Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3421
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatry uliczne w tym roku pełne niezwykłości

Wtorek, 2 lipca 2013, 6:03
Aktualizacja: Środa, 3 lipca 2013, 7:46
Autor: Angela
Jelenia Góra: Teatry uliczne w tym roku pełne niezwykłości
Fot. Angela
To będą cztery dni niezapomnianych wrażeń, pełnych aktorskich sław, cyrkowych pokazów połączonych z festiwalem światła i dźwięku – tak o tegorocznym, 31. Festiwalu Teatrów Ulicznych, który odbędzie się na początku sierpnia, mówią organizatorzy. Co się kryje za tymi słowami i kto w tym roku wystąpi w roli organizatorów?

- Tegoroczny festiwal będzie niezwykły z dwóch powodów – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Po pierwsze ze względu na repertuar, a po drugie z racji tego, że został on przygotowany przez dwóch organizatorów: Teatr im. C. Kamila Norwida oraz Agencję Koncertowo-Wydawniczą SOLO, którym to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pieniądze uznając te dwa projekty za naprawdę bardzo dobre. Niezwykłe jest to, że te dwa podmioty się ze sobą porozumiały, podzieliły rolami i stworzyły dla mieszkańców niesamowitą ofertę. Miasto do obu tych przedsięwzięć zagwarantowało wkład własny. Tym samym będzie o wiele więcej atrakcji, niż w latach poprzednich, bo festiwal potrwa dłużej, a oprócz teatrów ulicznych będzie wiele imprez towarzyszących, jak np. wystawa pokazująca 30 lat festiwalów ulicznych, którego kuratorem jest Jacek Jaśko. Mam nadzieję, że udział w tym wydarzeniu wezmą nie tylko mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający Jelenią Górę i Karkonosze – dodał prezydent.

Każdy z organizatorów otrzymał po około 100 tys. zł, z których opłacone zostaną grupy aktorów, które przyjadą do Jeleniej Góry specjalnie na nasz Festiwal. Wiele z nich to aktorzy światowej sławy.
Pierwsze dni festiwalu (1-2.08.2013r.) będą w tym roku należały do Agencji Solo.

- Podczas tegorocznego festiwalu chcemy zaprezentować różnorodność, dlatego pierwszego dnia wystąpią teatry z Polski, a drugiego z Hiszpanii, gdzie trzy lata wcześniej przed Jelenią Górą, zrodziły się teatry uliczne. Chcemy też by przedstawienia były wystawiane nie tylko na Placu Ratuszowym, ale i w różnych miejscach Jeleniej Góry, stąd występy odbędą się m.in. na ul. 1 Maja, Konopnickiej, Pocztowej czy Długiej – mówił Mirosław Salecki z Agencji Solo.

Przed inauguracją (30- 31.07 i 01.07) odbędą się warsztaty improwizacji teatralnej Migrar prowadzone przez CIA. Kamczatka.

01.sierpnia Festiwal o godz. 16.00 zainauguruje wykład: „Teatr Uliczny w Polsce ” Jerzego Zonia, który odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, a o godz. 17.00, A3 Teatr paradując ul. 1 Maja, Konopnickiej, aż na pl. Ratuszowy wystawi spektakl „Zmysły ”. O godz. 18.00 Kamchatka na ul. Długiej, pl. Ratuszowym i ul. Konopnickiej zaprezentuje powarsztatową prezentację spektaklu uczestników warsztatów z aktorami z CIA. Kamchatka.

O godz. 19.00 natomiast na Placu Ratuszowym Teatr Snów przedstawi spektakl „Pokój ”, a pierwszy dzień zakończy od godz. 20.45 Teatr Biuro Podroży spektaklem „Carmen Funebre ” wystawionym na pl. Ratuszowym.

W drugim dniu (02.08.2013r.) odbędzie się wykład: „Historia Teatrów Ulicznych w Hiszpanii”, który w BWA poprowadzi Jordi Bertran. Wystąpią też Factoria Circular (Hiszpania) ze spektaklem „Rodafonio”, która przejdzie ulicami: Pocztową, 1 Maja, Konopnickiej na pl. Ratuszowy, Teatr ERTZA (Kraj Basków) - urban dance show: „4 X 4 „Transeduca” (Hiszpania) w spektaklu „ Caballos de Menorca ” („Konie z Minorki”) oraz CIA. Kamchatka ze spektaklem Kamchatka (ul. Długa, pl. Ratuszowy, ul. Krótka, ul. Konopnickiej).

W dwa kolejne, niezwykłe dni (3-4.08) na teatry uliczne zabierze nas Teatr im. C. Kamila Norwida, który podzielił swój program według pory dnia i widzów.

- Przed południem będą występy dla dzieci z różnymi atrakcjami, które zachęcą do zabawy z teatrem, a potem będą teatry dla dorosłych z wieczorną odsłoną ognia, światła i dźwięku – mówiła Urszula Liksztet, kierownik literacki Teatru im. K. C. Norwida w Jeleniej Górze, która omawiała zaproszone grupy teatralne.

Wśród nich 3. sierpnia pojawią się: Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”, najpierw w działaniach parateatralnych dla dzieci, a później w przedstawieniu „Serce Don Juana”. Będzie też Teatr Formy z Wrocławia i Miejski Teatr Miniatura z Gdańska.

4. sierpnia wystąpi Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry ze spektaklem „Wyspa Piratów”, Bash Street Theatre Company z Wielkiej Brytanii, InZhest z Białorusi oraz Teatr Woskresinnia z Ukrainy z przedstawieniu „Hiob”. Wszystkie te spektakle odbędą się na Placu Ratuszowym.

Takich atrakcji nie można pominąć, dlatego już dziś warto sobie zarezerwować czas na pierwsze cztery dni sierpnia. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Urszula Liksztet z Teatru C. K. Norwida oraz Aleksandra Głownia z Agencji Solo dodały, że festiwal promować będzie tysiące folderów i ulotek oraz plakat zaprojektowany przez młodego artystę z Wrocławia Wojciecha Kołaczka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1199
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group