Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9862
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Ten rok ogłoszono rokiem 500–lecia Kowar

Środa, 27 marca 2013, 7:50
Aktualizacja: 7:53
Autor: Mea
Powiat: Ten rok ogłoszono rokiem 500–lecia Kowar
Fot. Mea
Podczas wczorajszej (26.03.) sesji Rady Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze ogłoszono rok 2013 r. „Rokiem 500–lecia nadania praw miejskich Kowarom”. – Na pewno powiat jeleniogórski będzie aktywnie uczestniczył w obchodach tego jubileuszu Kowar i wesprze je finansowo – powiedział Rafał Mazur, przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

Aktu nadania przywileju lokacyjnego dokonał Król Władysław Jagiellończyk 4 listopada 1513 r. nadając Kowarom prawa miejskie. Rozwój demograficzny, gospodarczy i kulturalny uczynił z Kowar, obok Świdnicy i Wrocławia najważniejsze centrum przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku oraz znaczący ośrodek rzemiosła i handlu.

Radni powiatu jeleniogórskiego docenili dorobek i wkład Kowar w rozwój Kotliny Jeleniogórskiej na przestrzeni minionych pięciu wieków, ogłaszając bieżący rok „Rokiem 500-lecia nadania praw miejskich Kowarom”. Tym samym zachęcając mieszkańców powiatu, samorządy i organizacje społeczne do włączania się w godne i doniosłe uczczenie tej rocznicy.

- Bardzo się cieszę z takie decyzji radnych i zapraszam na szereg imprez związanych z obchodami, których daty opublikujemy tuż po świętach. 26. kwietnia planujemy otwarcie wystawy rycin dawnych widoków Śląska ze zbiorów Albrechta Augusta Haselbacha. 19 maja wraz z jeleniogórskim starostwem powiatowym odbędą się Dni Pszczelarzy wraz z festynem, natomiast główne uroczystości i podsumowanie obchodów 500-lecia Kowar planujemy na 14 i 15 września. Warto podkreślić, że nasz jubileusz obchodzimy wraz z czeskim miastem Vrchlabi, które świętuje w tym roku 480-lecie – powiedział Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

- Trzeba podkreślić, że niegdyś Kowary były centrum rozwoju naszego regionu. Niestety po latach perturbacji związanych z różnymi wojnami i zmianami gospodarczymi miasto podupadło. Obecnie jednak staramy się powrócić do lat świetności i w budynkach po starej fabryce dywanów prężnie rozwija się centrum przemysłowe, gdzie powstały nowe zakłady pracy m.in. zakład medyczny. Planujemy również budowę stacji sportów zimowych i paralotniarstwa – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
414
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group