Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6281
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szkolna pięknieje, reszta bez zmian

Wtorek, 20 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 20 marca 2007, 11:20
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Szkolna pięknieje, reszta bez zmian
Fot. Krzysztof Knitter
Staromiejska uliczka odzyskuje dawny blask, ale na takie widoki w całym śródmieściu trzeba będzie sporo poczekać.

Światełko w tunelu zaniedbanego starego miasta: stylizowane kamienice przy ul. Szkolnej za kilka tygodni zostaną oddane do użytku.
Pięć nowo wybudowanych domów już wrosło w krajobraz tej części miasta. Powstały w kilka miesięcy w miejscu części wyburzonego pawilonu zwanego blaszakiem, w którym sprzedawano odzież i dywany.

W kamienicach na piętrach będą mieszkania, na parterach – sklepy. Tak wynika z założeń. Jednak wciąż nie wiadomo, o jakie placówki handlowe wzbogaci się ta część miasta. Ceny mieszkań niskie nie będą. – Inwestor włożył sporo pieniędzy zarówno w zakup gruntu jak i budowę domów. To musi się jakoś zwrócić – powiedział nam specjalista jednego z biur pośrednictwa obrotu nieruchomościami.
Podobno część lokali już sprzedano.
– W tym miejscu były jedne z najstarszych budynków w dawnej Jeleniej Górze. Sześć z nich zostało uznanych za wyjątkowo cenne obiekty jeszcze przed 1945 rokiem – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Opinie mieszkańców są pozytywne, ale ludzie czekają na więcej zmian na lepsze. – Dobrze, że coś takiego się buduje, pytanie tylko: dlaczego tak mało? – mówi pani Krystyna, okoliczna mieszkanka. – Powinna być zabudowana także pozostała część starego miasta, która dziś wygląda beznadziejnie, bo zamiast domów są tam parkingi – mówi mężczyzna z ulicy Drucianej.

Sąsiedztwo wielkich placów, na których w szczycie sezonu parkuje komplet autokarów i samochodów, jest dla mieszkających w pobliżu jeleniogórzan dość uciążliwe. – Spaliny, hałas, brzydki widok – mówią ludzie z obsługi pobliskiego hotelu.

Choć i te tereny przeznaczone są pod zabudowę mieszkalno-usługową i to według planu nakreślonego już kilkanaście lat temu, wciąż nic tam nie powstaje. Powód: utrzymanie parkingu bardziej się opłaca niż inwestowanie w zabudowę tak dużych przestrzeni (place przy ul. Jasnej i Grodzkiej).

Jak dowiedzieliśmy się w wydziale architektury Urzędu Miasta w Jeleniej Górze właścicielowi terenów nie spieszy się z przeprowadzeniem wymaganych przez prawo badań archeologicznych, choć ze strony miasta nie ma żadnych przeszkód.
– A można tam dokonać ciekawych odkryć, choćby w postaci wielopoziomowych piwnic, które na pewno zachowały się po wyburzonej w latach 60-tych i 70-tych zabytkowej zabudowie tych terenów – usłyszeliśmy. – Takie piwnice mogłyby być ciekawym uzupełnieniem kamienic, które miałyby tam powstać – usłyszeliśmy.

Kłopot jest też z dostosowaniem projektu budynków do charakteru dawnej zabudowy. Plany nie do końca podobają się w jeleniogórskiej delegaturze Służby Ochrony Zabytków.

Tak oto na zabudowanie szpecących centrum miasta placów trzeba będzie poczekać jeszcze sporo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group