Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7167
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Teatr Zdrojowy bije rekordy, godne pozazdroszczenia!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 lutego 2015, 7:38
Aktualizacja: 7:41
Autor: UM
Fot. UM
Zabawny „Dekameron”, którego setne przedstawienie odbyło się – nieprzypadkowo – w Dniu św. Walentego – jest tylko jedną z wielu sztuk, które na scenie Zdrojowego Teatru Animacji są prezentowane od lat, niezmiennie przynosząc widzom wartościową rozrywkę.

To nieprawda, że teatr, jako rodzaj sztuki, traci na popularności. Gdyby widownia Teatru Zdrojowego w minioną sobotę pomieściła dwa razy więcej widzów, to pewnie i tak zostałaby wypełniona, bo kilkudziesięciu zainteresowanych przyszło bez powodzenia kupić bilety w ostatniej chwili, a jeszcze większa grupa telefonicznie otrzymała informację, że – niestety – nie ma już biletów.

- „Dekamerona” gramy już od kilku lat – powiedział Bogdan Nauka, dyrektor teatru. – Kilkakrotnie zmienili się niektórzy aktorzy, nie żyje już reżyser, Petr Nosalek, z którym pracowaliśmy także przy innych przedstawieniach, ale spektakl wciąż jest i będzie wystawiany, bo cieszy się dużą popularnością.

Ale „Dekameron” nie jest rekordzistą w repertuarze Zdrojowego Teatru Animacji. Są i takie spektakle, tym razem dla dzieci, które grane były ponad 300 razy! „Entliczek Pentliczek”, reżyserowany przez nieżyjącą już Jadwigę Mydlarską-Kowal wszedł do repertuaru w 1995 roku, zagrany został ponad 300 razy i wciąż pozostaje w repertuarze, choć trzeba było trzykrotnie wymienić dekoracje, bo się po prostu zużyły. Ponad 180 spektakli odnotowano w przypadku „Śpiącej królewny”. Absolutnym rekordem, chyba nie tylko w Polsce są „Sceny z życia smoków”, bo to spektakl uliczny, a takie z reguły mają niedługi żywot. W przypadku tej jeleniogórskiej prezentacji wystawiano „Smoki” już także ponad 300 razy i wciąż pozostają w repertuarze.

Ponad setkę odnotowały już „Calineczka” i „Brzydkie kaczątko” – wciąż grane. Dwa inne, (które już wycofano) – „Konik Garbusek” oraz „Alibaba” też wystawiano ponad 100 razy. Podobnie, jak – wciąż pozostające w repertuarze – „Legendy Zamku Chojnik”.

- Staramy się, zarówno w przypadku spektakli dla dzieci, jak i dorosłych widzów – mówi B. Nauka – żeby nasze spektakle dotyczyły (jeśli to możliwe) tematyki jeleniogórskiej. Tak jak to jest w przypadku wspomnianych „Legend...” dla dzieci, albo też „Turystyczno-historycznej szopki jeleniogórskiej” dla dorosłych, którą już wystawiliśmy ponad 50 razy i którą wciąż prezentujemy. Takie spektakle mają dodatkowy walor – mówią o sprawach nam bliskich, autorami tekstu, a czasami i muzyki, są rodzimi autorzy, a treści, jakie niosą te spektakle interesują i jeleniogórzan, i przyjezdnych.

To wszystko jest też ważne z powodów finansowych. Koszty przygotowania premiery (w tym projektowania i wykonania kostiumów i scenografii) „rozkładają się” na liczbę przedstawień, więc oczywistym jest, że wartościowe i popularne sztuki są po prostu relatywnie tańsze. Wielkie, znane w świecie teatry mają w swoim repertuarze przedstawienia, grane ponad 30 lat, w których wymienił się CAŁY zespół aktorski, ale sztuka wciąż pozostaje „na afiszu”. To rodzaj szacunku dla dorobku artystycznego i poszanowania widzów.

Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, który wystąpił w sobotnim finale „Dekamerona” na scenie, dziękując aktorom i twórcom widowiska pogratulował sukcesu i aktorskiej werwy. Podkreślił, że w tym spektaklu zespół zaprezentował nie tylko talent aktorski, ale i wokalny, a wykorzystał w jednym przedstawieniu wiele technik scenicznych, od teatru masek, przez kukiełki i teatr cieni, płynnie wplatając kolejne w rytm tej efektownej prezentacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~dakota del rey 17-02-2015 7:57
szkoda tylko , że teatr zdrojowy wystawia takie koncerty jak ostatnio ten z indiańcami no takiej chały jak żyje nie widziałam dno do kwadratu...co za idiota sprzedaje dla pary bilety po przeciwległych stronach??? no żenada,,,, nie wspomne o wprowadzeniu w błąd - na plakacie pisało : MUZYKA KUBY I MEXYKU a tu jakieś indiańce z lwówka wyskoczyły jak to jest muzyka kuby czy mexyku to ja poproszę o zwrot pieniędzy natychmiast!!!
~gluś 17-02-2015 11:30
potwierdzam fantastyczne przedstawienie
~teatromaniak 17-02-2015 22:04
O, już odezwał się zazdrośnik z teatru Norwida ( 17-02-2015 07:57 | ~dakota del rey |). Widać że nawet nie byłeś na tym przedstawieniu, bo wszystko to co napisałeś jest nieprawdą. A o miejsca obok siebie wystarczy poprosić, często chodzę do Zdrojowego z rodziną i nigdy nie miałem takich problemów. Zdrojowy bije rekordy, w Norwidzie sala świeci pustką. A hejterzy z Norwida gryzą pazury z zazdrości.
~ 17-02-2015 22:07
Brawa dla Zdrojowego, gratulacje dla p. Nauki! Potwierdzam wysoki poziom spektakli. Poza tym częste premiery, bardzo profesjonalny zespół pod kierownictwem dyrektora, który wie jak się robi Teatr (przez duże "T"). Jeszcze raz brawo!
~Joasia M. 17-02-2015 22:39
Potwierdzam bardzo dobrą opinię o Teatrze Zdrojowym. Byłam w ostatnim czasie kilka razy i ani razu się nie zawiodłam. Dobrze że w naszym mieście jest przynajmniej jeden dobry teatr. Bo ten drugi (wszyscy wiedzą, o który chodzi) postawił sobie chyba za cel promowanie totalnej chałtury, myśląc że w ten sposób przyciągnie widzów. Pozdrawiam
~Lio 18-02-2015 12:35
Do tej z 22.39 - Chyba coś Ci się pomieszało..? W Jeleniej jest tylko jeden teatr z prawdziwego zdarzenia (Norwid). Ten w dzielnicy Cieplice jest dobry ale dla młodszej widowni i to tej bardzo mało wymagającej !!!
~amu 18-02-2015 14:30
Bardzo dobry teatr, gratulacje dla pana dyrektora! Liczba premier, tłumy na sali i długość utrzymywania się na afiszach najpopularniejszych przedstawień mówią same za siebie. Hejterom z Norwida widzę już jad zalewa mózg - dobrze im tak, sami przyczynili się do fatalnej opinii mieszkańców o ich teatrze.
~hahaha 18-02-2015 14:56
Negatywne opinie o Norwidzie są pisane Solo, i to Wszyscy wiedzą!
~Lio 18-02-2015 20:44
Do tego z 14.30 i z 14.56 - Najwyrażniej macie pewne ograniczenia ze sfery kulturalnej. Szanowny "amu", to jest Twoja opinia a nie mieszkańców Jel. Góry więc nie pisz bzdur zanim nie pomyślisz !!! to samo dotyczy tego z 14.56 "Solo" dotyczy wyłącznie Ciebie, a już napewno nie wszystkich !!! Proponuję Ci rozszeżyć nieco horyzont myślenia.., bo w tej chwili Masz bardzo ubogi. Dla mnie "Norwid" był, jest i będzie wizytówką miasta !!! Pozdrawiam sztucznych sceptyków.
~stef 18-02-2015 21:21
Człowieku, przestań zaśmiecać kolejny wątek! Nikogo nie interesują wasze prywatne wojenki aktorów między sobą. To jest temat o Teatrze Zdrojowym a nie Norwida, jakbyś nie zauważył. Znowu robisz śmietnik pod artykułem. Trzeba być naprawdę niedowartościowanym frustratem, żeby wszędzie wciskać swoją bezwarunkową miłość do Teatru Norwida. Co do tematu, również przyłączam się do gratulacji dla teatru Zdrojowego i jego dyrektora. Teatr działa i odnosi sukcesy, na przekór zawistnikom z sąsiedniego teatru, dostającym dużo więcej pieniędzy, a nie potrafiącym spłodzić choćby jednej dobrej sztuki. Brawo!
