Czwartek, 29 lipca
Imieniny: Marty, Olafa
Czytających: 8321
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szybka Kolej Miejska. Coraz bardziej realna

Sobota, 14 maja 2011, 7:59
Aktualizacja: 8:00
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Szybka Kolej Miejska. Coraz bardziej realna
W tym miejscu zaplanowano przystanek "Kościół Łaski"
Fot. TEJO
Sieć połączeń kolejowych między Jelenią Górą a pobliskimi miejscowościami oraz – przede wszystkim – wdrożenie procesu projektowo–budowlanego systemu jeleniogórskiej Szybkiej Kolei Miejskiej – takie tematy pojawiły się podczas rozmów samorządowców z przedstawicielem Polskich Linii Kolejowych.

Prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła i Hubert Papaj, zastępca prezydenta, oraz Jerzy Łużniak z Zarządu Województwa Dolnośląskiego, spotkali się w Jeleniej Górze omawiając ze Zbigniewem Gzikiem, zastępcą dyrektora Oddziału Polskich Linii Kolejowych S.A., Zbigniewem Gzikiem całe spectrum spraw związanych z komunikacją szynową w aglomeracji Kotliny Jeleniogórskiej.–

– Interesuje nas sieć połączeń kolejowych między Jelenią Górą i pobliskimi miejscowościami, powiedzieli J. Łużniak i M. Zawiła – ale najpilniejsza jest sprawa włączenia w proces projektowo-budowlany systemu jeleniogórskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. To najlepszy moment, bo można włączyć się w cały proces projektowania i budowy połączeń kolejowych, przez co unikamy podwójnych uzgodnień, tworzenia osobnych planów, itp.

Efektem spotkania były m.in. szczegółowe ustalenia w sprawach perspektyw budowy linii SKM, polegające m.in. na udostępnieniu przez PLK posiadanego studium wykonalności, który będzie bazą do aktualizacji studium, pozwalającej na zaplanowanie nowych przystanków na linii kolejowej Jelenia Góra – Piechowice. Wśród wniosków jest także wskazanie przez miasto Jelenia Góra przystanków na tej linii, zarówno nowych, jak i restauracji istniejących, a niewykorzystywanych, bądź wykorzystywanych w niewielkim stopniu.

Do nowych M. Zawiła zalicza m.in. przystanek w rejonie estakady na Zabobrzu, w rejonie Kolegium Karkonoskiego, w rejonie Kościoła Łaski. Istniejące trzeba zmodernizować. Wśród nich są: Jelenia Góra Zachodnia, Cieplice, i in. Wskazania dotrą do PLK w przyszłym tygodniu.

- Polskie Linie Kolejowe – powiedział J. Łużniak – przystępują do prac, których wynikiem będzie modernizacja linii kolejowej na odcinku Piechowice – Szklarska Poręba, ale poszerzymy zakres na odcinek Piechowice – Jelenia Góra w takiej formule, by był on podstawą dla uruchomienia jeleniogórskiego „tramwaju miejskiego”.

W spotkaniu, mającym charakter roboczych ustaleń, ze względu na konieczność podejmowania bieżących i wiążących decyzji, wzięli też udział inni reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego, w tym Agnieszka Zakęś, dyrektor Departamentu Infrastruktury UM, oraz szef wydziału transportu tego urzędu Wojciech Świnder.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group