Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6749
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Takie życie to powolne umieranie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 lutego 2012, 8:10
Aktualizacja: Sobota, 11 lutego 2012, 9:57
Autor: Angela
Fot. Angela
– Codziennie chcę umrzeć, bo w takich warunkach nie da się żyć – wyznała Zofia Tomecka z Jeleniej Góry, od 13 lat chora na gościec stawowy, który uniemożliwia jej poruszanie się. Kobieta jest niepełnosprawna, mieszka na poddaszu na 13 m kw., nie ma toalety. Sufit spada jej na głowę, a podłoga się zapada. Administracja rozkłada ręce twierdząc, że kobieta nie prosiła o pomoc.

Pani Zofia Tomecka wprowadziła się do budynku przy ul. Wolności 190 około 50 lat temu. Mieszkanie otrzymał jej mąż, który pracował w „lokalówce” jako dekarz. Miało być tymczasowe, ale kiedy rodzina złożyła wniosek z prośbą o zamianę na większe lokum, otrzymywała odmowę. Do 1999 roku, kiedy zachorowała, pani Zofia jakoś dawała sobie radę, chociaż nigdy nie było jej łatwo.

- Zawsze brakowało pieniędzy na życie, na węgiel, na jedzenie. Dlatego miałam zadłużenie w czynszu, po pięćset czy tysiąc złotych. Brałam kredyty, by spłacić zaległości lub kupić węgiel. Teraz też mam zaległość w czynszu pięćset złotych. Z 800 zł renty spłacam po 500 zł kredytu. Reszta zostaje na opłaty, leki i życie. Codziennie myślę o samobójstwie, chcę umrzeć, bo w takich warunkach nie da się żyć – mówi pani Zofia ocierając łzy.

Pani Zofia mieszka z 30-letnim synem, który stara się pracować dorywczo, ale jak mówi, ciężko mu znaleźć coś stałego. Nie ma bowiem odpowiedniego wykształcenia. Poza tym opiekuje się matką. Od czasu, kiedy pani Zofia zachorowała zajmuje się nią Danuta Sobińska, sąsiadka.

- Prowadzę własny interes w budynku obok. Przychodzę tu kilka razy dziennie, staram się pomagać ile mogę, ale ja też nie mam zbyt dużych możliwości. Pracuję. A tu, kobieta mieszka bez niczego. Nie może chodzić, a nie ma toalety i łazienki. Załatwia się do wiaderka. Myje się raz na jakiś czas, bo w pomieszczeniu jest tak zimno, że można zamarznąć. Miesiąc temu spadł jej na głowę sufit. Poprzybijali jakiej płyty. Podłoga cała się zapada, trzeba uważać jak się staje na niej, żeby nie spaść do sąsiadów. Pod piec podłożone są grube deski, bo inaczej spadłby piętro niżej. Każdej zimy zamarza tu woda – opowiada sąsiadka.

- Pracownicy ZGKiM przychodzą i niemal codziennie odmrażają, a na drugi dzień woda znów jest zamarznięta. Pani Zofia nie ma co jeść, nie ma jak ugotować sobie herbaty, bo nie ma wody. Poza tym rury od gazówki są tak stare, że w każdej chwili mogą się rozlecieć. Gdyby tu doszło do pożaru, to ta kobieta się tu żywcem spali, bo nie chodzi, a na zewnątrz prowadzą strome schody. Ona musi mieć mieszkanie na parterze, z łazienką i toaletą. Dach cały przecieka. To grozi katastrofą budowlaną. Powiadomiłam już nadzór budowlany i sanepid. Postawiłam sobie za punkt honoru, by do końca tego roku znaleźć jej inne lokum. Poruszę niebo i ziemię i nie spocznę, dopóki pani Zofia nie będzie żyła w warunkach godnych człowieka. Takie życie to powolne umieranie – mówi Danuta Sobińska.

Wojciech Łabun, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze kwituje sprawę krótko.
- Pani Zofia Tomecka nie jest naszą podopieczną. Nigdy nie starała się o żadne świadczenia i żadną pomoc z naszej strony. Nie jestem jednak upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji na temat tej pani, bo nie jest ona naszą klientką – mówi Wojciech Łabun.

Podobne informacje przekazał nam Wydział Gospodarki Lokalowej UM w Jeleniej Górze, w którym również nie odnaleziono żadnego pisma, z prośbą o zamianę lokalu.
- Nie przypominam sobie, by pani Zofia Tomecka kiedykolwiek zgłaszała się do nas z pismem o zamianę lokalu, a żeby do tego doszło, musimy takie pismo otrzymać. Jeśli ta pani jest niepełnosprawna powinna dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności i opis swojej sytuacji. Mamy kilkanaście osób niepełnosprawnych, które czekają na zamianę lokali, ale każde takie podanie jest rozpatrywane indywidualnie, dlatego takie dokumenty powinny zostać dostarczone do nas jak najszybciej do pokoju nr 2 wydziału mieszczącego się przy ul. Ptasiej – dodaje Radosław Ochnik, inspektor Wydziału Gospodarki Lokalowej UM w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (91) Dodaj komentarz

~migacz 10-02-2012 8:27
Ło,matko! A co to za synek? Pracuje dorywczo... Nie ma pracy dla niego w Jeleniej Górze?Pozwala matce tak wegetować??? A może jeszcze pasożytuje na mamusi? HORROR!!! 30- latek patrzy jak matka wegetuje i sam si,ę podpina pod jej nędzną kasę,a administracja przychodzi odmrażać rury,bo synusiowi przyrosły rączki do pupci... Jest nieczytaty i niepisaty? Powinien dzień w dzień starać się załatwić matce lepszy żywot.Ale wtedy straci resztki kasy,tak?
