Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2772
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tancerze opanowali Cieplice

Niedziela, 15 maja 2016, 12:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2016, 8:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Tancerze opanowali Cieplice
Fot. Przemek Kaczałko
Około 700 tancerzy z Polski i Ukrainy przybyło do Jeleniej Góry, by zaprezentować swoje umiejętności podczas Silesian Dance Festiwalu, który odbywa się w ramach Wiosny Cieplickiej. Wczoraj (14.05) w Zdrojowym Teatrze Animacji odbyły się pokazy konkursowe w wielu kategoriach, od dzieci po dorosłych.

Impreza w ramach 43. Wiosny Cieplickiej to efekt wspólnej pracy dwóch stowarzyszeń, które współpracują od dekady – są to organizacje z Polski i Ukrainy. - Nasze stowarzyszenia mają 10-letnie doświadczenie w organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć polsko-ukraińskich, w tym tanecznych - wyjaśnił Tomasz Kościów ze Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Ars Mundus” (Polska). - Jakieś dwa lata temu Wasyl Szeremeta stwierdził, że trzeba to zrobić na dużo większą skalę i długo szukaliśmy dobrego miejsca – kontynuował Tomasz Kościów zdradzając, że do wyboru miał Świdnicę, Wałbrzych i kilka innych miejscowości na Dolnym Śląsku. - Ostatecznie trafiliśmy do Jeleniej Góry. Jest mnóstwo argumentów za tym, żeby takie festiwale tu robić – dodał.

Ukraina jest reprezentowana przez 450 tancerzy z pięciu regionów: Kijów, Równe, Tarnopol, Lwów i Iwano-Frankowsk (dawniej Stanisławów). Nasz kraj wystawił 250 uczestników, a doliczając obsługę i opiekunów, na kilka dni do Jeleniej Góry przybyło ponad 900 osób!

Na scenie tancerze prezentowali się w różnych kategoriach wiekowych i różnych stylach: taniec towarzyski, klasyczny, współczesny, balet, show taneczny, teatr, taniec folklorny oraz stylizowany taniec folklorny. Są dzieci młodsze do lat 8, dzieci starsze, juniorzy oraz dorośli – wymieniał Wasyl Szeremeta ze Stowarzyszenia Art Frankijusk z Iwano-Frankowska.

Wiele wskazuje na to, że to pierwsza, ale nie ostatnia edycja Silesian Dance Festiwalu w naszym mieście. - Jelenia Góra podoba nam się pod każdym względem, jest to też atrakcyjne miejsce dla gości z daleka, więc liczymy, że wrócimy tu za rok. Poziom jest na tyle dobry, że nasi współorganizatorzy, czyli: Urząd Miejski w Jeleniej Górze, Zdrojowy Teatr Animacji i ci wszyscy, którzy nam pomagają i widzieli te występy mówią, że bardzo by chcieli, żeby w przyszłym roku festiwal też się odbył w Jeleniej Górze – powiedział Tomasz Kościów. Dla uczestników znalazł się również czas na zwiedzanie stolicy Karkonoszy oraz okolicznych miejscowości.

Dzisiaj (niedziela, 15 maja) o godz. 14:30 wszyscy uczestnicy festiwalu wezmą udział w wielkiej paradzie ulicami Cieplic, która wyruszy spod Zdrojowego Teatru Animacji. Na koniec czeka nas koncert galowy w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group