Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 9242
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Tak było w naszych górach tego lata

Środa, 16 września 2015, 16:03
Aktualizacja: 16:07
Autor: Krzysztof Krawczyk–Demczuk
Region: Tak było w naszych górach tego lata
Fot. Archiwum Karkonoskiej Grupy GOPR – zdjęcie ilustracyjne
Okres wakacji w górach okazał się bardzo pracowity dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR. W lipcu i sierpniu ratownicy interweniowali łącznie 161 razy. Działania ratownicze były podejmowane w Karkonoszach, Górach Izerskich, Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich.

Dyżury ratownicze pełnione były w godzinach 8:00 - 20:00 w stacjach ratunkowych w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, a w okresach dużego natężenia ruchu turystycznego uruchamiano dodatkowy zespół ratowników dyżurujący w stacji ratunkowej w Świeradowie Zdrój.

W 27. przypadkach organizowane były wyprawy ratunkowe wymagające zaangażowania większej ilości sił i środków. Podczas najcięższych zdarzeń dwa razy wykorzystywano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR 11 razy uczestniczyli w akcjach poszukiwawczych, których część prowadzona były w godzinach nocnych, w trakcie tych działań wykorzystywano także psy ratownicze. Po raz kolejny niezastąpiona okazała się aplikacja ''RATUNEK'' która znacznie przyśpieszyła działania ratownicze w górach.

Wiele wypadków z udziałem wspinaczy wydarzyło się w Górach Sokolich, natomiast w Górach Izerskich najczęściej wypadkom ulegali rowerzyści.

Na tak dużą liczbę wypadków zdecydowany wpływ miał wzmożony ruch turystyczny, co potwierdzają statystyki Karkonoskiego Parku Narodowego mówiące o 25 tysiącach turystów dziennie, odwiedzających szlaki udostępnione przez KPN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1000
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group