~Lio 18-02-2015 22:20
Do tego z 21.21 - Nieżle się uśmiałem z Twojego postu..? właśnie to Ty zaśmiecasz ten temat. Nie jestem "mały człowieczku" żadnym aktorem za jakiego mnie uważasz. Nie ubliżaj nikomu i nazywaj nikogo cyt; "frustratem", podczas gdy Ty nim jesteś i na dodatek nieco zakompleksionym. A tak swoją drogą to jakie sukcesy odnosi teatrzyk z dzielnicy Cieplice??? Bardzo proszę o odpowiedż...! O sukcesach teatru Norwida, chyba Nie muszę Ci przypominać, chyba że nie Masz o nich bladego pojęcia !!!
~Zbigniеw 18-02-2015 22:37
Nie rozumiem tych ciągłych wojenek między dwoma konkurencyjnymi teatrami. Każdy teatr jest wartościowy, skoro mamy dwa teatry w Jeleniej Górze to powinny się one uzupełniać a nie ze sobą walczyć. Norwid może i ma słabszy okres, ale nie oczekujmy, że każdy teatr non stop będzie działał zawsze na wysokim poziomie. Miejmy nadzieję, że to się wkrótce zmieni - po zmianie dyrektora, skompletowaniu lepszego zespołu aktorskiego, może repertuar powinien być też troszkę inny. Nikt chyba nie uważa, że teatr Norwida jest niepotrzebny Jeleniej Górze, może należałoby tylko troszkę popracować nad tym teatrem. Pozdrawiam wszystkich fanów teatru!
~wirek 18-02-2015 22:44
oho, już się pieni kundelek z Norwida. Jakie sukcesy odnosi "teatrzyk z Cieplic"? Było o tym przed kilkoma dniami: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,56342 , http://www.jelonka.com/news,single,init,article,56276 . Trzeba czytać, a nie tylko robić bydło na forach, ty "miłośniku kultury" od siedmiu boleści...
~wirek 18-02-2015 22:47
A teraz proszę o podanie tych rzekomych "sukcesów" Norwida. Na pewno nie był nim ostatni MFTU, który zebrał chyba najgorsze recenzje w historii. Ani JST, również na bardzo niskim poziomie. Ostatnia premiera "Miłości i Polityki" - kompletna klapa. Ale co ty wiesz o teatrze...
~Lio 18-02-2015 23:51
Ojojoj! widzę że puściły Ci nerwy zaśmiecając 2-ma postami Jelonkę.., a to charakteryzuję ludzi prostych, "kalekami" w sferze "kultury". Twoje linki niesamowicie mnie ubawiły, bo jeśli to dla Ciebie "sukcesy"? to tylko należy Ci współczuć i porównać Twoją inteligencję do poziomu dziecka! Chciałeś sukcesy "Norwida", bardzo proszę.., choć to tylko mała część osiągnięć Teatru Jeleniogórskiego. http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/bedzie-kolejny-sukces.html http://culture.pl/pl/miejsce/teatr-im-cypriana-kamila-norwida-w-jeleniej-gorze Nie ośmieszaj się na przyszłość tym, o czym nie masz zielonego pojęcia !!! Polemizując z Tobą, niestety ale trzeba się zniżyć do poziomu dziecka. Niemniej Pozdrawiam
~cha cha cha! 19-02-2015 1:13
Cha, cha, cha! Ale ty jesteś śmieszny. Czy ty rozumiesz co czytasz, dzieciaku? Gdzie ty widzisz w tych artykułach informację o obecnych sukcesach teatru Norwida? Tytuł pierwszego artykułu "BĘDZIE kolejny sukces?", z naciskiem na będzie i ogromnym znakiem zapytanie na końcu. Podpisane: "Materiał Teatru" :D. Drugi artykuł to streszczenie historii teatru od 1945 roku. Wot, "yntelygent" który chodzi (ponoć) do teatru, a nie rozumie prostych tekstów. I kto tu się ośmieszył? Właśnie ty. Takimi argumentami dowiodłeś tylko, że teatr obecnie NIE MA żadnych sukcesów! I tyle, kropka.
