Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 4150
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Teatr ponad granicami, czyli łamanie uprzedzeń

Piątek, 4 marca 2011, 21:14
Aktualizacja: Sobota, 5 marca 2011, 8:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Teatr ponad granicami, czyli łamanie uprzedzeń
Fot. TEJO
Dzięki teatrowi można pokazać to, co nas gryzie i niepokoi. Z takiego założenia wyszły adeptki sceny, które realizują projekty pod okiem instruktorów z Socjokulturalnego Centrum e.V. Bautzen (Budziszyn). Dzięki współpracy z Jeleniogórskim Centrum Kultury dziś była okazja, aby niemiecki spektakl zobaczyć w stolicy Karkonoszy.

Chodzi o sztukę, a raczej cztery etiudy teatralne pod wspólnym tytułem: „Krew aniołów i koty z wieży Eiffla – cztery obrazy o tęsknocie". Z zaprezentowanych przez cztery dziewczęta scenek przemawia świat ich wyobraźni, ale inspirowanej rzeczywistością.

– Poprzez tę realizację teatralną chcą pokazać, że są takie same jak rówieśniczki: podobnie odbierają świat i podobnie go czują – usłyszeliśmy. May Li Dang, Alin Matejo, Maria Krainikov i Valentina Zadonskiy pracowały nad tym spektaklem od roku – mówi Manja Richter, instruktor i zarazem pracownik socjalny z Socjokulturalnego Centrum e.V Bautzen. Całość opracował pedagog teatralny Andreas Kochte Donath z Sieci na rzecz Demokracji i Odwagi.

Wykonawczynie łączy jedno: nie są rodowitymi Niemkami. Urodziły się poza granicami Niemiec, lub w Niemczech, ale mają rodziców o korzeniach z innych części świata. Inscenizacja jest częścią Projektu „Nie odwracaj się” zrealizowanego w 2010 roku w dzielnicy Bautzen, Gesundbrunnen. To właśnie tam mieszka najwięcej emigrantów i występuje problem z przystosowaniem się i uprzedzeniami wobec inności.

Na scenie przewijają się zatem obrazy zbudowane na podstawie zdarzeń realnych nie pozbawione jednak pewnej odrealniającej poetyki, dość sympatycznej zresztą. Ekspresja ruchu wykonawczyń może się podobać, tym bardziej, że dwie dziewczyny są jednocześnie tancerkami w Stowarzyszeniu Leuchtturm-Majak e.V. Spektakl zagrany jest bez słów, co ułatwia odbiór otwierając jednocześnie drogę do swobodnej interpretacji.

Minusem był brak pomysłu na „interludia”, podczas których zmieniano dekorację na scenie. Dość chaotyczna koncepcja burzyła spektakl jako całość. Prościej by chyba było po prostu zaprezentować cztery odrębne etiudy. Mimo to młode Niemki pozostawiły dobre wrażenia i zostały ciepło przyjęte przez młodą jeleniogórską publiczność.

- Moim marzeniem było rozbudowanie edukacji teatralnej o wymianę międzynarodową. Podczas festiwalu Pestka nie zawsze jest to możliwe, dlatego bardzo się cieszę z takiej koncepcji – powiedział Łukasz Duda, instruktor teatralny i opiekun Teatru Odnalezionego w Jeleniogórskim Centrum Kultury. W styczniu Odnaleziony pokazał w Budziszynie swoją najnowszą realizację, sztukę „Prêt-à-porter”.

Wieczór teatralny w Jeleniej Górze zorganizowany jest w ramach Projektu „Od fundamentów po szczyty” 2010-2012 realizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury we współpracy z Socjokulturalnym Centrum e.V. Bautzen i Miastem Bautzen. Patronem medialnym jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group