~jeloni 10-02-2012 8:32
..... bo nie jest ona naszą klientką – mówi Wojciech Łabun. Rece opadaja To po co jest w JG ten MOPS??????? Potrzebujacy musza byc ich ,,KLIENTAMI,, by udzielili im pomocy !!!!! Ruszcie du...y MOPS-siarze bo po to jestescie powolani by pomoc potrzebujacym.Takich osob jak pani Zofia jest w JG wiecej ......no ale nie dopchali sie do lady MOPS wiec pomocy nie dostana.Niech MOPS zmieni nazwe na Miejska Organizacja Pomocy Swoim No i Wydzial Gospodarki lokalowej UM tez blyszczy profesjonalizmem MASAKRA !!!!!!! Brawo dla pani sasiadki Danuty Pani Zofio POWODZENIA !!!! tez postaramy sie pani pomoc.
~bez łaski 10-02-2012 8:36
A czy Wydział Gospodarki Lokalowej UM w Jeleniej Górze nie ma obowiązku prowadzenia książki przeglądu stanu technicznego administrowanego lokalu mieszkalnego i budynku??? Przecież nieraz długo trzeba się prosić o pisemną odpowiedź na zgłoszoną sprawę, albo też trzeba mieć odpowiednie "znajomości", aby reakcja zarządu była właściwa, odpowiedzialna... administrator w tym mieszkaniu powinien pojawić się przynajmniej jeden raz w roku, bez żadnej łaski i bez zapraszania!!!
~jelenica 10-02-2012 8:42
Z dziką satysfakcją w tym lokalu w zimie kolejno zamykałabym na 24 h na przemian: rozkosznych radnych - uciśnionych już małymi dietami , panie dyrektorki byłych ZGL - obsadzonych na stołkacg napewno nie dzięki kompetencjom . Ale za to ich lokale są remontowane na bieżąco.
~Jurando 10-02-2012 8:53
Jakby nie patrzeć - to jest nasze społeczeństwo- jedni wybieraja z budżetu krocie w formie diet inni jako należne pobory - a reszta musi martwić sie sama o siebie ,drobne firmy dobito nie dostarczają już podatków- ciekawe czy pani samorządówka Czernow ,dzisiaj poseł za 25 tys. miesięcznie ,zrobiłaby sobie zdjęcie do bilbordu z ta pania na poddaszu jako osiągnięcie jej prezydentury w tym mieście.
~ojtam 10-02-2012 9:11
Proszę pamiętać ze: rejestracja w PUP, rejestracja w MOPS pomoc z Um nie jest obowiązkiem dlatego te instytucje nie musza i nie moga pchac sie z pomocą. Aby cos dostac trzeba poprosic , urzednicy nie czytaja w myslach
~xb 10-02-2012 9:31
co zrobisz takie życie,jeden chodzi po marmurze,drugi śpi na gumolicie.
~lysy 10-02-2012 9:34
Miasto ma na wszystkich wyrbane oni tylko przed wyborami są slodkopierdzacy
~D,D 10-02-2012 9:49
Podziwiam odporność naszych urzędników, dyrektorów iednostek powołanych do opieki nad potrzebującymi. Czy to sa jeszcze ludzie, czy już to roboty wyprane ze wszystkich odruchów ludzkich. Czy walka o miejsce przy biurku zabierają im całą energię !!!!!!!!!!!!!!!!. Nie prosiła o pomoc , czy miala na kolanach przyjść i błagać ? . Ruszcie swoje szAnowne tłuste tyłki i sami wyjdźcie w teren , sami zobaczcie może komus potrzebna pomoc. TAKA JEST ROLA URZĘDÓW POWOŁANYCH DO POMOCY. MAM NADZIEJĘ ŻE PRZEMĄDRZAŁY DYREKTOR , PRZESTANIE NIM BYĆ JUŻ WKRÓTCE, PANIE URZĘDNICZKI W TEREN ...........
~kador 10-02-2012 10:06
w polsce WC LAZIENKA to luksus... 15 procent jeleniej gory nie posiada pradu wody gazu.50 procent robi a czarno.a te urzedy prezydent tragedia.ludzie chodza do lokaluwki po mieszkania a tam nigdy ich nie bedzie czytam w nowinach 300 mieszkan do sprzedania BADZ TU NORMALNY
~pajace 10-02-2012 10:06
kino, ale jak to się mówi... Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Całe życie miała, żeby coś z tym zrobić.
~solka 10-02-2012 10:13
Czytam te komantarze i głowa aż boli. Śmiać się chce z tych pusto-mądrych wypowiedzi niektórych, co pojęcia nie mają o pracy UM i innych instytuacji. Buhahaha, żenada totalna, proszę sobie popracować w takiej instytucji i dopiero komentowac, po zapoznaniu się ze specyfiką pracy, jej charakterem. Ale mnie teraz zbluzgają pewnie:) W końcu jak ktoś ma mało w głowie to tylko to mu pozostaje:) Oczywiście pomóc trzeba tej Pani, w końcu to nie jej wina, że ma synka gamonia, i że jest chora. To jest przykre i dobrze, że sąsiadka się zainteresowała, teraz na bank pomoc otrzyma. Takie sytuacje należy zgłaszać i nie ma innego sposobu! Obrażanie Urzędników nic nie pomoże. Pozdrowienia dla zbulwersowanych :)
~do solka 10-02-2012 10:18
przez 20 lat pracowalem w firmie, która najpierw nazywała się MPGM, pózniej ZGM, pózniej ZGL Z racji wykonywanej pracy byłem baaardzo częstym gościem między innymi urzędu miejskiego,więc nie próbuj mydlić oczu jak ciężka i męcząca to praca.
