Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6959
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: To trzeba zobaczyć: Ekomuzeum–Izerska Wieś

Niedziela, 20 lipca 2014, 7:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 lipca 2014, 7:21
Autor: AS
Region: To trzeba zobaczyć: Ekomuzeum–Izerska Wieś
Pracownia Witraży
Fot. Galeria Ekomuzeum
Jest taka kraina, gdzie czas płynie powoli, w ciszy przesiąkniętej tylko ptasim śpiewem i falowaniem traw, gdzie spełniają się marzenia, a ludzie są życzliwi, bo mają to, o czym śnili przed laty. To Ekomuzeum Izerska Wieś. Muzeum bez dachu, bez multimedialnych tablic informacyjnych, bez biletów wstępu.

Za przewodników służą tu mieszkańcy izerskiej ziemi, którzy chętnie przed każdym, kto zawędruje w ten rejon uchylą rąbka swojego życia, pokażą tajniki własnego warsztatu, zaproszą na niecodzienny posiłek czy podróż w czasie do świata sprzed wieków.

Ekomuzeum Izerska Wieś to sieć wielu punktów na terenie Pogórza Izerskiego i Gór Izerskich, które tworzą spójną ofertę turystyczną. Każdy z przystanków jest inny. Nie brakuje tu domów licznych artystów mieszkających na tym terenie. Można więc przekonać się, czy rzeczywiście nie święci garnki lepią; można namalować coś na szkle; ozdobić zwyczajne pudełko techniką decoupage i wyczarować z niego piękną szkatułkę… Można podpatrzeć, jak powstają średniowieczne instrumenty i posłuchać, jak brzmi ich głos. Można także zajrzeć do prawdziwych gospodarstw, gdzie hoduje się kozy czy spróbować swoich sił w psim zaprzęgu. Warto też zajrzeć do miejsc, z których zionie historią – dawnego ewangelickiego kościoła czy izby historycznej, do której eksponaty znoszą zapaleni regionaliści.

Czy nie zgubimy się w tym szlaku bez strzałek i drogowskazów? Bez obaw. Jeśli tylko trafimy do Starej Kamienicy to dostaniemy do rąk mapkę z zaznaczonymi poszczególnymi punktami – w jakiej kolejności je odwiedzimy będzie zależało tylko od nas. Możliwe, że serdeczność gospodarzy pierwszego wybranego miejsca okaże się tak wielka, że jednego dnia nie zwiedzimy nic innego. Ale spokojnie. W Ekomuzeum Izerskiej Wsi trzeba zatrzymać się na dłużej. Warto więc cieszyć się daną chwilą do syta i nie pędzić dalej i dalej. Tu można zwolnić i naładować akumulatory. A kto wie, być może za jakiś czas, któryś z wędrowców zechce być nie tylko duchem przemykającym przez dzikie zakątki Pogórza, ale jego stałym mieszkańcem?

- „Ekomuzeum Izerska Wieś – Jizerska Ves” obejmuje 39 ekomuzeów po stronie polskiej i czeskiej Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Wszelkie informacje na stronie internetowej www.izerskawies.com. Zapraszamy do naszego fanpage na facceboku – zachęca do odwiedzin koordynator projektu
Centrum Informacji Turystycznej w Starej Kamienicy Adam Spolnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group