Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7966
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szpital przymyka drzwi przed pacjentami

Piątek, 20 listopada 2009, 16:37
Aktualizacja: Sobota, 21 listopada 2009, 8:14
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Szpital przymyka drzwi przed pacjentami
Fot. Angela
Urologiczny, okulistyczny, laryngologiczny, pulmonologiczny i neurologiczny, na te oddziały pacjenci szpitala wojewódzkiego będą przyjmowani tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, pozostali poczekają w kolejkach – dzisiaj o tak drastycznej decyzji poinformowało szefostwo szpitala. Przyczyna to brak środków i odmowa NFZ pokrycia „nadwykonań”.

Początkowo mówiło się o całkowitym zamknięciu kilku szpitalnych oddziałów, co dzisiaj podczas konferencji prasowej, dyrektor szpitala Stanisław Woźniak stanowczo zdementował. Szefowie placówki nie ukrywali jednak, że szpital ma poważne problemy finansowe. Jego obecne zadłużenie wynosi około 56 mln zł, z czego 27 mln to pożyczki długoterminowe, a pozostałe to zobowiązanie bieżące, m.in. wobec dostawców. Ograniczenie przyjmowania liczby pacjentów, które ma potrwać do końca roku, pozwoli zaoszczędzić szpitalowi około 2 mln zł.

Będzie to kwestia ograniczenia w dostępności do usług medycznych, z tego powodu nie jesteśmy szczęśliwi i zdajemy sobie sprawę, że nie będą szczęśliwi też nasi pacjenci, ale nie ma innej możliwości. Nie jesteśmy w stanie finansować potrzeb zdrowotnych z budżetu szpitala – mówił Stanisław Woźniak. Mamy nie spłacone zobowiązania wobec dostawców. Cały czas na bieżąco monitorujemy sytuację, sprawdzamy ile mamy jeszcze pieniędzy i ile możemy wykonać procedur i świadczeń medycznych. Chcę jednak podkreślić, że wszystkie sytuacje, w których pacjenci będą wymagali działań ratujących życie, będą wykonywane na bieżąco, bez żadnych ograniczeń.

Szefowie szpitala nie ukrywali też, że w przyszłym roku może być jeszcze gorzej, a kolejki do specjalistów mogą pojawiać się przez całe 12 miesięcy. Szpital otrzymał już oficjalne stanowisko NFZ – u, który informuje, że kwoty zakontraktowane na przyszły rok będą o 10 procent niższe niż styczniowe stawki z tego roku.

Jak mówili szefowie placówki Stanisław Woźniak, Zbigniew Markiewicz i Beata Bokiej zmniejszenie liczby przyjmowanych pacjentów nie pociągnie za sobą zwolnień pracowników.

Więcej o stanie i kondycji lokalnej służby zdrowia – w poniedziałkowej drukowanej Jelonce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
390
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group