~kocham nasz 10-02-2012 10:32
- KRAJ,natychmiastowa pomoc przyjdzie jak pani Danuta Sobińska poprosi o pomoc TVN lub POLSAT,
~links 10-02-2012 10:38
tez nie mam lazienki ani toalety, tez jestem niepelnosprawny , moja zona tez jest niepelnosprawna, wychwujemy dziecko, woda zamarza nam co zime i od ponad tygodnia nie mamy jej w domu i nie mozemy na nikogo liczyc by przyszedl i nam ja odmrozil. czlowiem zarabia marne grosze na czarno bo nikt nie chce niepelnosprawnego a praw do rety nie mam. Ale takie zycie w Polsce:(
~do solka 10-02-2012 10:39
Faktycznie macie taki nawał roboty, że w czasie pracy czytacie Jelonkę.
~elf 10-02-2012 10:40
Nie wiem dlaczego tyle jadu wobec instytucji pomocowych.Ludzie tam pracujący nie sa jasnowidzami,żeby wiedzieć o synu lewusie,który nie potrafi matce zapewnić godnych warunków.SWOJĄ DROGĄ,JAK PRZEZ 5O LAT ,MAJĄC MĘŻA DEKARZA,PRACUJĄCEGO W ADMINISTRACJI,MOŻNA DOPUŚCIĆ DO TAKIEGO STANU LOKAL MIESZKALNY I NIE PRÓBOWAĆ SOBIE POMÓC? Oczywiście,ta pani powinna otrzymać pomoc niezwłocznie,ale zastanawiam się,gdize dotąd byli ci wszyscy "troskliwi" sąsiedzi? Dlaczego nie pogonili do roboty synusia ,a teraz głośno krzyczą?Może trzeba było powiadomić opiekę i inne instytucje pomocowe? Zastanawiające jest jednak,że zarządzający tym "lokalem"nie powiadomili nadzoru budowlanego o zagrożeniu,jakie wynika z jego stanu technicznego,yylko stale coś "łatali"?
~oj joj 10-02-2012 10:45
krytykować i obrażać urzędy to wszyscy potrafimy ale jedno mnie dziwi że pani Danuta czekała 13 lat żeby ruszyć niebo i ziemie o pomoc dla sąsiadki ,
~fela 10-02-2012 10:48
Natychmiast Łabuna należy odwołać z funkcji. Z takim podejściem do problemu nie można pełnić takiej funkcji.
~VIP 10-02-2012 11:01
MOPS jest od tego żeby monitorować komu trzeba pomóc. To praca z powołania a nie dla głupich urzedników, ktorzy co m-c biorą swoja pensję i nikt ich z tego nie rozlicza. Na Szymanowskiego 1 jest wolne mieszkanie po zmarłym lokatorze i stoi puste od 7 m-cy a jest to własnosc Miasta ktora jest podobno przeznaczona do zasiedlenia. Przez kogo? Może kiedys dadzą komus znajomemu a ci ktorzy potrzebują niech zdychaja.
~solka 10-02-2012 11:19
A kto powiedział, że w czasie pracy się czyta Jelonkę . I kto powiedział, że pracuję w takiej instytucji jak UM. Wystarczy trochę się pouczyć, poczytać, odbyć wolontariat, staż, porozmawiać z pracownikami, tak by poznać pracę od kuchni i wówczas można powiedzieć coś na temat pracy MOPS-u czy OIK-u lub innch tego typu instytucji pomocowych. A że praca w takich instytucjach powinna być z powolania to się zgodzę, tak jak i w innych zawodach. Wszędzie są ludzie z powołania ale i też nie nie nam to oceniać tylko przełożonym. Oceniać jest najprościej. Istotny jest rzeczywisty problem tej starszej kobiety a nie "ciężkość" pracy urzędników. Oraz to by opracować plan by jej pomóc. Może tak na ten temat byście się zaczęłi wypowioadać. Jak jej można pomóc, bo pomóc może każdy.
~masakra... 10-02-2012 11:31
URZĘDASY = BUDŻETOWE NIEROBY!! nie wiem jak reszta, ale ja właśnie wysłałem do TVN UWAGA zgłoszenie i link do tego artykułu, może coś wskórają...
~DIABLO JG 10-02-2012 11:44
jak zwykle nikt nic nie wiedział, nikt się nie zwracał....to tylko się nadaje do radzieckiej TV OSTANKINO- - od razu przyjdzie pomoc. 13m robi wrażenie, wiadro robi jeszcze większe, zamarzająca woda szok.... Czy my jesteśmy cywilizowanym narodem?... Fajnie by było jakby redakcja za miesiąc napisała co u tej pani słychać. Zdrowa i wytrwałości życzę.
~xyzII 10-02-2012 12:11
Może nie n a temat ale warto przeczytać gdzie się pieniądze podziewają;MON nie chce utrzymywać parafii garnizonowych tam, gdzie nie ma wojska, i opłacać wysokich stopniem kapelanów wojskowych. - Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,11119081,Koscioly_sie_nie_obronia.html#ixzz1lyaewWc0
~look 10-02-2012 12:16
...jak można było dopuścić przez tyle lat do takich warunków...jak syn się opiekuje matką,że nie zgłosił się do odpowiednich instytucji pomocowych...o pomoc trzeba prosić,a nie czekać jak się ktoś domyśli....a może pracownicy MOPS-u mają chodzić po wszystkich mieszkaniach i sprawdzać warunki bytowe?...nonsens ...jeżeli ma ktoś problem niech szuka pomocy....
