Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 22535
Zalogowanych: 47
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Tłumy na warsztatach lawinowych

Czwartek, 1 lutego 2024, 20:31
Autor: WAC
Karkonosze: Tłumy na warsztatach lawinowych
Fot. FB GOPR
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty warsztaty lawinowe im. Andrzeja "Sokoła" Sokołowskiego zorganizowane przez Grupę Karkonoską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Fundacją GOPR i Karkonoskim Parkiem Narodowym.

W tym roku warsztaty, których bazą było Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka” były częścią akcji "Bezpiecznie w Karkonoszach". W zajęciach, mimo mroźnej i wietrznej aury wzięło udział ponad 250 osób.

Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej teoretycznej można było dowiedzieć między innymi jak powstają lawiny i jak się przed nimi zabezpieczyć. W części praktycznej zostały przećwiczone techniki poszukiwania detektorami oraz partnerskiego ratownictwa, sondowanie oraz odkopywanie osób zasypanych przez lawiny. W programie nie zabrakło też punktu, w którym ratownicy medyczni wprowadzili uczestników warsztatów w tajniki pierwszej pomocy w lawinach oraz hipotermii.

Jest dla nas ważne, aby wciąż rozwijać formułę warsztatów dlatego w tym roku przygotowaliśmy dodatkowe zajęcia dla bardziej zaawansowanych turystów, którzy mają już pewne zimowe doświadczenie – informuje GOPR Karkonosze. - W pobliżu Schroniska PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki nasi instruktorzy prowadzili zajęcia z ratownictwa partnerskiego oraz pokazywali jak prowadzi się pomiary i testy pokrywy śnieżnej, na których podstawie określany jest stopień zagrożenia lawinowego. Nie zabrakło także psów ratowniczych GOPR pod okiem ich przewodników. Dzięki temu można było obserwować ich niesamowitą współpracę w czasie ćwiczeń i poszukiwań pozorantów w głębokim śniegu.

Twoja reakcja na artykuł?

23
92%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy obawiasz się kolejnej powodzi?

Oddanych
głosów
1074
Nie
14%
Nie, bo mieszkam na terenach nigdy nie zalewanych
33%
Tak
34%
Tak, może zalać mnie znowu jak w ubiegłym roku
13%
Bez przesady
6%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Czy możemy spać krócej?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jeleniogórzanie uczcili Godzinę"W"
 
112
Ona paliła marihuanę, a on uciekł – czołowe zderzenie na Bronka Czecha
 
112
Groźnie wyglądająca kolizja na drodze między Sosnówką a Staniszowem
 
Aktualności
Złoty Pociąg czeka na wydobycie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group