Piątek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 7290
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lienz (Austria): Tomasz Czaplicki wicemistrzem Europy we Freestyle’u Kajakowym

Czwartek, 5 lipca 2012, 23:23
Aktualizacja: 23:30
Autor: Przemo
Lienz (Austria): Tomasz Czaplicki wicemistrzem Europy we Freestyle’u Kajakowym
Fot. użyczone
W sobotę 30 czerwca br. Tomasz Czaplicki wykonał swój najlepszy przejazd finałowy zdobywając 523 pkt. i tym samym tytuł wicemistrza Europy w kategorii K1SM (kajaki jedynki squirt mężczyzn). Zwycięzcą zawodów i nowym Mistrzem Europy został Ben Aldred z Wielkiej Brytanii, który w najlepszym przejeździe wyprzedził Tomka o zaledwie 9 pkt.

W sobotę 30 czerwca br. Tomasz Czaplicki wykonał swój najlepszy przejazd finałowy zdobywając 523 pkt. i tym samym tytuł wicemistrza Europy w kategorii K1SM (kajaki jedynki squirt mężczyzn). Zwycięzcą zawodów i nowym Mistrzem Europy został Ben Aldred z Wielkiej Brytanii, który w najlepszym przejeździe wyprzedził Tomka o zaledwie 9 pkt.

Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył kolega Tomka z reprezentacji Bartosz Czauderna. Czwarty był Michał Wrzal (Karkonoski Klub Kajakowy). Tomek poza medalem zdobył również uznanie w kategorii OC-1 (Kanadyjki jedynki otwarte), do której to zgłosił się, aby ratować rangę mistrzowską tej konkurencji. Student wrocławskiego AWF zgłosił się do tej konkurencji, gdyż brakowało jednego zawodnika do spełnienia kryterium minimum 5 reprezentacji narodowych. Dzięki temu nowym Mistrzem Europy w kategorii OC-1 mógł zostać reprezentant Niemiec Philipp Hitzigrath. Nasz reprezentant ostatecznie zajął 6 miejsce w tej konkurencji.

Czaplicki przystępował do finału z pozycji lidera, gdyż po półfinale sklasyfikowano go na 1 miejscu, co już wróżyło sensację i pierwszy w historii polskiego kajakarstwa medal we Freestyle’u na Mistrzostwach Europy. W finale Tomek zaprezentował bardzo dobre sekwencje figur obrotowych i powietrznych wzbogaconych o tzw. Artistic Bonus’y, które sędziowie przyznają zawodnikowi łączącemu obroty kajaka z jednoczesnymi trikami wiosłem. Nasz zawodnik jako jedyny wykonał również figurę super clean splitwheel, która najogólniej mówiąc polega na wykonywaniu pionowych obrotów kajaka z rotacją 180 stopni jedynie przy użyciu balansu ciałem bez dotykania wiosłem o wodę co stanowi o najwyższym stopniu jej trudności. Bardzo widowiskowy przejazd nasz zawodnik zakończył serią figur powietrznych tj. HUGE Loop i Space Godzilla, które najogolniej możemy nazwać sekwencją salt do przodu. Błyskotliwy przejazd dał Tomkowi notę 523 pkt, co pozwoliło mu ostatecznie na zajęcie 2 miejsca z rónicą zaledwie 9 pkt. do zwycięzcy.

Tomasz Czaplicki na codzień jest studentem wydziału Wychowania Fizycznego o specjalności trenerskiej AWF we Wrocławiu. Freestyle Kajakowy trenuje od 2005 roku i obecnie związany jest z Karkonoskim Klubem Kajakowym z Jeleniej Góry.

Bardzo dobrze spisał się Michał Wrzal również z Karkonoskiego Klubu Kajakowego, który po dobrych równych przejazdach finałowych ostatecznie został sklasyfikowany na 4 miejscu wyprzedzając reprezentanta Niemiec Helmuta Wolfa. Był to pierwszy tak udany finał tak ważnej imprezy sportowej we Freestyle’u Kajakowym nie tylko z powodu 2 medali srebrnego Tomka i brązowego Bartosza. W stawce finałowej na 5 zawodników mięliśmy aż 3 Polaków co dawało nam pewny jeden medal a nawet szansę na trzy. Jest to niewątpliwie wielki sukces naszych kajakarzy.

Poza medalowymi wyczynami naszych reprezntantów warto powiedzieć o wynikach z innych kategorii. Wśród Pań w kategorii K1K (Kajaki jedynki Kobiet) najlepiej z naszych reprezentantek wypadła Mistrzyni Polski Zofia Tuła (Karkonoski Klub Kajakowy), która zajęła 13 miejsce. Warto przy tym podkreślić iż były to jej pierwsze Mistrzostwa Europy. Za nią na miejscu 16 sklasyfikowano Izabelę Fidzińską z Krakowa. W konkurencji K1SK (Kajaków jedynek Squirt Kobiet) obie nasze reprezentantki otarły się o finał zajmując ostatecznie: Izabela 6 miejsce a Zofia 7.

Mistrzostwa Europy ECA (Europejskiej Federacji Kajakowej) odbywały się w austriackiej miejscowości Lienz położonej we wschodnim Tyrolu. Miejscem zmagań europejskiej czołówki była rzeka Drau i umiejscowiona na niej fala rzeczna. Mistrzostwa zaczęły się 24.06, a zakończyły w sobotę 30 czerwca.

Więcej o samych zawodach, fotografie, wyniki, filmy na stronie:
www.euro-lienz.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group