~ 10-02-2012 12:40
W pełni podzielam wypowiedż "VIP" ul. Szymanowskiego 5 od kilku lat stoją puste lokale, które są własnością miasta, ul. Szymanowskiego 7 tam równiez lokale gminy, które przy odrobinie dobrej woli można zasiedlić. Niestety urząd pracuje bardzo opieszale, po 50 dniach urząd informuje mnie, że faktycznie złożono wniosek o wykup lokalu. Panie prezydencie miał Pan przyspieszyć procedury związane z wykupem, zmiana tempa ślimaczego na żółwie?
~miastowy 10-02-2012 12:49
do maskara Poważnie wysłałeś do TVN? i Dobrze!
~anima_mundi 10-02-2012 12:54
Panie Wojciechu Łabunie jaka klientka panie: petentka, a pan jest na stanowisku urzędowym to nie pana firma. Pana ma służyć pomocą.Pełni pan rolę służebną,ta sprawa to skandal!
~Iwet 10-02-2012 12:59
Przerażają mnie niektóre komentarze. Ale pozostawiam to , gdyż nie zmienię prostoty tych osób. Z jednej strony jest ustawa o pomocy społecznej , z drugiej ludzie - PETENCI a nie KLIENCI . Jedni mają "pomysł na życie" wydeptując ścieżkę do MOPS lub GOPS. Inni , choć chorzy, nieudolni nie maja odwagi prosić o pomoc. Jedyną szansę upatrują w życzliwych sąsiadach. Są sytuacje , że mimo biedy , nieudolności życiowej ten ktoś nie chce pomocy. Znam takie przypadki. Faktem tez jest , że państwo w tym zakresie jest nieudolne też.
~ 10-02-2012 13:25
Uważam, że nędze, brak wykształcenia, brak perspektyw i beznadzieję się dziedziczy. Oczywiście nie na poziomie genetycznym, a środowiskowym. Zauważam, że potomstwo ludzi dobrze funkcjonujących też dobrze z reguły funkcjonuje. Dzieci z patologicznych rodzin często są patologiczne. czywiście są wyjątki, ale to tylko potwierdza regułę.
~ 10-02-2012 13:49
Ja mam 2 dzieci niepelnosprawnych i sam jestem niepelnosprawny ale jak napisalem do UM o zamiane na wieksze to dostalem pismo ze miasto nie robi zamian a mieszkam na 25 metrach
~ 10-02-2012 14:04
to prawda nedza jest czasami dziedziczna ale nie ma nic gorszego jak wpasc w nedze przez tych ktorym sie zawierzylo 1990 ze bedzie lepiej, , tylko ze nie powiedzieli wtedy ludziom ze bedzie lepiej ale im, tym ktorzy po naszych plecach weszli na wyzszy szczebel drabiny spolecznej, ukradli co mieli ukrasc, obsadzaja stanowiska znajomymi, rodzinka , radni od lat ci sami np Tomera, Szarzynski itp , a jak juz przestana byc radnymi to obejmuja prezesure, a biedni wpadaja w nedze, bezdomnosc , oni sa juz tylko kula u nogi urzednikow stowarzyszen i itp
~ 10-02-2012 14:08
"Pani Zofia mieszka z 30-letnim synem, który stara się pracować dorywczo, ale jak mówi, ciężko mu znaleźć coś stałego. Nie ma bowiem odpowiedniego wykształcenia. Poza tym opiekuje się matką." tyle uwagi poświęciła autorka osobie najbardziej winnej i odpowiedzialnej za los tej kobiety. Natomiast, przeprowadziła wywiady z przedstawicielami instytucji, no bo to jest winny całej sytuacji ?, przecież nie zdrowy 30 letni syn, który się nią opiekuje. Jego matką i wszystkimi chorymi matkami powinny zajmować się instytucje, szczególnie jak jej niskie świadczenie nie zabezpiecza potrzeb jej syna, którym ona powinna się opiekować przecież to matka.
~ 10-02-2012 14:09
"Pani Zofia mieszka z 30-letnim synem, który stara się pracować dorywczo, ale jak mówi, ciężko mu znaleźć coś stałego. Nie ma bowiem odpowiedniego wykształcenia. Poza tym opiekuje się matką." tyle uwagi poświęciła autorka osobie najbardziej winnej i odpowiedzialnej za los tej kobiety. Natomiast, przeprowadziła wywiady z przedstawicielami instytucji, no bo to jest winny całej sytuacji ?, przecież nie zdrowy 30 letni syn, który się nią opiekuje. Jego matką i wszystkimi chorymi matkami powinny zajmować się instytucje, szczególnie jak jej niskie świadczenie nie zabezpiecza potrzeb jej syna, którym ona powinna się opiekować przecież to matka.
~wroclawski_student 10-02-2012 14:14
A ja uważam, że karzdy ma na co sobie zasłużył. Trzeba było się uczyć w młodości, to teraz ta pani nie cierpiała by nędzy. Ja na przykład też mogłem nic nie robić w życiu i do 30 roku życia żyć sobie pod kloszem mamusi, ale miałem na tyle odwagi i inteligęcji, żeby pójść na studia. Teraz wiem, że moje życie będzie zupełnie inaczej wyglądało niż tej kobiety i jej niedorozwiniętego synusia. Za głupotę się płaci i na pewno nie powinno być tak, żeby ludzie nie potrafiący radzić sobie w życiu wyciągali rękę do tych, którym się powiodło, bo to tylko uczy bezradności. Niech ta kobieta weźmie się w garść i zabierze za pracę, a nie skarży się po gazetach, że jej źle. Jakby naprawdę się postarała, to dałaby radę osiągnąć sukces w życiu, czego je jestem najlepszym dowodem.
