Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3926
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Szkoła do zamknięcia?

Sobota, 26 listopada 2022, 6:01
Autor: WAC
Podgórzyn: Szkoła do zamknięcia?
Zdjęcie archiwalne
Fot. WAC
Już po raz trzeci Urząd Gminy w Podgórzynie będzie próbował zlikwidować Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Sosnówce.

Podczas najbliższej, zaplanowanej na 30 listopada sesji Rady Gminy, radni wśród innych tematów będą rozpatrywać uchwałę intencyjną mającą rozpocząć proces zamknięcia placówki oświatowej. Mówi ona o likwidacji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce z dniem 31 sierpnia 2023 roku. Uczniom likwidowanej szkoły Gmina zapewni możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie oraz bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do tej szkoły.

Poprzednie dwa podejścia podejmowane przez samorząd Podgórzyna do zamknięcia szkoły w Sosnówce miały miejsce w 2019 i 2020 roku. W obu tych przypadkach dalszy byt szkoły został jednak przedłużony, a wpływ na to miały gorące protesty mieszkańców wsi. W 2020 roku przybrały one nawet formę strajku okupacyjnego prowadzonego przez rodziców uczniów w szkole.

Jak tłumaczy zastępca wójta Tomasz Szewczyk - przyczyny, dla których Gmina chce zamknięcia szkoły w Sosnówce są głównie natury ekonomicznej.

Nie stać nas na utrzymywanie czterech szkół podstawowych - mówi T. Szewczyk. - Dla przykładu: w bardziej ludnej od nas gminie Mysłakowice system szkolny redukowany jest do dwóch placówek. Musimy też dbać o standard kształcenia, a ten dzieci będą miały zdecydowanie lepszy w nowej szkole w Podgórzynie niż w obiekcie w Sosnówce. Szczegółowe przesłanki naszej decyzji przedstawimy na posiedzeniu komisji oświaty Rady Gminy.

Jak zapowiada przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej Robert Plewa, w przypadku gdy radni przegłosują uchwałę wyrażającą zamiar jej likwidacji należy się spodziewać kolejnych protestów.

Jesteśmy zażenowani tą sytuacją. Zwłaszcza, że dwa lata temu pan wójt Mirosław Kalata deklarował, że nie będzie już podejmował prób zamknięcia naszej szkoły – mówi R. Plewa. - Oczywiście będziemy o nią walczyć, bo poza Ochotniczą Strażą Pożarną jest jedyną instytucją jaka pozostała w Sosnówce. Jej roli dla naszej społeczności nie sposób przecenić. Moim zdaniem nie ma żadnej racjonalnej przyczyny, dla której nasza podstawówka miałaby zostać zamknięta. Mimo ciężkich czasów bardzo dobrze sobie ona radzi. Mimo szykan ze strony Gminy uczniów nie ubywa i obecnie uczy się w niej ponad siedemdziesiąt dzieci.

Twoja reakcja na artykuł?

21
23%
Cieszy
7
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
3%
Smuci
25
28%
Złości
34
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group