~Lio 19-02-2015 10:46
Dziękuję Ci za komplement; odmłodziłeś mnie o jakieś 40 lat nazywając dzieciakiem. Nie chce mi się już z Tobą pisać bo wymiana poglądów i argumentów z kimś kto ma BLADE pojęcie o teatrze, nie ma żadnego sensu. Ty sam nie wiesz co piszesz..? Nie ośmieszaj się chłopie "sukcesami" teatru z Cieplic i zacznij chodzić do "Norwida", bo zapewne NIGDY NIE WIDZIAŁEŚ DOBREJ SZTUKI !!! Miłego dnia
~zenobio 19-02-2015 16:27
Ale to ty pokazałeś, że nie masz pojęcia o teatrze. Swoimi artykułami dobitnie pokazałeś, że aktualnie nie ma on żadnych sukcesów. Norwid dobrym teatrem to był kiedyś, teraz przynosi miastu jedynie wstyd. Rozumiem, że dla pracowników z Norwida jest to nieprzyjemna prawda, ale pogódź się z faktami. To nie sztuka najeżdżać na innych, sztuką jest przekonać innych argumentami. Ty pokazałeś, że ich nie masz. Po co to zacietrzewienie? Warto czasem umieć spojrzeć prawdzie prosto w oczy, zamiast w zaparte bronić swego, tylko ośmieszając siebie i instytucję, którą bronisz.
~zenobio 19-02-2015 16:29
PS. Hejtowanie innych teatrów to też marny sposób na podreperowanie własnego ego. Konkurujcie poziomem, a nie obrzucaniem błotem innych teatrów!
~Lio 19-02-2015 22:05
Do zenobio - Sam się ludku OŚMIESZASZ. Dla Ciebie teatr który nie ma aktualnie sukcesów, to teatr zły..? co za IDIOTYZM z Twojej strony. Zobacz na repertuał Teatru Norwida..? nie tak dawno była grana wspaniała sztuka "OPOWIEŚĆ WIGILIJNA" gdzie na każdym spektaklu był komplet widowni. A czy Ty znasz "Koziołka Matołka"? tj. taka sztuka, która była grana kiedyś przez teatrzyk z dzielnicy Cieplice? myślę że jesteś wielbicielem tego rodzaju spektakli bo na nich nie trzeba myśleć Ty śmieszny ludku !!!
~ela 19-02-2015 23:41
@Lio: Przestań trollować dzieciaku. Najpierw pisałeś o rzekomych sukcesach twojego teatru, teraz gdy czarno na białym udowodniono bzdury jakie wypisujesz, zaczynasz smędzić, że teatr bez sukcesów też jest dobry. W czym niby dobry? Repertuar - ciągle te same odgrzewane kotlety, sala świeci pustkami (byłem, widziałem), a dotacje zmarnowane. Trzeba być naprawdę chorym człowiekiem, żeby wyrażać się z taką pogardą o cieplickim teatrze jak ty to robisz. Gdybyś był naprawdę miłośnikiem teatru, to doceniłbyś każdy teatr, ty potrafisz tylko hejtować inne teatry żeby samemu się dowartościować i swój teatr. Powiem tak: uważam, że każdy teatr może coś wartościowego zaproponować, a takie ujadanie na inne teatry świadczy tylko o głębokim niedowartościowaniu miłośników teatru Norwida.
~Lio 20-02-2015 11:41
O nio nio!!! uderz w stół a nożyce się odezwą..? Po pierwsze, to nie jest "mój teatr", lecz zdecydowanej większości mieszkańców Jel. Góry. Po drugie repertuar; zapoznaj się - http://teatrnorwida.pl/#!/repertuar/ Są to znakomite spektakle, o jakich Twój teatrzyk może tylko POMARZYĆ. Po trzecie nie jestem hejtownikiem, bo dla mnie "sukces" to sztuka w teatrze, która przypadnie mi ew. do gustu. Byłem na paru przedstawieniach w teatrzyku w Cieplicach i wyszedłem przed końcem spektaklu, bo były to dla mnie zwykłe szmiry. Wreszcie po czwarte; nie obrażaj piszących tutaj? a lekarz to przydałby się ale Tobie. Kończąc dam Ci radę.., nie pisz o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia i zacznij wreszcie korzystać ze słownika j. polskiego BO NIE ROZUMIESZ ZNACZENIA NIEKTÓRYCH PROSTYCH SŁÓW !!!