~ 10-02-2012 14:24
Od czasu, kiedy pani Zofia zachorowała zajmuje się nią Danuta Sobińska, sąsiadka bo syn codziennie chodzi szukać pracy i do domu wraca zmęczony, dlatego zajmuje się nią sąsiadka a przecież powinny instytucje. Czy dobrze zrozumiałem przesłanie Angeli. Bo chyba temu służy ten twórczy i rzetelny na wysokim poziomie artykuł. Z uwagi na utwardzony sposób myślenia współczuję Pani rodzicom.
~- do student 10-02-2012 14:38
Do wrocławski student z godz. 14.14 - Dawno nie czytałem na tym portalu tak debi-lnego wpisu paj-acu i fr-ajerze jeden. Chłopaki pod celą - jak tam oczywiście trafisz- wyperswadują ci z głowy i jeszcze z pewnej części ciała twoje "spartańskie" poglądy. Skąd wiesz ćw-oku, jak będzie wyglądało Twoje życie po studiach i czy w międzyczasie nie zachorujesz na jakąś nieuleczalną chorobę i będziesz skazany na pomoc państwa i ewentualnie dobrych ludzi. Skąd wiesz, że Ty znajdziesz po studiach pracę i staniesz się taki k..wa zaradny jak np. Palikot czy Tusk. Nic nie wiesz, i mam nadzieję że życie wyprostuje Twoją butę.
~xxx 10-02-2012 14:48
......dlaczego synek ma teraz dostać darmowe mieszkanko ????????? Niech jak większość ludzi w jego wieku weźmie kredyt na mieszkanie itd. Brak słów..............
~ 10-02-2012 15:22
Tak wlasnie sie mieszka w stary budownictwie,a czynsze w gore...
~ 10-02-2012 15:29
Do wroclawski_student KAZDY piszemy przez Ż ,jakis troszke niedouczony jestes studenciku!!!!!
~Inna 10-02-2012 15:31
Czytając niektórych wypowiedzi powiem krótko zero empatii i cieszę się,że już nie mieszkam w Jelonce.
~agakowary 10-02-2012 15:45
niech pani napisze to piosmo poczeka 2tygodnie na odp.jak nie przyznaja to odwolanie zlozyc.a miedzy czasie napisac do pani Elzbiety Jaworowicz.do sprawy dla reporterow.albo moze ja do hospicjum w Kowarach.dochod ma i potrzebuje opieki lekarskiej to moze ja przyjma.
~do 14.14 10-02-2012 15:47
Mam nadzieje ze jestes podłym trolem , a nie podłym czlowiekiem jak wygląda z twojego postu.... no nic życie weryfikuje.... Słoma i słoma z butów.............Ale życzę Ci wszystkiego najlepszego. Gamoniu!
~rodakk 10-02-2012 15:50
16 lutego o godz.13.00 bedzie zebranie KOMISJI PRAWA I SPRAW SPOLECZNYCH moze powinnismy tam pojsc, pokazac ile jest wolnych lokali i zapytac dlaczego nikt ich nie przekazuje osoba potrzebujacym
~Jel.. 10-02-2012 15:52
przeglądy techniczne i inne szybko podsyłają tylko wspólnotom bo wiadomo kto płaci
~ 10-02-2012 16:07
Szkoda, ze potepiacie ciagle Polakow, ktorzy wyjechali z tego chorego grajdola za granice. Koscioly macie pelne, a ludzie marnie koncza. A dzieci na komunie dostaja laptopy. Ot! kraj dziki i bezwstydny wobec obywatela.
~Inna 10-02-2012 16:27
Czytając niektórych wypowiedzi powiem krótko zero empatii i cieszę się,że już nie mieszkam w Jelonce.
~ 10-02-2012 16:29
...swiat jest maly, moi mili. Synka Adasia-zlodziejaszka i leniucha, recydywy,ktory dopiero wyszedl z wiezienia, zna cala Wolnosci.Zamiast szukac pracy kradnie wokolo, co popadnie. Smiechu warte stwierdzenie, ze opiekuje sie matka, ktora jest naprawde ciezko chora.Ale jak zwykle bywa-prawda lezy po srodku.
~ 10-02-2012 16:44
Smiechu warte te komentarze i ten caly artykul. Syn nie ma wyksztalcenia i dlatego nie dostanie pracy? a czemuz to on nie ma wyksztalcenia? moze robiles Adasiu co innego, jak niektorzy sie ksztalcili? Matce powinno sie dac Dom Opieki i Adasiek i tak juz niedlugo wroci za kratki i bedzie mial ciepla strawe za darmo na koszt podatnika. No i ulica Wolnosci pozbedzie sie zlodzieja i nie trzeba bedzie trzymac nawet byle gowna pod kluczem. To tyle calej prawdy.
~ 10-02-2012 17:36
Wszystkim litościwym - proszę zabrać tą Panią i jej Synka pod swój dach. Czy ta PAni nie była kiedyś młoda i nie mogła pomysleć o tym, że na starość będzie ciężko? Czy synek nie chodził kiedyś do szkoło (albo raczej powienien do niej chodzić)? Czy synek nie wie, że jak się kradnie to później pracy się nie dostanie? Niech tam siedzi i się cieszy, że ma gdzie. A jak nie pasuje to zawsze można wynająć mieszkanie na tzw. wolnym rynku jak dziesiątki młodych małżeństw- w tym i ja z mężem. A robić taki CYRK to trzeba wyobraźni nie mieć - Jelenia to małe miasto i syneczka ten i ów doskonale zna i pamięta jeszcze z podstawówki.
