizualnie widowisko.

Poza tym mają okazję „liznąć” trochę japońskiej kultury. Dziś z Zofią Nauką, instruktorką i studentką japonistyki, poznawali japońskie znaki i uczyli się pisać podstawowe słowa. Ciąg dalszy warsztatów w Zdrojowym Teatrze Animacji – jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group