Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3060
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tak „Mechanik” promuje Sprawiedliwy Handel

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 maja 2016, 7:51
Aktualizacja: Wtorek, 24 maja 2016, 8:18
Autor: Abgelika Grzywacz–Dudek
Fot. ZST Mechanik
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych ‘”Mechanik” w Jeleniej Górze po raz kolejny promowali ideę Sprawiedliwego Handlu wśród rówieśników oraz mieszkańców miasta. Częstowali kawą i uświadamiali uczestników akcji czym jest World Fairtrade Challenge, a także Fair Trade.

W tym roku Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony był pod hasłem„ Łańcuch ludzki na rzecz Sprawiedliwego Handlu i Planety”. Pierwszym działaniem, którego podjęła się jeleniogórska szkoła było przyłączenie się do międzynarodowej akcji World Fairtrade Challenge.

- Zaburzenia rytmu pogody i pojawienie się nowych chorób roślin i szkodników, wynikających ze zmian klimatu stanowią prawdziwe wyzwanie dla milionów rolników uprawiających kawę. Akcja World Fairtrade Challenge ma na celu ustanowienie rekordu filiżanek kawy Fairtrade wypitych w ciągu trzech dni, wspierając w ten sposób rolników w walce ze skutkami zmian klimatu – wyjaśniają koordynatorki akcji: Magdalena Janic, Iwona Janicka, Danuta Kotowska i Iwona Kudosz.

Przerwa na kawę certyfikowaną znakiem Fair Trade miała też miejsce w bufecie szkolnym. Uczniowie częstowali się kawą, wysłuchali również krótkiej prelekcji pt. „Garść kawowych faktów”.
Natomiast dla upamiętnienia Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu uczniowie „Mechanika” utworzyli ludzki łańcuch na dziedzińcu szkoły.

- Przez uformowanie łańcucha na rzecz Fair Trade chcemy pokazać, że Sprawiedliwy Handel jest przyczynkiem do pozytywnej zmiany warunków pracy i życia pracowników najemnych z plantacji. Każdy z nas, podając rękę drugiej osobie w łańcuchu demonstruje swoje wsparcie dla takiej zmiany – mówili uczestnicy.

ZST „Mechanik” propagował także ideę Fair Trade wśród mieszkańców Jeleniej Góry. Podczas gry miejskiej uczniowie tej szkoły częstowali kawą Fair Trade mieszkańców miasta uświadamiając ich, że każda wypita filiżanka kawy Fairtrade to realna pomoc. Młodzież rozdawała ulotki i foldery informując o idei wsparcia plantatorów kawy. W centrum Jeleniej Góry utworzony także został ludzki łańcuch, jako symbol poparcia akcji World Fairtrade Challenge. Przerwa na kawę w mieście była także okazją do tego, by poinformować o tym, że „Mechanik” stara się uzyskać certyfikat Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Geronimo 23-05-2016 8:30
Świetna akcja, czekam na podobną, niosącą ratunek dla hodowców świnek i poczęstunek schabowym:)
~oko 23-05-2016 8:58
Chrońmy gorzelnie i browary!
~michałł 23-05-2016 9:30
piękna idea aby tylko nie handel połączony z lichwą ż...owską,przyklad sprzedaż kredytów w frankach przez banksterów
~ 23-05-2016 14:13
Piękna misja, ale taniocha wyprze Fair Trade i będzie Slave Trade :(
~Mirek67 23-05-2016 17:35
A tak nie dawno w całej szkole gary opychali !!!
~gluś 23-05-2016 22:00
ważna sprawa i doskonale, że młodzież się w to angażuje :)
~ 23-05-2016 23:39
no to może tak walka z agresywnym i oszukańczym handlem - telemarketerzy , pokazy i inne ściemy
~tennormalny 24-05-2016 0:51
Co ma niby oznaczać sprawiedliwy handel? Handel jest sprawiedliwy jak jest wolny (czyli nie w socjalizmie) i ten kto jest w nim najlepszy wygrywa z korzyścią dla konsumentów (gdyby nie był najkorzystniejszy dla konsumentów, to by nie wygrał). Co do samej akcji picia kawy - wydane pieniądze na kawę nie zostaną wydane gdzie indziej, co oznacza w uproszczeniu, że nie pomagamy, a jedynie przesuwamy pracę z jednego miejsca na drugie. Dlaczego organizatorzy wybrali sobie akurat rolników jako faworytów, Bóg raczy wiedzieć. Proszę nie traktować mojego wpisu jako jakiś atak czy złośliwą krytykę, po prostu uświadamiam ludzi na temat podstawowych praw ekonomii, mało kto je dzisiaj rozumie, a wydają się być proste.
~5245215696 24-05-2016 7:11
pani lejąca kawę na każdym zdjęciu bezcenna
~rysiek w swetrze 24-05-2016 7:12
uświadamiam ludzi na temat podstawowych praw ekonomii, mało kto je dzisiaj rozumie, a wydają się być proste. @ jak oderwią od koryta to jest kod..Petru to d...l kompletny...ci co go wystawili mają teraz dylemat a reszta bekę.jak masz 100 zł nie wydasz 101

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group