Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2863
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Szybowce na fali

Czwartek, 27 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 16:13
Autor: Muzyczne Radio
Do końca października nad Karkonoszami, od Jeleniej Góry aż do czeskiego miasta Jeselnik, rozciąga się strefa lotów dla szybowców. Po raz pierwszy na wyznaczenie takiego obszaru zgodziły się władze polskie i czeskie.

Taka strefa to możliwość pełnego wykorzystania tak zwanej fali karkonoskiej i wykonywania lotów falowych z wykorzystaniem halnego. Wiatr umożliwia loty na bardzo duże odległości. Kilka dni temu na szybowcu dwumiejscowym Polak i Czech przelecieli 323 kilometry, startując z Jeleniej Góry.

Takich lotów nie wykonywano od wielu lat, właśnie z powodu granicy, która przecina strefę najlepszych noszeń - mówi szefowa wyszkolenia jeleniogórskiego aeroklubu. Elżbieta Urbanowicz dodaje, że teraz granica przestaje być problemem. To także okazja, żeby do Jeleniej Góry przyjeżdżało wielu szybowników z Polski i zza granicy. W przyszłym roku strefa zostanie wyznaczona już na stałe.

Przyjazdem do Jeleniej Góry zainteresowali się już krajowi szybownicy, a po raz pierwszy o latanie nad Polską zabiegają czescy lotnicy. Dla nich latanie na fali to nowość. Takie loty są trudniejsze od latania termicznego, czyli pod chmurami, gdzie ciepłe powietrze wznosi szybowiec do góry. Daje to szansę na bicie rekordów i wykonywanie wielogodzinnych przelotów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group