Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 7042
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Szklarska Poręba w Worpswede

Wtorek, 12 lutego 2013, 11:53
Aktualizacja: 11:57
Autor: P. Wiater
Region: Szklarska Poręba w Worpswede
Fot. Ilustracja: H. Vogeler, 1906 r.
W początkach 2012 r. dwie kolonie artystyczne: Szklarska Poręba i Worpswede wyraziły chęć ścisłej współpracy w zakresie kultury. Jednym z przedsięwzięć jest prezentacja polskich kolonii artystycznych "Zwischen den Pol(EN)" podczas pierwszej edycji „Kultur und Filmbiennale Worpswede”, które ma się odbyć w dolnosaksońskim Worpswede od 25 do 28 kwietnia 2013 r.

W ramach „dni polskich” organizowanych przez Szklarską Porębę i Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprezentowany będzie szeroki program: polskie filmy o sztuce i wydarzeniach artystycznych lat 1890-1918, wystawa muzealna „Między Odrą a Wisłą. Kolonie artystyczne 1890-1918” poświęcona dziejom polskich koloni artystycznym tego czasu; Zakopanego, podkrakowskich Bronowic i Kazimierza Dolnego oraz karkonoskiej kolonii artystów.

Strona polska przygotowała również prezentację współczesnych polskich kolonii artystycznych. Eksponowane będą monumentalne rzeźby Zbigniewa Frączkiewicza z cyklu „Żelaźni ludzie” oraz wystawy indywidualne i zbiorowe z trzech ośrodków. Osobnymi wydarzeniami będą spektakle teatru "Cinema" z karkonoskich Michałowic i uliczne działania młodych happenerów. Polska prezentacja wzbogacona zostanie o dyskusje panelowe oraz filmy ukazujące działalność współczesnych kolonii artystycznych.

W przeddzień otwarcia biennale 24 kwietnia podpisane zostaną umowy o partnerstwie w zakresie kultury pomiędzy Worpswede a Szklarską Porębą i Kazimierzem Dolnym. Patronat honorowy nad projektem objął minister Bogdan Zdrojewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group