Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8479
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Transport humanitarny z Dolnego Śląska do Niemiec

Czwartek, 10 marca 2022, 13:02
Aktualizacja: 13:07
Autor: UMWD
Region: Transport humanitarny z Dolnego Śląska do Niemiec
Fot. UMWD
Dzięki porozumieniu marszałka Dolnego Śląska z władzami niemieckich landów oraz współpracy Kolei Dolnośląskich z Deutsche Bahn obywatele Ukrainy będą mieli możliwość skorzystania z transportu kolejowego do Drezna i Berlina. Międzynarodowy transport humanitarny pomoże w sprawnym przemieszczeniu się strumienia uchodźców, którzy przybywają na Dolny Śląsk. Nową inicjatywę samorządu województwa dolnośląskiego zaprezentowali marszałek Cezary Przybylski, Krzysztof Maj – członek zarządu województwa oraz Damian Stawikowski – prezes Kolei Dolnośląskich.
Nasza pomoc dla obywateli Ukrainy trwa od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Staramy się dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb tak aby działać systemowo. Dlatego poza przejazdami pociągami humanitarnymi Kolei Dolnośląskich z Przemyśla na Dolny Śląsk - a trzeci taki pociąg specjalny jest właśnie w drodze do Wrocławia - chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy bezpieczne i szybkie przemieszczanie się do Niemiec – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W ciągu ostatnich 14 dni do Polski przyjechało z ogarniętej wojną Ukrainy blisko 1,5 miliona obywateli tego kraju. Każdego dnia samorządy, organizacje pozarządowe, a także setki tysięcy wolontariuszy pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, zorganizowaniu czasowego miejsca pobytu ale także w umożliwieniu dalszej podróży w kierunku zachodniej Europy.

Zwracamy się z prośbą do mediów, aby szeroko komunikować o wszystkich naszych działaniach jakie podejmujemy aby pomagać przybywającym na Dolny Śląsk obywatelom Ukrainy. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i sprawne przekazywanie informacji jest kluczowe aby skutecznie udzielić pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Organizowanie Międzynarodowych Transportów Humanitarnych to kolejna z inicjatyw podejmowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego, która ma za zadanie pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Od początku trwania konfliktu zorganizowano już 3 transporty humanitarne Kolei Dolnośląskich z Przemyśla, w którym gromadzi się największa ilość Ukraińców przekraczających granicę z Polską. W sumie przetransportowano już w ten sposób około 1700 osób, głównie matek z dziećmi oraz osób starszych. Dzięki decyzji Kolei Dolnośląskich obywatele Ukrainy mogą korzystać z przejazdów kolejowych za darmo. Do dziś z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich po całym regionie skorzystało już około 20 tysięcy obywateli Ukrainy.

Zauważamy, że coraz więcej obywateli Ukrainy chce przemieszczać się w kierunku Niemiec. Będziemy podejmować decyzje które im to ułatwią, jesteśmy gotowi rozszerzać ofertę Kolei Dolnośląskich która odpowie na te potrzeby. Chciałbym przypomnieć, że wszyscy Ukraińcy przebywający na Dolnym Śląsku mogą przemieszczać się po regionie koleją za darmo – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Jednocześnie w Międzynarodowym HUBie Pomocy Humanitarnej zorganizowanym z inicjatywy marszałka Dolnego Śląska na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu gromadzi się pomoc rzeczową, która jest następnie wysyłana do ogarniętej wojną Ukrainy. Pierwszy transport pomocy humanitarnej wraz z konwojem karetek przekazanych przez wrocławskie Pogotowie Ratunkowe wyjechał wczoraj do partnerskiego Obwodu Dnipropietrowskiego.

W pomoc włączyły się także dolnośląskie podmioty służby zdrowia. Centrum medyczne DOLMED, dzięki przekazanej przez Sejmik województwa dotacji wysokości 1,5 miliona złotych kupuje sprzęt medyczny dla ukraińskich szpitali. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc prowadzi zbiórkę darów, które są na bieżąco przekazywane Ukrainie, a regionalne uzdrowiska zapewniają miejsca czasowego pobytu dla obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną.

Twoja reakcja na artykuł?

10
56%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
4
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
222
Nigdy
21%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group