~witkacy 21-02-2015 0:51
Skąd wiesz, że znakomite? Bo tak napisano na stronie teatru Norwida? Chyba tak, skoro potrafisz podać tylko repertuar teatru i parę promocyjnych tekścików pijarowych spreparowanych przez sam teatr. Im więcej piszesz, tym bardziej się kompromitujesz, dzieciaku. Więc kto tu nie rozumie prostych słów? Ty. Co do hejtowania, to przypominam, że temat dotyczy teatru Zdrojowego i jego sukcesów. Nikogo tu nie interesują sprawy teatru Norwida, z którego jesteś. I to ty najbardziej tu hejtujesz, nazywając teatr Zdrojowy "teatrzykiem" i wypisując jakieś bzdury o szmirach. Nawet nie potrafisz ich uzasadnić, bo oczywiście żadnej sztuki nie widziałeś. Zmiataj odrabiać lekcje dzieciaku i nie ośmieszaj się więcej.
~Lio 21-02-2015 11:55
Znakomite bo zaiste na nich byłem!!! Widać, że jesteś prosty i zakompleksiony? jeżeli nie zrozumiałeś mojego komentarza. Sposób w jaki krytykujesz znakomity Teatr Norwida jest po prostu śmieszny. Jak widać czytanie ze zrozumieniem u Ciebie leży i kwiczy może pora wrócić do podstawówki i ją skończyć wreszcie.
~ 21-02-2015 13:25
Gdybyś był, to potrafiłbyś napisać coś więcej niż tylko "szmira". Typowy gimbusiarski język, który zna kilka słów na krzyż. Tego cię nauczyło uczestnictwo w kulturze? A może wybierasz niewłaściwe teatry - kicz i komercyjną papkę w Norwidzie, zamiast spektakli na naprawdę wysokim poziomie w Zdrojowym? Kto tu ma kompleksy, doskonale widać. Gdybyś ich nie miał, to byś nie zaśmiecał wszystkich wątków o teatrach pochwalnymi peanami na temat swojego ulubionego teatru Norwida.
~Lio 21-02-2015 14:36
Cyt; "zamiast spektakli na naprawdę wysokim poziomie w Zdrojowym?" - nawet nie wyobrażasz sobie w jaki ŚMIECH MNIE WPROWADZIŁEŚ !!! dzięki Ci za to. Polecam Ci dzisiaj świetną sztukę (bo widzę że Masz BRAKI w tej sferze) o godz. 19.00 "MIŁOŚĆ I POLITYKA" w doborowej obsadzie aktorskiej, wiadomo gdzie.., jeśli znasz Jel. Górę ???
~ 21-02-2015 17:34
@Lio: A ja myślę, że jesteś typowym, zakompleksionym, sfustrowanym hejterem, który korzysta z każdej okazji, żeby się dowartościować i zaśmieca wątki zupełnie nie związane z teatrem Norwida. Teraz też siedzisz nawet całą sobotę przed kompem i płodzisz swoje bezsensowne komentarze niż nie wnoszące do meritum. Szkoda że nie widzisz jaki jesteś żałosny. Żal mi takich jak ty, którzy muszą komuś dokopać, żeby samemu poczuć się lepiej. PS. Na "Miłości i polityce" byłam - żadna rewelacja. Zresztą opinie innych widzów były podobne - tutaj i na innych portalach.
~Lio 22-02-2015 13:43
Ujadasz jak Pies Baskerville'ów !!! Pozwolisz, że na Twój PROSTACKI komentarz NIE Odpowiem. Nie chcę się do Twojego poziomu ZNIŻAĆ. Niemniej Pozdrawiam
~zbig 22-02-2015 15:45
Też nie odpowiem na twój chamski komentarz, bo robisz syf w komentarzach jak najgorszy śmieciarz. Nie będę się zniżać do nędznego poziomu, jaki prezentujesz. Mimo to pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group