Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 5042
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sztuka składania papieru z Izumi Yoshidą

Wtorek, 17 czerwca 2014, 8:50
Aktualizacja: Środa, 18 czerwca 2014, 7:42
Autor: Manu
Jelenia Góra: Sztuka składania papieru z Izumi Yoshidą
Fot. MT
W Zdrojowym Teatrze Animacji tuż przed oficjalną premierą spektaklu “Królewski wróbel” w reżyserii Waldemara Wolańskiego odbyły się warsztaty origami dla dzieci pod kierunkiem autorki sztuki Izumi Yoshidy.
– Origami swymi korzeniami sięga Chin, lecz jednak to Japończycy uczynili z niej sztukę perfekcyjną i wszechobecną – opowiada Izumi Yoshida, która wyrastała w dwóch kulturach (japońskiej i polskiej) i jest dwujęzyczna. – Technika origami służy zarówno przyozdabianiu budynków, pakowaniu prezentów, jak i przekazywaniu wiadomości i życzeń.

Izumi Yoshida urodziła się w Łodzi w rodzinie polsko – japońskiej. Jej ojciec jest Japończykiem a matka Polką. Po ukończeniu łódzkiego VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w klasie dwujęzycznej z wykładowym językiem niemieckim (2009), podjęła studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej ze specjalnością film animowany i efekty specjalne w PWSFTViT w Łodzi (od 2009).
Origami to sztuka składania papieru, rozpoczęta w VI wieku n.e. w Chinach. W dłoniach Izumi Yoshidy tradycyjny papier japoński washi nabiera form geometrycznych, by w efekcie stać się m.in. japońską laleczką, kulą czy żurawiem. Czysta geometria przekłada się na sztuki wizualne.

Izumi Yoshida zrealizowała także etiudy animacyjne: “Przebudzenie” (2010) i “Miraż” (2011). Za realizację filmu “Kigo” zdobyła nagrodę dla najlepszej animacji na Festiwalu Filmów Studenckich “Cinemaiubit” w Bukareszcie. Podczas studiów była dwukrotną laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2012, 2013), stypendystką Ministra Edukacji (2013) oraz stypendystką Marszałka Województwa Łódzkiego (2013). A prywatnie jest właścicielką dwóch kotów - Kokoro i Wabi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group