~ 10-02-2012 18:02
Mi owszem tej Pani szkoda, bo ona jest naprawde chora. Ale -jesli synalek sie nia NIBY opiekuje i dlatego nie ma pracy-czemu to ona musi chodzic sama na zakupy? I dzwiga siatki a pomagaja jej czasami sasiadki??? wiadomo, ze z praca jest ciezko, ale zdrowy byk chetny do pracy moze by i znalazl prace, zapewniajac matce lepszy byt. ale on woli pojsc na latwizne: ukrasc, sprzedac, zakombinowac. Byl juz za kratkami, niewinnie go nie posadzili.Do roboty Adasiu, a nie narzekac. Wstyd!
~do inna 10-02-2012 18:22
a jakiej ty empatii oczekujesz, przeczytalaś, i się użalasz. Jak by tobie ten 30 letni synuś który niby się opiekuje matką wielokrotnie kradł dobra, za które ludzie płacą duże pieniądze , to może inaczej byś spojrzała na tą sprawę. Wiesz tylko tyle, ile tutaj przeczytalaś, a medal ma dwie strony.
~pola 10-02-2012 18:32
KŁAMIE!!! jak może nie mieć toalety w domu... jest rok 2012 Polska przecież jest w Unii Europejskiej, mamy takie piękne kolorowe stadiony... krowy w kolczykach, kury będą mieć lada dzień nowe wygodne klatki... jak śmie ta Pani zawracać głowe urzędnikom, że nie ma toalety... bezczelna ;)
~do migacz 10-02-2012 18:51
co wow???że jej syn pracuje dorywczo?może jak stracisz pracę to inaczej będziesz ćwierkał pajacu jeden...zobaczymy czy każdy pracodawca czeka na ciebie z otwartymi rękami....każdy mądry co ma pracę i ma za nic kogoś bez pracy!
~Zbych, Zbych 10-02-2012 18:53
Do wrocławskiego-Studenta. Synu co Ty studiujesz Uniwersytet III wieku , czy zaoczną Łopatologię , taki Twój ineligencki poziom. Chron nas Boże od takiej inteligencji.
~ander 10-02-2012 19:06
To jest Nasza wina Nas wszystkich ta Pani mieszka tutaj między nami
~andree 10-02-2012 19:12
DARMOZJADY Z MOPSU ZA CO BIERZECIE PIENIĄDZE .ZAŁATWIENIE CZEGOKOLWIEK GRANICZY Z CUDEM.PO CO TAKA INSTYTUCJA CHYBA TYLKO BY DAĆ PRACE LUDZIĄ KTÓRZY NIC NIE UMIĄ SĄ BEZ SERCA I ROZUMU SZKODA ŻE FINANSOWANI SĄ Z NASZYCH PODATKÓW.MOŻE KTOŚ SIE W KOŃCU ZAINTERESUJE CO SIE W JELENIEJ GÓRZE W MOPSIE ROBI.WARTO O TYM MÓWIĆ
~ 10-02-2012 19:27
Kazda kielbasa ma dwa konce: jeden jest taki, ze w Polsce jest syf i o tym kazdy wie, A drugi koniec polega na tym, ze Adasiek ma dupce robote, woli kolegow i ukrasc, co sie da. A gdzie jest ksiadz? parafia? byl u nich po koledzie? DAL, CZY WZIAL????
~0402000 10-02-2012 19:30
do wroclawskiego studenta--nie nos tak wysoko glowy bo nie wiesz co bedzie jutro,cwaniaczek z Ciebie,widac ze zycie nie nauczylo Cie jeszcze "lekcji zycia",nie wiadomo co kazdego z nas czeka i jak z kazdym dniem moze zmienic sie zycie kazdego z nas,np.gdy dopadnie choroba,kalectwo itp...wiecej empatii gosciu jesli wiesz co to jest a z robota wiadomo jak jest...nic dodac nic ujac...Ci co tak najbardziej sa zlosliwi widocznie sami maja marne zycie i w srodku az kipi zazdrosc..dobrze ze chociaz macie sie na kim wyzyc..bez komentarza
~pola 10-02-2012 19:31
Wojciech Łabun "...nie jest naszą podopieczną" nie jest naszą klientką" ... powinien jeszcze dodać"... i mamy ją w dupie, my LUDZIOM nie pomagamy!!! chyba, że na kartę członkowską buhahhahaa
~Rogatka 10-02-2012 19:32
~pola "jest rok 2012"- stąd pytanie podstawowe: czy te 13 m poddasza można uznać za lokal mieszkalny? Pytanie 2. Czy zaległości w opłacie czynszu nie podlegają procedurze sprawdzenia ich przyczyny i podobnie fakt, że "Pracownicy ZGKiM przychodzą i niemal codziennie odmrażają," Czy po sprawdzeniu tych okoliczności nie należy poinformować "opieki"? Dyr. MOPS-u przedstawił literalny przepis zapominając, że niektórym ludziom należy pomóc w wypełnieniu właściwego wniosku. Fakt, że współlokatorem jest osoba karana(?) czy tylko nieporadna powinien jeszcze bardziej uczulić właściwe urzędy. W normalnej procedurze konieczne byłoby także określenie czy i jak wypełniany jest ustawowy obowiązek opieki przez członka rodziny, tu jak rozumiem pozostającego we "wspólnym gospodarstwie domowym"
~Beatrix 10-02-2012 19:57
Wroclawski Student ! Czlowieku zmien szampon bo ten Ci szkodzi !
