Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3640
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szpital na krawędzi!

Piątek, 21 lutego 2020, 12:41
Aktualizacja: Niedziela, 23 lutego 2020, 9:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Szpital na krawędzi!
Fot. Przemek Kaczałko
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej jest w coraz gorszej sytuacji. Przedstawiciele związków zawodowych przestrzegają, że jak tak dalej pójdzie – placówce grozi likwidacja. Wszystko przez zbyt niskie finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jesteś mieszkańcem regionu jeleniogórskiego? Jesteś turystą? Musisz wiedzieć, że w Jeleniej Górze może przestać istnieć szpital. Po pomoc będziesz musiał jechać do Wrocławia, Wałbrzycha czy Legnicy - brzmi apel przedstawicieli WCSKJ.

Praktycznie od początku szpital w Jeleniej Górze był gorzej finansowany - różnie nam to tłumaczono: pomyłką przy wyliczeniach mieszkańców itd. Dzisiejsze zaburzenia finansowania wynikają z tego, że od kilku lat mamy ryczałt, który jest wyliczony w 2015 roku. Owszem, są pewne korekty, ale nieduże i nie wpływa to na lepsze finansowanie szpitala - mówiła Dorota Hannig, przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych.

Od 2015 roku szpital ponosi większe koszty za wyżywienie pacjentów, pranie, leki, sprzęt, płace pracowników, a ryczałt praktycznie się nie zmienił.

Coraz więcej osób zarabia płacę minimalną - nie ma już zróżnicowania pracowników lepiej i gorzej wykwalifikowanych, więc to jest frustrujące i coraz więcej osób odchodzi. Mamy problem z naborem na wszystkich szczeblach - dodała D. Hannig.

Przedstawiciele szpitala wysłali pisma do parlamentarzystów, marszałka, wojewody i innych osób i instytucji, które mogą mieć wpływ na sytuację placówki.

Myślę, że nikt z władz miejskich, wojewódzkich nie pozwoli na to, żeby szpital został zlikwidowany. Spotykamy się, aby rozpocząć rozmowy - mówił poseł Robert Obaz, który wraz z Małgorzatą Sekułą-Szmajdzińską deklaruje rozmowy z ministrem zdrowia i przedstawicielami partii rządzącej.
Sytuacja szpitala w tej chwili wygląda dramatycznie. Za ubiegły rok szpital ma 20 milionów złotych długu. Wszystko bierze się stąd, że odkąd został wprowadzony ryczałt dług narasta - powiedział Piotr Kasprów, przewodniczący Wojewódzkiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej, który zwrócił uwagę finansowanie szpitali w Wałbrzychu i Legnicy.

WCSKJ przy 776 łóżkach otrzymał 218 612 zł na łóżko, wałbrzyski szpital (711 łóżek) otrzymał z NFZ 302 039 zł na łóżko, legnicki (615 łóżek) dostał 332 258 zł na łóżko. Podobnie było w przypadku placówek w Bolesławcu i Wrocławiu, gdzie również były większe środki w przeliczeniu na łóżko.

Twoja reakcja na artykuł?

14
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
1%
Nudzi
8
3%
Smuci
31
11%
Złości
227
80%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (209)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group