Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3467
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tak „Mechanik” promuje Sprawiedliwy Handel

Poniedziałek, 23 maja 2016, 7:51
Aktualizacja: Wtorek, 24 maja 2016, 8:18
Autor: Abgelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Tak „Mechanik” promuje Sprawiedliwy Handel
Fot. ZST Mechanik
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych ‘”Mechanik” w Jeleniej Górze po raz kolejny promowali ideę Sprawiedliwego Handlu wśród rówieśników oraz mieszkańców miasta. Częstowali kawą i uświadamiali uczestników akcji czym jest World Fairtrade Challenge, a także Fair Trade.

W tym roku Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony był pod hasłem„ Łańcuch ludzki na rzecz Sprawiedliwego Handlu i Planety”. Pierwszym działaniem, którego podjęła się jeleniogórska szkoła było przyłączenie się do międzynarodowej akcji World Fairtrade Challenge.

- Zaburzenia rytmu pogody i pojawienie się nowych chorób roślin i szkodników, wynikających ze zmian klimatu stanowią prawdziwe wyzwanie dla milionów rolników uprawiających kawę. Akcja World Fairtrade Challenge ma na celu ustanowienie rekordu filiżanek kawy Fairtrade wypitych w ciągu trzech dni, wspierając w ten sposób rolników w walce ze skutkami zmian klimatu – wyjaśniają koordynatorki akcji: Magdalena Janic, Iwona Janicka, Danuta Kotowska i Iwona Kudosz.

Przerwa na kawę certyfikowaną znakiem Fair Trade miała też miejsce w bufecie szkolnym. Uczniowie częstowali się kawą, wysłuchali również krótkiej prelekcji pt. „Garść kawowych faktów”.
Natomiast dla upamiętnienia Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu uczniowie „Mechanika” utworzyli ludzki łańcuch na dziedzińcu szkoły.

- Przez uformowanie łańcucha na rzecz Fair Trade chcemy pokazać, że Sprawiedliwy Handel jest przyczynkiem do pozytywnej zmiany warunków pracy i życia pracowników najemnych z plantacji. Każdy z nas, podając rękę drugiej osobie w łańcuchu demonstruje swoje wsparcie dla takiej zmiany – mówili uczestnicy.

ZST „Mechanik” propagował także ideę Fair Trade wśród mieszkańców Jeleniej Góry. Podczas gry miejskiej uczniowie tej szkoły częstowali kawą Fair Trade mieszkańców miasta uświadamiając ich, że każda wypita filiżanka kawy Fairtrade to realna pomoc. Młodzież rozdawała ulotki i foldery informując o idei wsparcia plantatorów kawy. W centrum Jeleniej Góry utworzony także został ludzki łańcuch, jako symbol poparcia akcji World Fairtrade Challenge. Przerwa na kawę w mieście była także okazją do tego, by poinformować o tym, że „Mechanik” stara się uzyskać certyfikat Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group