Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 5468
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szkoła jazdy po prawej stronie

Sobota, 12 stycznia 2008, 13:37
Aktualizacja: 13:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Szkoła jazdy po prawej stronie
Po ulicach Jeleniej Góry jeździ coraz więcej aut przystosowanych do ruchu lewostronnego.
Fot. TEJO
Polska emigracja zarobkowa do Wielkiej Brytanii przyczyniła się do rzadko spotykanego do tej pory zjawiska na drogach w ojczyźnie. Porusza się po nich coraz więcej aut przystosowanych do lewostronnej jazdy, z kierownicą po prawej stronie.

– Bardziej mi się opłaca kupić w Anglii samochód i przyjeżdżać od czasu do czasu do kraju, niż tracić pieniądze i nerwy na lotniskach w oczekiwaniu na samolot – mówi 25–letni Robert, który do domu przejechał na święta brytyjskim modelem volkswagena.

Jednak jazda samochodem, który na co dzień porusza się w brytyjskiej rzeczywistości, po polskich drogach nie jest łatwa. Bez pasażera, który pomoże kierowcy w ocenieniu sytuacji na szosie, to udręka. – Nie sposób wyprzedzić, chyba że na czteropasmówce – mówi Robert.

Choć poruszanie się autem z kierownicą po prawej stronie nie jest bezpieczne, na kierowców, którzy prowadzą takie samochody, policja przymyka oko. Zgodnie z wymogami polskiego kodeksu, w naszym kraju takie pojazdy nie mogą być zarejestrowane. Ale mało który Polak „emigrant” zamierza zachować samochód, kiedy skończy mu się już kontrakt w Wielkiej Brytanii. – Minęły czasy, kiedy jako plon z podróży przywoziło się takie modele. Teraz lepiej to sprzedać i kupić coś w kontynentalnej Europie – podkreśla nasz rozmówca.

Ruch lewostronny obowiązuje dziś w kilku krajach świata, między innymi w Wielkiej Brytanii oraz w krajach niegdyś od Wielkiej Brytanii zależnych lub będących jej byłymi koloniami. W Europie – w Irlandii, na Cyprze i Malcie. A poza nią także w Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Pakistanie, Sri Lance, Bangladeszu, Papui–Nowej Gwinei, Brunei, Indonezji, Hongkongu, RPA i Japonii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group