Kotlina Jeleniogórska: Tragiczny Bieg Piastów

Sobota, 4 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:15
Autor: TEJO
JAKUSZYCE. Ponad dwa tysiące osób z szesnastu krajów wystartowało w sobotę na trasach Polany Jakuszyckiej w ramach XXX edycji Biegu Piastów. Na trasie doszło do tragedii. Na zawał serca zmarł jeden z uczestników.

Wielu zgłoszonych zawodników nie mogło wziąć udziału w imprezie, ponieważ droga ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc była rano zakorkowana. Bardziej zdesperowani narciarze wysiadali z samochodów, zakładali narty i biegli między pojazdami po pokrytej śniegiem szosie.

Na start nie wszyscy dotarli o czasie.

W trakcie zawodów doszło do tragedii. Trudów imprezy nie wytrzymał 59-letni biegacz z Wrocławia. Poczuł się źle na pierwszym punkcie żywieniowym, ale mimo zaleceń, aby zrezygnował, pobiegł dalej. Zasłabł na 22. kilometrze. Mimo szybko przeprowadzonej akcji reanimacyjnej przez ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, biegacza nie udało się uratować.

Na głównym dystansie 50 km wygrali Czesi: Tomas Jakoubek i Zuzanna Kocumova. Złoty medal mistrzostw Polski zdobył Piotr Śliwka z Ustronia, a Dorota Dziadkowiec-Michoń z Miłkowa została mistrzynią kraju na 30 km.

Jeleniogórzanin Tomasz Kałużny ukończył Bieg Piastów na czwartym miejscu na dystansie 50 km w stylu klasycznym mężczyzn.