~pola 10-02-2012 20:21
pola do Rogatka, nie zrozumiałaś mnie... Pomyśl, żyjemy w kraju który leży w środku Europy, nasz kraj jest w UNII a nasz kraj, taki gotuje ludziom los... dzięki właśnie durnym urzędnikom, instytucjom i paragrafom... tak więc w roku np.1912 moja babcia też posiadała wiaderko... z tym że do pracy w polu na wsi, a w roku 2012 ludzie w miastach zmuszani są do zalatwiania swoich potrzeb... czy to jest normalne? zrozumiałaś ironie?
~buziaczek*3* 10-02-2012 20:27
"Okrucienstwo"tylko tak mozna to opisac,wszystkich co pracuja w administracji nic to nieobchodzi bo tak niemieszkaja,ale niech sie zamienia to od razu zabiora sie za ta sprawe.Nikt w tych czasach,z takim stanem zdrowia niepowinien mieszkac w takich warunkach.
~ 10-02-2012 20:35
13 metrów??? Oby was diabli wzięli urzędasy, lesery!!! Ale to też nasza wina! Nas wszystkich, ze pozwalamy na to aby te darmozjady rzadziły naszym miastem !!!
~wroclawski_student 10-02-2012 20:38
No tak, bo najłatwiej kogoś wyzwać jak się nie zgadza z jego poglądami. Jeleniogórskie buractwo pełną gębą. Wy przecież uczelni wyższej na oczy nie widzieliście a dla was szczytem marzeń jest matóra (której pewnie też mało kto ma). A dla mnie kontakt z profesorami i doktorami to jest codzienność. Zazdrość was zżera, że ktoś ma lepiej więc wyładowujecie frustracje na tych, którzy są mądrzejsi i lepsi. Rzal.pl! Na szczęscie ja obracam się z dużo bardziej inteligentnymi ludźmi i nie mam zamiary wracać do Jeleniej Dziury z mieszkańcami o "kulturze" prosto z PGR-u. Nie pozdrawiam
~ 10-02-2012 20:41
Syn nie ma obowiązku zajmować się matką, a urzedasy są po to zeby ludziom pomagać!!! Mało pustostanów stoi??? A MOPS od czego do cholery jasnej!!! Na co idą nasze podatki??? Mam nadzieję,że dożyję takiej chwili,że w jeleniej te wszystkie chciwe darmozjady ze stołków pospadają!!!
~do studenta 10-02-2012 20:43
Jak ty maturę zdałeś z języka polskiego GAMONIU!!!
~ 10-02-2012 20:54
Nie, nie to chyba tylko taki mały żarcik sznownego studenta. Takich a...lfabetów na uczelnię chyba nie wpuszczają co??? Bo jak nie daj Bóg potem właśnie taki tłuk ma decydować o moim "być albo nie być"??? Z pewnością te BYKI to dla przyciągnięcia uwagi;)
~ 10-02-2012 20:57
Zapomniałam pozdrowić szanownego studenta taka bez mat"ó"ry :)
~ 10-02-2012 21:30
Wydział Gospodarki Lokalowej UM w Jeleniej Górze należy zlikwidować,czemu kobiecie nikt nie ocieplił rur,skoro zamarzają... Wniosek został złożony,a to że bałagan panuje w tej jednostce administracyjnej to inna sprawa.Należy przeprowadzić zewnętrzną kontrolę,a najlepiej zlikwidować ten sztuczny twór,który opłacany jest z naszych podatków...Panie Prezydencie,liczymy na Pana interwencję,skuteczną!
~jelinek 10-02-2012 22:24
Za dużo biurokracji, za mało demokracji.
~bang 10-02-2012 22:36
do MOPSu chodzą cwaniacy...a biedni ludzie zostają sami...urząd który został stworzony by zwalczać patologie sam ją tworzy
~look 10-02-2012 22:36
...student...coś masz problemy z pisownią ....
~Andrew 10-02-2012 22:48
Ten cały student to tylko zwykły prowokator i cymbał,z niego taki student jak z koziej d..y trąbka.Co do artykułu to warunki masakryczne.
~s. 10-02-2012 22:53
Godzina lotu samolotu do Gdańska kosztuje 20 tys. PLN. Niech premier raz się przejedzie pociągiem i zaoszczędzone pieniądze przekaże tej pani.
~BINGEN 10-02-2012 23:12
Przestancie dawac smetne ,niepotrzebne komentarze kto i jak powinien pomóc! Wiecie że to pOLSKA WŁAŚNIE,zróbcie jakaś zbiórke ,pomóżcie tej kobiecie taki DAR SERCA,SZKODA ŻE NIE JESTEM W JELENIEJ DZIURZE...
~Rogatka 10-02-2012 23:18
~pola - spoko, rozumiem, ale właśnie z uwagi na to wiaderko wątpię czy jest to: "samodzielny lokal mieszkalny". Wątpię też czy z uwagi na wysokość, jest to chociaż: "pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi". Obydwa pojęcia i tyczące ich wymogi określają właściwe akty prawne.
~Maciek. P 11-02-2012 0:53
W polsce to te skur.... tylko pieniadze potrafia wyciagac. ale zeby komus pomoc to zawsze jest jakas wymowka. Zygam na ten kraj pelen zlodzieji pierdzacych w stolki.
