Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12243
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatr „Na Progu” rozwija skrzydla

Wtorek, 27 maja 2014, 8:06
Aktualizacja: 12:59
Autor: Angela
Jelenia Góra: Teatr „Na Progu” rozwija skrzydla
Fot. Angela
Po – obiecującym owocną współpracę – spotkaniu z dyrektorem Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze Piotrem Jędrzejasem, przyszedł czas na rozwijanie kontaktów z kolejnymi instytucjami. Tym razem Stowarzyszenie Teatr „Na Progu” zaprosiło w swoje skromne progi, prezesa Towarzystwa im. Brata Alberta – Bogusława Gałkę, który w powstającym Domu 7 Marzeń, chce aktywizować seniorów, również poprzez teatr.

Jak miałaby wyglądać współpraca? Na początek spotkania zaproszeni goście obejrzeli próbkę tego, czym zajmuje się obecnie Teatr „Na progu” - otwartą próbę sztuki „Miłość i żałość” na podstawie „Idioty” Fiodora Dostojewskiego reżyserowaną przez nowego prezesa Stowarzyszenia, Mirosława Samsela. Była ona wstępem do rozmów o dalszej współpracy Teatru „Na progu” z grupą teatralną seniorów, którą planuje stworzyć Bogusław Gałka.

- W budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze przy ul. Okrzei powstaje Dom 7 Marzeń, gdzie obecnie funkcjonują trzy organizacje: Towarzystwo Brata Alberta, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej – wyjaśniał Bogusław Gałka. - Będzie to miejsce skupiające jeleniogórskie organizacje pozarządowe. Chcemy stworzyć coś, czego w Jeleniej Górze nie ma. Coś, co będzie łączyło społeczność Jeleniej Góry od dzieci po seniorów. Planujemy też stworzyć w tym miejscu dom dziennej opieki nad osobami starszymi, by mieszkańcy Jeleniej Góry mogli do nas przyprowadzić swoich starszych członków rodziny na kilka godzin. Tych seniorów oraz innych seniorów z miasta chcemy aktywizować m.in. poprzez teatr, wspólne występy na scenie czy po prostu obcowanie ze sztuką. I tu idealnie wpisuje się współpraca z Teatrem „Na progu”. Dom 7 marzeń, który oficjalnie zostanie otwarty na początku czerwca br. jest dla was otwarty – mówił prezes B. Gałka do przedstawicieli Teatru „Na Progu”.

Nowa propozycja współpracy od razu spotkała się z zainteresowaniem zarówno młodych aktorów Teatru „Na Progu”, jak i samego reżysera.

- Chętnie włączymy się w tej projekt – mówił Mirosław Samsel. – Sztuki często wymagają przenikania się młodzieży i osób starszych. Chcemy jednak, by była to współpraca otwarta, a nie połączenie tych dwóch grup teatralnych. Dziękujemy również za umożliwienie nam korzystanie z obiektu przy ul. Okrzei. Wykorzystamy to, kiedy sala w JCK, w której odbywają się nasze próby będzie zajęta – dodał.

W spotkaniu poza prezes Bogusławem Gałką, uczestniczyła Maria Szubart z Jeleniogórskiego Centrum Kultury, pod skrzydłami którego funkcjonuje Teatr „Na Progu”. Byli również przyjaciele reżysera Mirosława Samsela i rodzice aktorów, którzy jako pierwsi mogli zobaczyć próbkę nowej sztuki. Prapremiera „Miłości i żałości” planowana jest w połowie czerwca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group