Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 7602
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sztuka czyni cuda z czasem

Wtorek, 17 marca 2009, 19:11
Aktualizacja: 19:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sztuka czyni cuda z czasem
Fot. TEJO
Takich tłumów dawno nie „widziały” jeleniogórskie wernisaże. Dziś w Galerii N… w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli swoje prace pokazały dwie bardzo młode duchem i nieco starsze ciałem panie: Jadwiga Witczak i Krystyna Wyderkowska. Autorki przekonują, że dzięki tworzeniu mają radość życia.

– Żyłyście dla swoich mężów i dzieci, potem wnuków, a teraz w końcu macie czas dla siebie! – powiedziała – rozważając o przemijaniu Bogusława Bogucka, kuratorka wystawy do autorek dzieł. „Tworzenie daje radość” to tytuł cyklu pani Jadwigi, zaś „Igłą malowane” – w ten sposób nazwała swoją prezentację pani Krystyna. Całość składa się na ekspozycję „Moje drugie ja”.

Autorki przywitał też dyrektor filii DODN w Jeleniej Górze Zygmunt Korzeniewski. – Bardzo się cieszę, że państwo przyszli tak tłumnie. To na pewno wyraz docenienia pracy autorek dzieł. Nie ma wśród nas zbyt wielu przedstawicieli władzy, ale to nie istotne, bo przecież władzą w tym mieście jesteście wy, czyli mieszkańcy – dodał Korzeniewski witając Ewę Duziak, przedstawicielkę rady miasta. Obecny był także ksiądz prałat Józef Stec, duszpasterz oświaty jeleniogórskiej.

Jadwiga Witczak i Krystyna Wyderkowska onieśmielone całą ceremonią i wyraźnie wzruszone miały niewiele do powiedzenia. Zresztą słusznie, bo na wernisażach mowa bywa srebrem, a złotem jest sztuka. Ta, którą można podziwiać w DODN, to dzieła wyjątkowe, nie podlegające ocenie według tzw. kanonów. To sztuka, która dla autorek stała się sposobem na życie w kolejnym epizodzie egzystencji. – To zadaje kłam twierdzeniu, że przychodzi taki moment, że sądzimy, iż nic już nie możemy w życiu zrobić – powiedziała Bogusława Bogucka. – Panie Jadzia i Krysia odnalazły w sobie – dzięki sztuce – drugie „ja” – dodała.

Wyborną i wirtuozowską oprawę muzyczną wydarzeniu zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Moniuszki: Edyta Karpińska (skrzypce), Natalia Karpińska (wiolonczela), Wojciech Sałapa (fortepian) oraz akompaniator instrumentalistek, świetny pianista i pedagog Krzysztof Gotartowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group