Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 3398
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szybka kolej miejska: przyspieszenie przygotowań

Piątek, 18 lutego 2011, 8:17
Aktualizacja: 12:19
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Szybka kolej miejska: przyspieszenie przygotowań
Fot. Materiały wyborcze M. Zawiły
Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła spotkał się wczoraj we Wrocławiu z marszałkiem województwa dolnośląskiego i przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych. Jest to kolejny etap przygotowań do uruchomienia komunikacji SKM („szybkiej kolei miejskiej”), której realizację szef miasta zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej.

– Z naszej rozmowy wynikło m.in., że marszałek Rafał Jurkowlaniec zobowiąże Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne do przygotowania możliwie pilnie analizy stanu linii kolejowej, inwentaryzacji urządzeń i określenia ich stanów technicznych – powiedział M. Zawiła. Spotkanie zorganizował Jerzy Łużniak, odpowiedzialny, między innym, za sprawy transportu w zarządzie województwa.

– Zaprezentowano podczas spotkania przykłady (i kosztorysy) budów przystanków, z czego wynika, że koszt pojedynczego przystanku – niezbędnego dla nas peronu - nie powinien przekraczać kwoty 200 tys. zł. Z projektowanego wstępnie przebiegu linii oznacza, że niektóre z nowych peronów (m.in. „Tesco”, czy „Kościół Łaski”) mogą przyjmować także pociągi z kierunków Wleń, Gryfów Śląski, czy Lwówek Śląski, co może podnieść rentowność przewozów także na tamtych kierunkach – dodał.

– Kolejnym etapem przygotowań jest sprawdzenie, czy ta inwestycja wymaga dokonywania istotnych zmian w planach zagospodarowania – powiedział M. Zawiła – jakie mogą być prędkości przejazdów na torowiskach już istniejących, a jakie po ich planowanej modernizacji, itp.

Jest to o tyle istotne, że gdyby udało się skrócić czas przewozu z Piechowic do Jeleniej Góry do granicy 20 – 25 min., oznaczałoby realną alternatywę dla pasażerów, korzystających dziś z sieci MZK. Prezydent miasta jest zdecydowany podjąć wszelkie działania, by przyspieszać etap wstępnych przygotowań do realizacji tej inwestycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group