Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6363
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sosnówka: Szkoła uratowana!

Czwartek, 7 marca 2019, 6:06
Aktualizacja: Piątek, 8 marca 2019, 7:13
Autor: WAC
Sosnówka: Szkoła uratowana!
Fot. WAC
Tego się należało spodziewać. Dolnośląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował uchwałę intencyjną Rady Gminy w Podgórzynie w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce. Tym samym, według zapewnień władz gminy, dalszy byt placówki, przynajmniej na razie, nie jest zagrożony.

Przypomnijmy. Radni gminy Podgórzyn na sesji pod koniec stycznia podjęli minimalną większością głosów uchwałę, wyrażającą intencję zlikwidowania od nowego roku szkolnego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce. Wójt Mirosław Kalata konieczność zamknięcia placówki argumentował przyczynami ekonomicznymi i demograficznymi.

Plany samorządu spotkały się z masowym sprzeciwem mieszkańców Sosnówki. Podkreślali głównie, poza edukacyjną - kulturotwórczą i integracyjną funkcję swojej szkoły. Na spotkanie poświęcone przyszłości placówk, z udziałem kuratora Romana Kowalczyka, posłanek Iwony Krawczyk i Elżbiety Witek oraz władz gminy przybyło ponad 300 mieszkańców wsi. Ich zdecydowane veto sprawiło, że jeszcze w trakcie spotkania wójt zadeklarował, że samorząd wycofa się z planów likwidacji szkoły, jeśli kurator zaopiniuje je negatywnie. Obiecał, też że magistrat nie będzie się od tego rozstrzygnięcia odwoływał.

W swojej opinii, która kilka dni temu trafiła do naszego urzędu kurator uznał, że przyczyny ekonomiczne nie są wystarczające do zlikwidowania szkoły, a rolą samorządu jest, aby znaleźć środki na dalsze jej funkcjonowanie – mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk . - Jednocześnie stwierdził, że nie ma wystarczających przesłanek, aby uznać, że liczba uczniów w Sosnówce będzie stale spadać. Podnosił także fakt, że baza oraz wyposażenie szkoły po ostatnich inwestycjach jest dobrze przygotowana do pełnienia roli edukacyjnej.

Twoja reakcja na artykuł?

34
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
7%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group