Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5800
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szkoła jak deska ratunku

Wtorek, 6 lipca 2010, 7:49
Aktualizacja: 7:49
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Szkoła jak deska ratunku
Fot. Angela
Od września br. w szkole Amicus w Jeleniej Górze rusza Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która uzupełni wieloletnią lukę, jaka pojawiła się dla młodzieży gimnazjalnej zarówno z Amicusa, jak i Ochotniczego Hufca Pracy. Przez wiele lat, ci młodzi ludzie, którzy nie radzili sobie w liceum, kończyli edukacje na poziomie gimnazjalnym, często zasilając rzeszę bezrobotnych.

Zasadnicza Szkoła Zawodowej w Amicusie zarejestrowana w maju br. została stworzona głównie dla absolwentów gimnazjum zarówno z Amicusa, jak i Ochotniczego Hufca Pracy, ale nie tylko. Dotychczas wielu, którzy nie radzili sobie w liceum, nie mogło znaleźć żadnej pracy, Często sięgało też po alkohol czy narkotyki. Nowa placówka jest teraz dla nich pewnego rodzaju „deską ratunku”.

– Szkoła ta pozwoli młodzieży niezbyt zdolnej na zdobycie wiedzy i umiejętności oraz dokumentu, które umożliwią im podjęcie pracy. Będzie to też etap pośredni dla, który będą chcieli uczyć się dalej i zamierzają iść do liceum. Ten etap przejściowy przygotuje ich do tego i pozwoli sprostać różnego rodzaju problemom edukacyjnym.

Co najważniejsze, będzie kształtowała model ciągłej, systematycznej edukacji. Mam nadzieję, że do września br. nasza zasadnicza szkoła zawodowa otrzyma z kuratorium uprawnienia szkoły publicznej. Problemem natomiast będzie kwestia finansowa, ponieważ na ten rok nie ujęto tej szkoły w planie budżetowym miasta, w związku z czym nie dostaniemy na nią dotacji. Będziemy musieli jednak jakoś ten trudny okres przetrzymać – mówi Krzysztof Zaborski, dyrektor szkoły Amicus w Jeleniej Górze.

W przyszłym roku od stycznia, jako szkoła publiczna będziemy otrzymywali dotacje w wysokości przewidzianej dla szkoły dla dorosłych czyli 50 procent z tego, co otrzymuje szkoła dla młodzieży.

Już od września szkoła zaproponuje swoim absolwentom aż 16 zawodów, w tym: sprzedawca, cukiernik, piekarz, opiekun medyczny, fryzjer, murarza, malarza, ogrodnik, dekarz, posadzkarz, glazurnik, monter instalacji sanitarnych, elektromechanik i mechanik samochodowy, lakiernik, blacharz, ślusarz i spawacz.

Szkoła będzie funkcjonowała w porozumieniu z Cechem Rzemiosł Różnych i powiatowymi urzędami pracy, bo chcemy by w przyszłości ci ludzie znaleźli po naszej szkole prace. Nie chcemy produkować kolejnych bezrobotnych – mówi dyrektor Zaborski.
Dodatkowo chętni uczniowie szkoły zawodowej będą mogli uczyć się języka czeskiego, a w zawodach usługowych języka migowego. Dla sprzedawców będą też zajęcia z rachunkowości kosztowo – materiałowej, które nauczą ich prowadzenia magazynu oraz kursy na wózki widłowe. Szkoła posiada też kompleksowo wyposażone sale, w tym multimedialne, a w nich pełne oprogramowanie. Podczas wakacji przygotowana zostanie też z prawdziwego zdarzenia sala do nauki języków obcych.

- Wykształceni przez nas ludzie w zawodzie sprzedawca będą potrafili nie tylko pracować na kasach fiskalnych, ale również rozładować towar w magazynie czy zrobić dokumentację magazynową - mówi dyrektor szkoły.

Uczniowie raz w roku będą wyjeżdżali na czterotygodniowy kurs do ośrodków kształcenia, a pozostały czas spędzą w szkołach i na praktykach zawodowych. Szkoła podpisała porozumienia dotyczące praktyk zawodowych z ponad dwudziestoma pracodawcami oraz z czterema ośrodkami kursowymi z Zielonej Góry, Świdnicy, Jawora i Złotoryi.

Jak mówi Włodzimierz Cikorski, Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Jeleniej Górze, nowa placówka uzupełnieni dotychczasową pustkę edukacyjną. Na terenie miasta pojawi się oferta kształcenia ustawicznego, której dotychczas nie było. Nad nowo otwartą placówką czuwał będzie dodatkowo Tadeusz Popowicz, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych Przedsiębiorców ds. kształcenia zawodowego, który kieruje też Ośrodkiem Kształcenia Ustawicznego „Przedsiębiorca”.

Rekrutacja do nowo otwartej zasadniczej szkoły zawodowej potrwa do końca sierpnia br.. W pierwszym roku planowane jest utworzenie dwóch klas. Więcej informacji na temat edukacji zainteresowani znajdą w siedzibie placówki przy ulicy Cieplickiej 16 w Jeleniej Górze, pod nr tel. 75 752 23 05, lub na stronie www.amicus.jgora.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group