Zalogowanych: 14

Lubań: Tak przywitali mistrzynię!

Wtorek, 5 grudnia 2023, 13:02
Autor: MJr
16-letnia Julia Kowerko została mistrzynią Polski w kolarstwie torowym! Na co dzień Julia chodzi do szkoły podstawowej w Lubaniu i jest zawodniczką Kwisy Lubań.

Julia została mistrzynią Polski w kategorii szkół podstawowych. W miniony weekend wygrała wyścig tzw. scratch na torze kolarskim w Pruszkowie. Koleżanki i koledzy z klasy oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu zgotowali jej powitanie godne mistrzyni.

Gwoli ścisłości trzeba dodać, że Julia zdobyła dwukrotnie tytuł mistrzyni Polski: wygrała scratch oraz wyścigu eliminacyjnego i punktowego na torze w Pruszkowie.

Scratch to stosunkowo młoda konkurencja kolarstwa torowego. Wyścig polega na jednoczesnym ściganiu się większej liczby zawodników na dystansie kilkudziesięciu (np. 40) okrążeń toru. Zwycięzcą jest ten, kto jako pierwszy dojedzie do mety. Wyścigi w scratchu charakteryzują się dużym naciskiem na taktykę i w swojej istocie podobne są do kolarstwa szosowego.

Od 20 lat wyścigi w scratchu na długości 15 km są konkurencją mistrzostw świata.