~ 11-02-2012 10:41
Nad Adasiem-leserem sie nie uzalam. jego powinni wyslac prrzymusowo do roboty, a pieniadze przekazywac chorej matce. a co do 13m.kwadratowych- faktycznie skandal, ze w Polsce sie tak mieszka w srodku UE. Ciekawe, czy decydenci- ktorych sami sobie wybraliscie- tez tak koczuja.Panstwo ma obowiazek wobec obywatela, tak jak obywatel ma obowiazek wobec panstwa- np. placic podatki.Jezeli obywatel uchyli sie od obowiazku- dostanie w czape. Pytam sie: jaka kare spotka panstwo za to, ze ta chora kobieta tak mieszka? Znam sprawe z sasiedztwa, ona jest naprawde chora. A synis jest wielkim leniuchem smierdzacym. A Studencik Wroclawski polglowkiem. Piszesz, chloptasiu, ze nikt tu nie ma ukonczonych studiow- otoz ja akurat mam i dziwie sie twojej ortografii. Jak ty zdajesz pisemne egzaminy?????
~ 11-02-2012 11:00
Dam 1000 zlotych gotöwka, jesli ktos mi tu wskaze polityka- decydenta jeleniogörskiego, ktory tak mieszka, jak ta pani. warunek- ma tez sikac do wiaderka. korupcja i nierzetelnosc polskiej polityki zbiera zniwo w ludziach. Tym b...kom krzywda sie nie dzieje, biedny jest chory, bezbronny czlowiek.Jak dobrze, ze juz mnie tam nie ma.
~Maciek p 11-02-2012 13:23
jak tak dalej pojdzie to Ci zlodzieje tez dostana po dupie bo nie bedzie mial kto na nich robic. Kto tylko bedzie mogl opuisci ten kraj!Wiekszosc moich znajomych juz wyjechala nie dlatego bo chcieli tylko byli zmuszeni przez to jak tu jest beznadziejnie
~ 11-02-2012 13:43
Byla komuna-bylo zle. teraz jest lepiej? Panowie i panie z polityki maja sie niezle. A kobieta sika do wiaderka i jest ciezko chora. Mieszka na 13 metrach z leniwym synusiem (=ktorego jeszcze broni). Do roboty, Adam!!!! ty leniuchu, jak ci nie wstyd! ponawiam propozycje: jesli ktos mi udowodni, ze panowie poslowie, inni politycy jeleniogorscy-ktokolwiek z nich mieszka na 13 metrach i sika do wiaderka: daje 1000 zlotych z mety.Ich los ludzi göwienko obchodzi. Ale przeciez ich sobie wybraliscie!Kobieta ma isc do Domu Opieki ,a syn do przymusowej roboty, zeby to sfinansowac.A Wroslawski Student na kur ortografii. Przyspieszony.
~no!!!!!! 14-02-2012 13:21
no tak... to nasza POLSKA, NFZ ma człowieka w 4 literach... i inne instytucje też... jak nie masz pieniędzy a jesteś chory to jesteś skazany na nędzę... i tyle niestety...
~ilis 14-02-2012 18:51
MOPS winien wyjść do ludzi, do społeczeństwa które potrzebuje pomocy a nie siedzieć i grzać stołki bo tak wygodniej. Sąsiedzi to kawał bezuczuciowego materiału, który lezy i się patrzy. Wiedzą, że jest potrzebna pomoc jednak nie zgłaszają tego w żaden sposób- bo po co się mieszać.. Ludzie, więcej otwartości na pomoc potrzebną wokół Was!!
~look 15-02-2012 12:04
...skąd MOPS ma wiedzieć kto potrzebuje pomocy???...musieli by stworzyć jakąś komórkę wywiadowczą...albo chodzić po kolędzie...
~krystyna.kaw 16-02-2012 19:21
Należy w trybie natychmiastowym pomóc tej kobiecie! To choroba nieuleczalna i nie z własnego wyboru. Opieka społeczna wysyła przecież osobę na wywiad środowiskowy. Do rodzin patologicznych,uzależnionych.Otrzymuj węgiel,wsparcie finansowe,zupy z wkładką.
~verdi 16-02-2012 20:20
Te puste lokale są dla ''swoich'' za tzw ''suwenir'', piszący ''solka coś o tym wie!
~ajaj 17-02-2012 11:18
Ty pajacu studencie wrocławski Weź się ogarnij i swoje mądrości zachowaj dla siebie!!! a swoją drogą Ty studiowałeś??? to za niezłą chyba kasę bo 2 błędy ortograficzne w tak krótkim tekście!!! gratuluję bez mózgu!!!
~czytajacy 17-02-2012 12:20
do wroclawski student z 14-14 chwalisz sie chlopaku ze podjales studia a skad wiesz ze bedziesz mial prace po ich skonczeniu i czy je wogole skonczysz!!!!!do mnie do firmy przychodza ludzie po studiach i robia jako pomocnicy budowlani!!!!zapamietaj jedno ze w tych czasach jak nie masz ukladow albo farta to jestes nikt i mozesz byc mgr,a wiec ogarnij sie troszke chlopaku bo przez podjecie tych studiow cie za bardzo zabralo.a tej pani mi bardzo szkoda!!!!!oraz gratulacje dla pani Sobinskiej za udzielona pomoc!!!!takich ludzi powinno byc wiecej !!!!!pozdrawiam!!!
~ERYKA 19-02-2012 20:38
Będąc małą dziewczynką przychodziłam tam z rodzicami do cioci Zosi to co utkwiło mi w głowie to malutki pokoi,niby kuchnia i toaleta -wychodek na zewnątrz.Ciocia pracowała w szpitalu Cieplicach była szanowana i lubiana ale jak wiecie szpital został zamknięty i ludzie stracili pracę w tym i ona .Nigdy nie narzekała a powinna czytając wasze komentarze.Syn Adaś bez wykształcenia i raczej jej nie pomoże a jeszcze oskubie nie raz płakała przez niego-to taki Januszek z ballady...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group